Otto Warmbier, americký študent, sa na severokórejskej televízii objavil s vopred naučeným priznaním, v ktorom sa ospravedlňoval za údajný pokus ukradnúť propagandistický plagát. Jeho emotívne slová a ľútostivé slzy však nemohli zakryť absurditu celej situácie, ktorá sa nakoniec skončila jeho tragickou smrťou v roku 2017. Aj toto je realita režimu v Severnej Kórei.
Warmbier sa dostal do kómy v marci 2016 krátko po tom, čo ho v Severnej Kórei odsúdili na 15 rokov nútených prác za údajný pokus ukradnúť propagačný predmet. Lekári z University of Cincinnati potvrdili, že po prepustení neprejavoval žiadne známky vedomia okolia či jazykového porozumenia, ani žiadne vedomé pohyby, hoci dýchal samostatne, informoval portál BBC.
Z nevinnej cesty tragédia
Otto Warmbier, mladý americký študent a nadšenec do cestovania, si v decembri 2015 vyrazil na trojdňový zájazd do Severnej Kórey. Video, ktoré zverejnil jeho brat, zachytáva Otta ako bežného turistu, ktorý si v mrazivom severokórejskom počasí veselo hádže snehové gule. Táto scéna plná smiechu a nevinnosti však skončila úplne inak, ako by kto očakával.
Vo videu Otto Warmbier pri snehovej guľovačke v Severnej Kórei. Ide o jedno z jeho posledných videí na slobode. Zdroj: X/@Morbidful
Dva mesiace po návrate ostatných z výletu sa Otto objavil na severokórejskej televízii so sklopenou hlavou a predniesol vopred pripravené „priznanie“, v ktorom sa ospravedlňoval za údajný pokus ukradnúť propagandistický plagát z hotela. Za tento „zločin“ mu hrozila tvrdá trestná sankcia a 21-ročný študent bol odsúdený na 15 rokov ťažkého väzenia. Celý proces a obvinenia pôsobili na okolie absurdne, najmä vzhľadom na to, že väčšina turistov bez problémov opustila krajinu.
Otto počas procesu ďakoval severokórejskej vláde absurdným spôsobom. „Ďakujem za príležitosť ospravedlniť sa za svoj zločin, prosiť o odpustenie a žiadať o akúkoľvek pomoc na záchranu môjho života“.
Povedal, že sa pokúsil ukradnúť propagačný plagát z hotela ako „trofej“ pre americký kostol s „korešpondenciou a adresou americkej administratívy“, aby „poškodil pracovnú etiku a motiváciu kórejského ľudu“.
Neskôr sa rozplakal a povedal: „Urobil som najhoršie rozhodnutie svojho života, ale som len človek.“
Podľa svedkov zo skupiny, v ktorej bol Otto jediným Američanom, šlo o typickú turistickú cestu so všetkými obmedzeniami režimu, no bez porušovania pravidiel. Na Silvestra 2015 sa mal Otto údajne pokúsiť odcudziť plagát z izby pre personál hotela, čo však nikto z priateľov nepotvrdil. Po tomto incidente ho na letisku zadržali a odviezli preč, zatiaľ čo ostatní pokračovali v ceste domov. Zamestnanci cestovnej kancelárie a spolucestujúci hovorili o náhodnom a nespravodlivom výbere práve jeho ako obete severokórejských autorít. Spoločnosť, ktorá organizovala zájazdy do Severnej Kórey, po tejto udalosti prestala brať Američanov, pričom celá kauza poukazuje na absurdné, nepredvídateľné a kruté praktiky severokórejského režimu, ktoré môžu skončiť tragédiou pre bežných ľudí bez akejkoľvek spravodlivosti.
Americký študent Otto Warmbier s plačom prosil o odpustenie. Zdroj: X/@HistoricHub
Politické pozadie a diplomatické snahy
Warmbierovo prepustenie sa uskutočnilo po tom, ako americký špeciálny vyslanec pre Severnú Kóreu, Joseph Yun, navštívil Pchjongjang a vyjednával o jeho prepustení z humanitárnych dôvodov. Napätie medzi USA a Severnou Kóreou v rokoch predtým vzrástlo najmä v dôsledku sérií severokórejských raketových skúšok a jadrových testov, ktoré porušujú rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Pchjongjang zároveň deklaroval snahu vyvinúť medzikontinentálnu balistickú raketu s jadrovou hlavicou schopnú zasiahnuť územie USA.
Americký prezident Donald Trump, vtedy vo svojom prvom volebnom období vyjadril sústrasť rodine Warmbierovcov a odsúdil „krutosť severokórejského režimu“, pričom vyzdvihol jeho najnovšiu obeť. Trump však predtým čelil kritike za svoje vyjadrenia, že by bol „poctený“, ak by sa stretol s lídrom Severnej Kórey Kim Čong-unom, pod podmienkou „správnych okolností“.
Reakcie a podozrenia z týrania
Fred Warmbier, otec zosnulého študenta, uviedol, že jeho syn bol „brutálne terorizovaný“ severokórejskou vládou a odmietol verziu Pchjongjangu, že stav jeho syna zapríčinila botulizmus a užitie sedatív. Lekári po jeho prepustení nepotvrdili žiadne známky botulizmu.
Medzinárodné organizácie a ľudskoprávni aktivisti odsúdili nedostatočné informácie počas jeho väzby, obmedzený konzulárny prístup a šokujúci zdravotný stav, v akom bol Otto vrátený rodine. Kórejskí misionári a väznení Američania, ktorí zažili podobné skúsenosti, vyjadrili smútok a solidaritu s rodinou Warmbierovcov.
Príbeh Otto Warmbiera zostáva mementom krutosti a nezmyselnosti režimu v Severnej Kórei, kde aj zdanlivo malý čin môže viesť k tragickým následkom. Jeho osud varuje cestovateľov pred nepredvídateľnosťou a tvrdosťou systému, ktorý nemá záujem o spravodlivosť, ale skôr o udržanie moci za každú cenu. Táto kauza zároveň vyvolala medzinárodné pobúrenie a upozornila svet na porušovanie ľudských práv v jednej z najizolovanejších krajín planéty.