Dnešný deň sa u nás nesie v znamení výrazného oteplenia, keď do našej oblasti prúdi veľmi teplý vzduch. Teploty síce neprekročia 40 stupňov, ako v južnejších častiach Európy, no stále budú patriť k najvyšším tohto roka.
S večerom sa však počasie zmení. Aj k nám sa totiž začne presúvať studený front zo západu, ktorý už postupuje ponad Česko a Rakúsko. Tento front síce spomaľuje vysoký tlak na východe, no aj tak už popoludní môžeme očakávať vznik búrok, ktoré sa začnú tvoriť najmä nad Alpami. Tam sa budú búrky vyskytovať s intenzívnymi prívalovými dažďami, ktoré môžu spôsobiť lokálne rýchle povodne, informovalo iMeteo.

Večer sa búrky presunú smerom na východ, pričom jedna ich vlna zasiahne aj západné hranice Slovenska, najmä región Záhoria a Bratislavy. Riziko búrok bude najvyššie medzi 19. a 22. hodinou. Búrky budú sprevádzané silnejším vetrom, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť až 70 km/h. Našťastie však sila búrkovej aktivity nebude u nás dostatočná na to, aby vznikali vážnejšie nebezpečné javy a búrky sa postupne rozpadnú.
V pozore ostane okolie Bratislavy
V priebehu dnešného dňa sa nad Alpami vytvárajú podmienky, ktoré môžu vyústiť do búrok so silnými zrážkami. Tieto búrky sa postupne presunú smerom na severovýchod a večer môžu zasiahnuť aj západné Slovensko. Výstraha 1. stupňa platí najmä pre Záhorie a Bratislavský kraj.
Prvé prejavy búrkovej aktivity sa objavujú už v skorých popoludňajších hodinách nad alpským pásmom. Kopovitá oblačnosť, ktorá sa tu vytvára, je predzvesťou prehánok a búrok, ktoré môžu byť výnimočne intenzívne. V Alpách sú tieto búrky nebezpečné najmä svojím statickým charakterom – pohybujú sa pomaly alebo takmer vôbec, čo môže spôsobiť prívalové dažde a zvýšené riziko bleskových povodní.
V druhej polovici popoludnia sa dve hlavné búrkové vlny začínajú posúvať smerom na východ až severovýchod. Jedna z nich mieri cez Horné Rakúsko na južnú Moravu, druhá sa vydáva nad Viedenskú panvu a následne smeruje k slovenským hraniciam. Vývoj je však stále neistý. Viaceré numerické modely naznačujú, že búrky sa pred hranicami môžu rozpadnúť, prípadne len okrajovo zasiahnuť česko-slovenské pohraničie.
Presnejší obraz prinášajú tzv. nowcastingové modely, ktoré pracujú s aktuálnymi dátami v reálnom čase a počítajú predpoveď každú hodinu. Tie momentálne predpokladajú, že búrky predsa len dorazia na západné Slovensko a zaniknú až nad naším územím.
Vzhľadom na možné riziko bleskových búrok vydali meteorológovia predbežné varovanie 1. stupňa pre Záhorie a Bratislavský kraj. Najvyššia pravdepodobnosť výskytu búrok je vo večerných hodinách. Búrky môžu byť sprevádzané nárazovým vetrom s rýchlosťou do 70 km/h. Očakávajú sa aj zrážky, no v dôsledku nižšej energetickej podpory by nemali byť extrémne silné. Zatiaľ sa nepredpokladajú žiadne vážnejšie sprievodné javy.
Celkovo si teda večer nezabudnite pripraviť dáždniky a byť opatrní na cestách, hlavne v oblastiach, kde sa búrky očakávajú. Počasie nám tak pripomína, že leto vie priniesť aj prekvapenia v podobe prudkých búrok, ktoré sa rýchlo menia.