Českým archeológom z Univerzity Hradec Králové (UHK) a Múzeu východných Čiech v Hradci Králové (MVČ) sa podaril zaujímavý objav.
Na trase budúcej diaľnice D35 v Královohradeckom kraji objavili keltské sídlisko. Ide o nález, ktorý nemá v českom kontexte doposiaľ obdobu, píšu novinky.cz.
O význame a bohatstve nájdenej lokality svedčí aj to, že miesto muselo byť pod dohľadom polície, aby nedošlo k jeho vyrabovaniu. Ide o úplne výnimočné sídlisko z doby laténskej, ktorá býva tradične spájaná s Keltmi. Lokalita nemá svojím rozsahom a charakterom v Čechách obdobu.
Na nálezisku archeológovia ďalej objavili množstvo kovových predmetov, vrátane zlatých a strieborných keltských mincí, mincových razníc, zlomkov keramických nádob, základov obydlia, výrobných objektov a zrejme aj jednej či dvoch svätýň. Obe inštitúcie uvažujú o podaní návrhu na vyhlásenie lokality, ktorá je pod neustálym dohľadom, za kultúrnu pamiatku.
Nie je to prvý nález na trase diaľnice D35 z Hradca Králové smerom na Jičín. Doteraz zrejme najcennejší objav urobili archeológovia, keď narazili na pozostatky pravekej mohyly, zrejme najdlhšej v Európe.
Mohyla dlhá 192 metrov s maximálnou šírkou 15,1 metra z doby kultúry lievikovitých pohárov datovanej do štvrtého tisícročia pred naším letopočtom bola objavená na rozhraní katastrov obcí Dlhé Dvory a Lípa na Hradecku. O jej náleze informovali archeológovia minulý rok.