Práca trénera národného tímu je mimoriadne špecifická – nejde o každodenný kontakt s hráčmi, ako je to v kluboch. Reprezentační kouči pracujú pod značným tlakom verejnosti, médií aj futbalových odborníkov, a to často len počas krátkych reprezentačných zrazov v priebehu roka. Aj napriek obmedzenému času však majú v rukách výkonnosť, stratégiu a výsledky tímu, ktorý reprezentuje celú krajinu. S touto zodpovednosťou sú nevyhnutne späté aj ich finančné ohodnotenia – tie však na Slovensku vykazujú veľké rozdiely naprieč jednotlivými kategóriami.
Najvyšší plat má pochopiteľne tréner seniorskej reprezentácie. Francesco Calzona, taliansky odborník, ktorý stojí na čele slovenského „áčka“, si podľa údajov portálu Finance Football v roku 2024 pripísal na účet až 540-tisíc eur. V prepočte to znamená, že každý mesiac zarobil približne 45-tisíc eur.
Vzhľadom na dôležitosť jeho postavenia, medializovaný tlak a náročnosť súperov, ktorým slovenský výber čelí, ide o sumu, ktorá odráža postavenie reprezentačného trénera v širšom európskom kontexte.
Calzona však na prípravu a realizáciu zápasov nezostáva sám. V realizačnom tíme figurujú aj ďalší dvaja Taliani – Gianluca Sagarelli a Simone Bonomi. Ich platy sú síce nižšie, no stále relatívne vysoké v porovnaní s trénermi nižších reprezentačných výberov. Bonomi si mesačne zarobí 14 300 eur, zatiaľ čo Sagarelli dostáva 6 000 eur.
Tréneri mládeže zarobia menej
Iný obraz ponúka mládežnícka sféra, kde sú odmeny diametrálne nižšie. Tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov, Jaroslav Kentoš, podľa údajov z transparentného účtu SFZ poberá mesačne 6 500 eur.
Hoci je to najvyšší plat spomedzi mládežníckych koučov, stále ide o sumu, ktorá je niekoľkonásobne nižšia než odmena hlavného trénera A-tímu. Kentošova pozícia pritom tiež nesie významné očakávania – reprezentácia do 21 rokov slúži ako posledný krok pred vstupom hráčov do seniorského výberu a často rozhoduje o ich budúcej kariére.
V prípade trénerov mladších kategórií sa už Slovenský futbalový zväz drží jednotného systému odmeňovania. Tréneri výberov do 19, 18 a 17 rokov dostávajú rovnaký mesačný plat – konkrétne 2 600 eur. Ide o pozície, ktoré síce nedosahujú rovnakú medializáciu ako seniorské výbery, no sú kľúčové z pohľadu rozvoja mladých talentov. Práve títo kouči majú v rukách budúcich reprezentantov a formujú ich v citlivom období športového vývoja.
Z prehľadu vyplýva, že medzi platmi jednotlivých trénerov slovenských reprezentácií existuje výrazná nerovnováha. Najlepšie zarábajúci Calzona má ročný príjem porovnateľný s niektorými top klubovými trénermi v Európe, kým tréneri mládeže sa musia uspokojiť s platom, ktorý sotva prekračuje priemer v rámci slovenského športového prostredia.
Táto disproporcia otvára otázku, do akej miery si Slovenský futbalový zväz váži prácu odborníkov, ktorí sa venujú mladým hráčom. Na druhej strane, vyššie platy v seniorskom tíme sú aj výsledkom trhu – zahraniční tréneri s bohatými skúsenosťami majú svoje finančné nároky, ktoré je nutné akceptovať, ak chce Slovensko napredovať v medzinárodnej konkurencii.
Výšky platov zároveň odrážajú aj očakávania, ktoré sú na jednotlivých pozíciách kladené. Kým tréner A-tímu je v centre pozornosti, hodnotený na základe výsledkov kvalifikácií a turnajov, tréneri mládeže pracujú skôr v tieni, s dlhodobejším cieľom vychovať kvalitných hráčov pre budúcnosť. Napriek tomu zostáva otázne, či by si aj títo tréneri nezaslúžili väčšie uznanie – aj vo forme férovejšieho finančného ohodnotenia.
Platy trénerov
Z verejne dostupných údajov Slovenského futbalového zväzu vyplýva, že platy trénerov jednotlivých reprezentácií sú stanovené podľa vekovej kategórie, pri ktorej pôsobia. Ako sme už spomenuli vyššie, tréner výberu do 21 rokov, Jaroslav Kentoš, mesačne poberá 6 500 eur. Tréneri mladších kategórií – Martin Fabuš (U19), Juraj Ančic (U18) a Martin Žamba (U17) – majú rovnaké mesačné ohodnotenie vo výške 2 600 eur.
Na opačnom konci spektra stojí hlavný tréner A-tímu Francesco Calzona, ktorého ročný príjem v roku 2024 dosiahol 540 000 eur, čo predstavuje približne 45 000 eur mesačne. Tento prehľad jasne poukazuje na výraznú platovú nerovnosť medzi seniorskou a mládežníckou reprezentáciou.