Keď Donald Trump 4. júla 2020 stál pod monumentálnymi tvárami štyroch amerických prezidentov na Mount Rushmore a hovoril o potrebe chrániť amerických hrdinov pred „kultúrou rušenia“, sľúbil nový pamätník – veľkolepú „Národnú záhradu amerických hrdinov“, píše CNN.
Mal to byť nový panteón amerických velikánov – nie len prezidentov, ale aj športovcov, vedcov, hercov a priekopníkov v rôznych oblastiach. V zozname kandidátov sa objavili mená ako Abraham Lincoln, Muhammad Ali, Sally Rideová, Amelia Earhartová, Kobe Bryant či Krištof Kolumbus. Vznikol projekt, ktorý má ambície pripomínať Mount Rushmore – len vo väčšom rozsahu a s väčšou rozmanitosťou.
Veľký sen a tvrdá realita
Od Trumpovho pôvodného vyhlásenia prešli roky, zmenila sa administratíva, projekt bol zrušený a znova oživený – a teraz, v jeho druhom funkčnom období, je späť na stole. Tentokrát s reálnymi návrhmi sôch, výberovými konaniami, plánovaným financovaním a dokonca s termínom: 250. výročie USA v roku 2026.
Projekt má však pred sebou náročné prekážky. Rozpočet 200 000 dolárov na jednu sochu, čas na ich dokončenie len deväť mesiacov a požiadavky na klasický štýl, realistickú podobu a tradičné materiály ako bronz, žula alebo mramor. Viacerí renomovaní umelci považujú časový rámec aj finančné podmienky za nerealistické a upozorňujú, že kvalitná socha si vyžaduje rok a viac práce.
Výber s kontroverziou
Zatiaľ nie je jasné, kto bude jednotlivé návrhy posudzovať a podľa akých kritérií. Kritici upozorňujú, že projekt je od začiatku politicky motivovaný a trpí absenciou transparentnosti i odborného kurátorského vedenia. Zoznam „hrdinov“ už teraz vyvoláva diskusie. Kombinácia historických postáv ako George Washington s popkultúrnymi menami ako Alex Trebek či Shirley Temple niektorým pripomína viac lunapark ako dôstojné miesto pamäti. „Má to karnevalový nádych,“ povedal sochár Ken Lum.
Národný panteón alebo politický projekt?
Trump sľúbil vyčleniť 40 miliónov dolárov z rozpočtu ministerstva vnútra na výstavbu záhrady, ktorá by mohla stáť na federálnej pôde. Zákon o jej financovaní už prešiel Senátom a čaká na schválenie v Snemovni reprezentantov. Zároveň však jeho administratíva navrhuje výrazne znížiť financovanie pre umenie a humanitné vedy – čo vytvára paradoxnú situáciu.
Napriek tomu niektorí umelci projekt vítajú. Skúsená sochárka Paula Slaterová sa rozhodla prihlásiť s návrhmi na sochy Ingrid Bergmanovej, Maria Tallchiefovej a Hermana Melvillea. Ako sama povedala: „Nie som fanúšik prezidenta, ale chcem byť súčasťou niečoho, čo môže byť dôležitou súčasťou histórie.“
Trumpov Mount Rushmore?
Mount Rushmore vznikal viac ako desaťročie a tiež nebol bez kontroverzie. Dnes je ikonickým symbolom americkej identity. Záhrada hrdinov má ambíciu stať sa jeho modernou verziou, ale cesta k nej bude kľukatá. Trumpov projekt sa pohybuje medzi vizionárskym monumentom a kultúrne-politickým experimentom. Či sa nakoniec premení na dôstojné umelecké dielo alebo zostane vnímaný ako prezidentské ego vo forme bronzových portrétov, ukáže až čas – a možno práve oslavy 250. výročia Spojených štátov.