Konečne sa mu to podarilo! Kongres schválil Trumpovi rozporuplný daňový zákon, ktorý nazýva: „One Big, Beautiful Bill“. A to dokonca tesne pred oslavami Dňa nezávislosti. Prezident to oznámil vo štvrtok večer na slávnosti venovanej 250. výročiu nezávislosti Spojených štátov. Rozpravu v dolnej komore Kongresu sa snažil čo najviac natiahnuť líder demokratickej menšiny Hakeem Jeffries, ktorý rečnil viac ako osem hodín a stanovil tak nový rekord v snemovni. Oddialil tým jeho schválenie až do popoludňajších hodín.
Trumpov prejav zaznel na výstavisku štátu Iowa v meste Des Moines a bol úvodom k oslavám nezávislosti USA, ktoré vyvrcholia v lete 2026 veľtrhom vo Washingtone s expozíciami zo všetkých štátov americkej Únie. Podľa neho USA nemohla dostať „lepšie narodeninové prekvapenie než tento fenomenálny triumf, keď Kongres schválil jeden veľký a krásny zákon, ktorý znovu urobí Ameriku veľkou.“
Trump: zachránili sme krajinu, nenávidím demokratov
Trump na podujatí výrazne zdôrazňoval vlastný podiel na schválení zákona, ku ktorému došlo len niekoľko hodín pred jeho odletom z Washingtonu: „Zachránili sme našu krajinu,“ pričom svoje publikum povzbudzoval, aby mu zaspievalo jeho volebnú hymnu „God Bless the USA“.
Súčasne kritizoval demokratov v Kongrese, ktorí zákon neodobrili. Podľa neho republikáni ich negatívne hlasovanie použijú proti nim vo voľbách v roku 2026. „Zo všetkého, čo sme dosiahli – daňové škrty, posilnenie armády – ani jeden demokrat za nás nehlasoval,“ pripomínal Trump a vyhlásil, že „ich musíme poraziť.“ Uviedol tiež, že demokrati zákon pri hlasovaní nepodporili „len pre to, že nenávidia Trumpa.“ A dodal: „Ale ja ich tiež nenávidím….Naozaj ich nenávidím. Nemôžem ich vystáť, pretože naozaj verím, že nenávidia našu krajinu,“ vyhlásil prezident.
Prezident oznámil, že zákon plánuje podpísať v piatok počas pikniku v Bielom dome, pričom nad hlavami prítomných preletia bombardéry a stíhačky, ktoré sa nedávno zapojili do náletov na Irán. Okrem daňových úľav zákon zároveň zvyšuje rozpočet na deportácie migrantov, pričom znižuje výdavky na zdravotnú starostlivosť a potravinovú pomoc pre nízkopríjmové skupiny.

Návrh zákona počíta s pokračovaním daňových škrtov z roku 2017, ale zvyšuje výdavky na armádu a ochranu hraníc. Nesúhlas so zákonom vyjadrilo aj viacero fiškálne konzervatívnych republikánov. Tvrdia, že škrty vo výdavkoch sú nedostatočné a legislatíva zvýši rozpočtový deficit. Nezávislí experti Kongresu odhadujú, že Trumpov plán by mohol do desiatich rokov pridať k dlhu USA ďalších 3,3 bilióna dolárov (2,82 bilióna eur). Dlh v súčasnosti dosahuje viac než 36 biliónov.
Elon Musk odišiel od Trumpa pre „krásny“ zákon
Miliardár Elon Musk už predtým ostro kritizoval rozsiahle znižovanie daní a zákon o výdavkoch, ktoré presadzuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa, a označil ich za „nechutnú ohavnosť“.
„Je mi to ľúto, ale už to jednoducho nemôžem vydržať,“ uviedol Musk niekoľko dní po tom, ako odišiel z funkcie jedného z najbližších Trumpových poradcov. „Tento obrovský, nehorázny… návrh zákona o výdavkoch Kongresu je nechutná ohavnosť. Hanba tým, ktorí zaň hlasovali: viete, že ste urobili zle. Viete to,“ dodal.
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová v utorok uviedla, že Trump o Muskovom názore vedel. „Pozrite sa, prezident už vie, aký je postoj Elona Muska k tomuto návrhu zákona. Na prezidentovom názore to nič nemení. Je to jeden veľký krásny zákon a on sa ho drží,“ uviedla Leavittová.
Musk odchod zo svojej funkcie v Trumpovej vláde oznámil minulý týždeň. Miliardár mal za približne pol roka vo funkcii takzvaného špeciálneho zamestnanca vlády spolu so svojím tímom znížiť vládne výdavky a zrušiť rôzne americké agentúry.

Trump rečnil za nepriestrelným sklom
Počas Trumpovho prejavu sa ozvali zvuky pripomínajúce ohňostroj. V tom okamihu si Trump zrejme uvedomil, že sa blíži výročie jeho neúspešného atentátu. „Dúfam, že sú to len ohňostroje,“ vtipkoval rečniac za nepriestrelným sklom, pričom chválil americké útoky na iránske jadrové zariadenia, pokles ceny vajec, nižší počet migrantov na južnej hranici a pripomínal svoje volebné úspechy v Iowe.
Americký útok na iránske jadrové zariadenia označil Trump za „dokonalý zásah“. „Hovorili strašne nepekne, viete – smrť Amerike, smrť Izraelu,“ zdôraznil Trump počas prejavu a dodal, že po americkom útoku „už tak škaredo nehovoria“. Už pred odchodom do Iowy Trump povedal, že je pripravený zúčastniť sa na rokovaniach medzi USA a Iránom, ak to bude potrebné. Ubezpečil tiež, že Washington sa nesnaží spôsobiť Teheránu ďalšie škody. „Aby som bol úprimný, možno sa s nimi dokonca stretneme. Chcú sa stretnúť a uvidíme, či môžeme niečo urobiť, ale veľmi sa chcú stretnúť,“ poznamenal Trump.
Rozpočtové škrty Trumpovej administratívy ohrozujú aj financovanie niektorých programov na oslavu 250. výročiu vyhlásenia nezávislosti. Tie budú postupne pokračovať v ďalších štátoch USA. Trumpova vyslankyňa pre styk s organizátormi podujatí America250 Monica Crowleyová vyzdvihla, že oslava nezávislosti je príležitosťou, kde sa môžu všetci Američania spojiť, aby si pripomenuli minulosť, súčasnosť i budúcnosť krajiny. Aj toto podujatie prilákalo niekoľko tisíc ľudí, prevládala tu trumpovská symbolika – klobúky „Make America Great Again“, tričká „Ultra MAGA“ či plyšové opice.
Opozícia tvrdí, že rozhodnutia súčasnej administratívy vniesli do spoločnosti v USA výrazný rozkol.
Prieskum Gallupovho inštitútu o vlastenectve ukázal najväčší rozkol medzi politickými stranami za viac ako dve desaťročia – na Ameriku je momentálne hrdá iba tretina demokratov, zatiaľ čo medzi republikánmi je to približne deväť z 10 osôb. Trumpovu prácu na poste prezidenta schvaľuje asi 40 percent dospelých Američanov, kým 60 percent si myslí opak.