Opozičná strana Tisza Pétera Magyara, ktorá niekoľko mesiacov pred voľbami poráža súčasného premiéra, musí zniesť útoky Viktora Orbána.
Ako sme pred pár dňami informovali, budúci rok v apríli čakajú našich južných susedov parlamentné voľby, ktoré môžu priniesť zásadný prelom. Nateraz sa v prieskumoch objavuje ako víťaz opozičný kandidát, ktorý by mohol z trónu zosadiť premiéra Viktora Orbána, ktorý je pri moci už 20 rokov.
Ak by sa v Maďarsku konali parlamentné voľby v posledný júnový víkend, zvíťazila by strana Tisza vedená Péterom Magyarom so ziskom 31 percent hlasov. Momentálne vedúcej strane Fidesz premiéra Viktora Orbána by dalo svoj hlas 25 percent opýtaných, informuje Index.
Vykonajú vôľu Bruselu
To zrejme nie je po chuti súčasnému premiérovi Maďarska, ktorý o strane Tisza vyhlásil, že bola „vyrobená“ v Bruseli, aby pomohla vstupu Ukrajiny do Európskej únie. Magyar pritom opakovane povedal, že nepodporuje urýchlený vstup Ukrajiny do únie, informoval portál 24.hu.
Orbán v piatkovej pravidelnej diskusii vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió povedal, že neexistuje nič také ako urýchlený alebo neurýchlený vstup, ale existuje iba podpora alebo nepodporenie vstupu Ukrajiny do únie.
Maďarský premiér uviedol, že Európska únia plánuje vstup Ukrajiny do roku 2030. „Takže existuje plán, že je potrebné vytvoriť stranu, ktorá bude probruselská, musí vyhrať voľby, a potom vykoná vôľu Bruselu. Je to tak jednoduché,“ cituje Orbána web 24.hu.
Predseda maďarskej vlády tiež tvrdil, že Maďarsko je v tomto smere pod zahraničným tlakom a na jeho území prebiehajú aj veľmi aktívne operácie ukrajinskej tajnej služby. Orbán nekonkretizoval, na čom sa jeho tvrdenie zakladá.
Sebazničenie
Orbán opätovne zdôraznil, že ak Ukrajina vstúpi do EÚ, vstúpi s ňou do únie aj vojna. „My v Európe nechceme vojnu. Navyše vstup Ukrajiny do únie zničí naše hospodárstvo,“ argumentoval maďarský premiér.
Predseda maďarskej vlády pred časom Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej agresii, označil za „nedefinovanú entitu“, u ktorej nie je jasné, kde má hranice. „Vidíme, že potrebujú pomoc, ale chceme im ju poskytnúť bez toho, aby sme sa pri tom zničili. Členstvo Ukrajiny v EÚ by pre nás znamenalo sebazničenie,“ dodal Orbán.
Orbánovi nepridáva na kredite ani ďalšia štatistika v nedávnom prieskume agentúry Publicus, v ktorom sa vyjadrilo až 68 percent Maďarov, že nie sú spokojní s tým, ako sa veci v krajine vyvíjajú. Názory vládnucej strany a opozičných voličov sú v tejto veci rozdelené, ale spomedzi 69 percent nerozhodnutých sa prikláňajú na stranu nespokojných občanov.
Aj Pride prišiel z Bruselu
Premiér Viktor Orbán sa vyjadril aj k hojnej účasti na Budapest Pride. Tvrdí, že Pride je v západnej Európe neustálym nebezpečenstvom a je stále šokovaný tým, čo mu údajne hovoria rodičia zo zahraničia.
Podľa premiéra nie je zaujímavá veľkosť demonštrácie, ale fakt, že opoziční politici chcú deti „senzibilizovať“. Orbán tiež uviedol, že organizáciu Pride nariadil Brusel, ale v rozhovore to nepodporil. Dodal však, že vláda nebojuje proti maďarskému ľudu a že rešpektuje názory ostatných Maďarov.
Orbán dodáva, že je tiež potrebné preskúmať, ako je po zákaze stále možné, že sa v školách diskutuje o sexuálnych identitách.