V austrálskom štáte Nový Južný Wales zomrel 50-ročný muž po tom, ako ho pred niekoľkými mesiacmi pohrýzol netopier. Neskôr sa u neho potvrdila infekcia tzv. austrálskym netopierím lyssavírusom – veľmi vzácnym, ale mimoriadne nebezpečným vírusom, ktorý je blízko príbuzný besnote. Ide o historicky prvý takýto prípad v tomto štáte a celkovo len štvrtý v celej Austrálii.
O prípade informoval web 9News. Zdravotnícke úrady potvrdili, že vírus je síce extrémne zriedkavý, no žiaľ, aktuálne naň neexistuje účinná liečba. Obyvateľom preto odporúčajú, aby sa vyhýbali akémukoľvek fyzickému kontaktu s netopiermi. Tie môžu byť nositeľmi vírusu bez toho, aby vykazovali vonkajšie príznaky ochorenia.
Ako uviedla Keira Glasgowová z úradu verejného zdravia v Novom Južnom Walese, išlo o mimoriadne tragickú udalosť. Muž bol podľa jej slov po uhryznutí ošetrený a dostal potrebnú starostlivosť, no aj tak nakoniec chorobe podľahol. Zatiaľ nie je jasné, či sa na jeho úmrtí podieľali aj ďalšie faktory. Prípad stále prešetrujú.
Lyssavírus bol prvýkrát identifikovaný u austrálskych netopierov v roku 1996 a odvtedy boli v celej krajine zaznamenané len štyri prípady nákazy u ľudí – všetky skončili úmrtím.
Riziko je malé, no následky fatálne
Austrálsky lyssavírus môžu prenášať viaceré druhy netopierov – ovocné, hmyzožravé aj veľké kalone. Infekcia sa na človeka môže preniesť cez sliny pri uhryznutí alebo škrabaní. Podľa zdravotníkov by s netopiermi mali manipulovať len špeciálne vyškolení pracovníci, ktorí sú očkovaní a vybavení ochrannými pomôckami. Ak niekoho netopier uhryzne alebo poškrabe, mal by bezodkladne vyhľadať lekára. Včasná liečba zahŕňa podanie imunoglobulínu proti besnote a očkovanie.
Trish Patersonová, ktorá má za sebou viac ako tri desaťročia skúseností so záchranou voľne žijúcich živočíchov a vedie kliniku pre netopiere v Queenslande, potvrdila, že takéto prípady sú síce nesmierne zriedkavé, ale vždy veľmi vážne. „Keď sa choroba naplno rozvinie, už jej niet pomoci – smrť je neodvratná,“ upozornila. Ako dodala pre ABC News, práve preto sú všetci ošetrovatelia netopierov zaočkovaní a vybavení ochranou.
Zároveň poznamenala, že je znepokojujúce, že muž, ktorý bol po uhryznutí liečený, aj tak nakoniec chorobe podľahol. „Ak dostal liečbu hneď po incidente a aj tak sa nakazil, je to dosť znepokojujúce,“ dodala. Podľa nej však nie je iná cesta nákazy, než priamy kontakt – teda uhryznutie alebo škrabanec. Dôležité teda je neriskovať a netopierov sa v žiadnom prípade nedotýkať.