INVÁZIA chrobákov ochromila Južnú Kóreu, metropolu zaplavili čierne mraky hmyzu

Južná Kórea, chrobáky
Juhokórejská metropola Soul zažíva v týchto dňoch inváziu chrobákov. Zdroj: reprofoto YouTube/KOREA NOW
Reklama

Južnú Kóreu nedávno zasiahla invázia chrobákov. Pre obyvateľov Soulu a susedného mesta Inčchon, ktorých v posledných týždňoch sužuje tento otravný hmyz, to nie je nič príjemné. Zvyšujúce sa teploty v dôsledku klimatických zmien podporujú totiž ich šírenie.

V piatok boli do Gyeyangsanu, pohoria západne od hlavného mesta, vyslané desiatky vládnych pracovníkov, aby zneškodnili mimoriadne veľké ohnisko výskytu, uviedlo vo vyhlásení ministerstvo životného prostredia krajiny. Videá na sociálnych sieťach začiatkom tohto týždňa ukazovali malebné turistické chodníky pozdĺž vrcholu premenené na bzučiace chodníky, uvádza CNN.

Na záberoch je vidieť turistov, ktorí sa predierajú rojom chrobákov veľkosti palca, pričom jednu osobu pohltili čiernokrídle tvory a ďalšia osoba zbiera z chodníka tisíce drobných mŕtvoliek. Na videu na YouTube istý muž nazbieral tisíce hmyzu a vzal si ich domov, aby z nich urobil hamburgery, ktoré potom zrejme zjedol.

Zdroj: X/CGTN America

Odkiaľ hmyz pochádza?

Tieto chrobáky, vedecky známe ako Plecia longiforceps, dostali svoju prezývku (v angl. lovebugs) podľa svojho správania pri párení, keď sa počas letu vrhajú jeden na druhého. Vyskytujú sa v subtrópoch vrátane juhovýchodnej Číny, Taiwanu a japonských ostrovov Rjúkjú. Vyskytujú sa aj v niektorých častiach Strednej Ameriky a na juhu Spojených štátov vrátane Texasu a Floridy.

Podľa ministerstva životného prostredia boli v Južnej Kórei prvýkrát zistené v roku 2015 a pravdepodobne sa tam dostali z južnej Číny. Dodalo, že od roku 2022 sa v období júna až júla objavujú v Soule a jeho okolí, najmä v prístavných oblastiach.

Prečo sa šíria?

Odborníci tvrdia, že klimatické zmeny a otepľovanie pomáhajú vyháňať tieto chrobáky na sever do oblastí, ako sú Soul a Inčchon. Hoci globálne otepľovanie je celosvetovým problémom, vedci označili Soul za oblasť, kde teploty stúpajú rýchlejšie ako v iných častiach sveta. Situáciu zhoršuje efekt tepelného ostrova v meste, kde sú teploty oveľa vyššie ako v blízkych vidieckych oblastiach, pretože človekom vytvorené štruktúry absorbujú a zadržiavajú viac tepla. „Vzhľadom na klimatické zmeny, ktoré zvyšujú ekologickú nestabilitu, musíme zostať ostražití počas celého leta,“ povedal Kim Tae-o, riaditeľ ministerstva životného prostredia.

Chrobáky neprenášajú choroby ani neštípu ľudí. Verejnosť sa však čoraz častejšie sťažuje na ich prilepenie na okná áut a steny domov, reštaurácií a vlakov metra. Úradníci zatiaľ miestnym pracovníkom a obyvateľom radia, aby proti rojom bojovali striekaním vody alebo používaním lepiacich podložiek namiesto chemických pesticídov.

Kam by sa mohli rozšíriť ďalej?

Populácia sa rozširuje na severozápade Južnej Kórey, avšak ďalšie možné šírenie zostáva neznáme. „V porovnaní s poslednými dvoma rokmi sa minulý víkend prudko zvýšil počet chrobákov,“ uviedol v utorok úradník okresu Gyeyang Wang Hyeon-jeong. Pritiahnuť by ich mohli oblasti s teplým a vlhkým podnebím, ktoré sú priaznivými podmienkami na ich prežitie a rozmnožovanie.

Mestská správa Soulu považuje chrobáky za ekologicky prospešné, pretože nepredstavujú žiadne zdravotné riziko pre ľudí a pomáhajú opeľovať kvety, keďže ich larvy premieňajú rastlinné materiály na organické zložky. Miestne médiá však uvádzajú, že počet sťažností adresovaných mestu sa viac ako zdvojnásobil, pričom podľa metropolitnej samosprávy Soulu vzrástol zo 4 418 v roku 2023 na 9 296 v minulom roku.

V piatok (4.7.) sa ministri životného prostredia dohodli na posilnení a väčších investíciách do postupov po najnovšom výskyte, ktorý označili za mimoriadne závažný. „Budeme pozorne monitorovať situáciu a spolupracovať s miestnymi orgánmi už od počiatočných fáz každého ohniska výskytu,“ povedal Kim. Údajne však nastupuje prirodzená kontrola populácie, keďže vtáky ako vrabce a straky sa naučili jesť chrobáky, čo spôsobilo pokles ich počtu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia