Ruská federácia prezentovala nové plány na premenu okupovaných častí Ukrajiny na turisticky atraktívne lokality. Ako uviedol Úrad pre územné plánovanie (EIPP), cieľom je rozvíjať najmä wellness a zdravotnú turistiku v regiónoch, ktoré sú aktuálne pod ruskou kontrolou – konkrétne ide o časti Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti.
Na konferencii, ktorá sa konala v okupovanom Mariupoli, EIPP zároveň zdôraznil, že v Luhanskej oblasti sa otvára priestor pre „kulturný, výukový, športový, vojensko-vlastenecký a priemyselný cestovný ruch“, vrátane organizovania náboženských púti.Píše tak portál Novinky.cz.
Od jachtingu po vojenské múzeá
Podľa vyjadrení Sergeja Kostorničenka z EIPP prebehla už analýza celého regiónu Azovsko-Čiernomorskej panvy. Okrem zdravotnej turistiky sa počíta aj s rozvojom pobrežnej rekreácie, morskej turistiky a jachtingu v oblastiach pozdĺž Azovského mora.
Dôležitou súčasťou plánu má byť výstavba dopravnej infraštruktúry, ktorá by zabezpečila dostupnosť týchto oblastí pre návštevníkov. Tento zámer nie je len o ekonomike, ale aj o posilňovaní ruskej prítomnosti:
„Cestovný ruch sa javí ako strategický smer rozvoja zjednotených subjektov Ruskej federácie (t. j. území nezákonne anektovaných Ruskom – pozn. red.),“ uvádza EIPP. „Realizácia navrhovaných opatrení v rámci komplexných rozvojových programov má zabezpečiť nárast počtu turistov, zlepšenie životnej úrovne a prísun nových daňových príjmov do regionálnych rozpočtov.“
Arabatská kosa: nová riviéra pre veteránov
Zvláštna pozornosť sa venuje aj výstavbe kúpeľného mesta na Arabatskej kose pri Heničevsku v Chersonskej oblasti. Vzniknúť tu má nové sídlo pre približne 30 000 obyvateľov, prednostne vojenských veteránov, ktorí budú motivovaní prisťahovať sa pomocou zvýhodnených hypoték a ponuky lukratívnych pozemkov.
„Generálny plán sa už začal realizovať,“ potvrdil Vladimir Saldo, Ruskom dosadený správca časti okupovanej Chersonskej oblasti. „Chersonská oblasť má veľký potenciál pre výstavbu bytov, rekreačných objektov a liečebno-kúpeľných zariadení,“ dodal pre agentúru RIA Novosti.
Koncepcia vychádza zo skúseností, ktoré Rusko nadobudlo po anexii Krymu. Tento polostrov sa stal obľúbenou destináciou pre ruských turistov vďaka prírodným krásam, plážam a historickým pamiatkam. No Mariupoľ, Berďansk či Luhansk túto atraktivitu nemajú. Prvý menovaný bol silne poškodený počas vojenských operácií, druhý je známy skôr priemyslom než rekreáciou a tretí ponúka len minimum turisticky hodnotných lokalít.
Navyše, po vypuknutí vojny a po ukrajinských útokoch na Krym začali ruskí dovolenkári polostrov vo veľkom opúšťať, čo spochybňuje dlhodobú udržateľnosť podobných projektov.
Turizmus pod dohľadom armády
Zvláštnym paradoxom ambicióznych plánov je, že mnohé z týchto okupovaných oblastí sú značne zničené a ich infraštruktúra v súčasnosti slúži najmä vojenským účelom. Donecká oblasť bola ťažko poškodená bojmi a jej dopravné siete slúžia na zásobovanie ruských jednotiek. V Záporožskej oblasti navyše pôsobia ukrajinské partizánske skupiny, čo ohrozuje bezpečnosť civilného pohybu.
Aj napriek týmto prekážkam Rusko verí, že cestovný ruch môže pomôcť nielen ekonomicky oživiť tieto regióny, ale aj ich symbolicky pripútať k ruskej sfére vplyvu.