Slovensko bojuje s KRÍZOU: Zrušené sviatky ako prvý SIGNÁL ekonomického KOLAPSU?

Ilustračný obrázok. Zdroj: Getty Images/vaksmanv, dianaphoto
Reklama

Slovensko zaostáva za susednými krajinami v dynamike rastu hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo deficit verejných financií sa nedarí významnejšie znižovať. Výkon štátnej správy je nízky, čo sa prejavuje aj v pomalom postupe infraštruktúrnych projektov, nedostatočnom rozvoji zdravotníctva a pokračujúcom úpadku vzdelávacieho systému.

Tieto nedostatky podľa TASR zdôraznila v piatok Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) v liste adresovanom prezidentovi SR, predsedovi Národnej rady SR, predsedovi vlády a lídrom všetkých parlamentných politických strán. Komora zároveň navrhla viacero opatrení, ktoré by mali tento stav zlepšiť.

Vládna politika v súčasnosti kladie veľký dôraz na politické a sociálne priority, no efektivita fungovania celej ekonomiky zostáva na okraji záujmu. To nás posúva do nižšej konkurencieschopnosti na medzinárodnej úrovni a spôsobuje dlhodobý nedostatok zdrojov verejných financií,“ uviedla SOPK. Zdôraznila tiež, že vo vládnych kruhoch chýba jasná a dôveryhodná stratégia na zlepšenie podnikateľského prostredia. „Nie je zrejmé, kto má v koalícii alebo vláde konkrétnu víziu riešenia ekonomických problémov a dostatočný politický vplyv na presadzovanie potrebných reforiem. Podobná situácia panuje aj medzi opozičnými predstaviteľmi,“ upozornili zástupcovia podnikateľov.

Medzi hlavné návrhy komory patrí zníženie počtu sviatočných dní o štyri, a to v čo najkratšom možnom časovom horizonte. Štát by mal zároveň viac zintenzívniť úsilie o efektívnejší výber dane z pridanej hodnoty a zamedziť negatívnym dôsledkom predčasného odchodu do dôchodku sprísnením podmienok a prijatím motivujúcich opatrení pre návrat týchto dôchodcov späť do pracovného procesu.

Ďalšou prioritou je zapojenie podnikateľského sektora do tvorby opatrení na ďalšiu konsolidáciu verejných financií, pričom štát by sa mal zamerať predovšetkým na znižovanie nákladov v oblasti verejnej správy. SOPK tiež vyzdvihla potrebu spájať zvyšovanie miezd s požiadavkami na zvýšenie kvality a efektivity pracovného výkonu namiesto nárazových a nesystematických opatrení.

V oblasti dlhodobejších opatrení, ktoré si vyžadujú rozsiahlejšiu diskusiu, je podľa komory nevyhnutné zadefinovať predstavu o zásadnom zjednodušení a modernizácii územného usporiadania Slovenska, ktoré v súčasnosti prispieva k zbytočne vysokým nákladom a neefektívnej verejnej správe. Ako pozitívny príklad uviedla Dánsko, kde sa počet územných celkov výrazne znížil. Štátna správa by sa mala modernizovať tak, aby dosiahla aspoň priemernú úroveň európskych štandardov, a to najmä v oblasti komunikácie a spolupráce s podnikateľmi a občanmi.

Riešenie týchto, ako aj ďalších ekonomických a spoločenských výziev leží výlučne na nás samých. Ide o problémy, ktoré sme si počas novodobej politickej histórie vytvorili vlastnou nečinnosťou a nezodpovednosťou. Je potrebné jasne definovať a celospoločensky prijať základné princípy, na ktorých stojí tento štát a jeho budúcnosť. Súčasné politické hry a konflikty rôznych záujmových skupín vedú iba do slepej uličky, z ktorej nebude úniku ani návratu,“ uzavrela Slovenská obchodná a priemyselná komora.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Slovensko