V sobotu popoludní zachvátil požiar pole s obilím pri obci Reca v okrese Senec. Oheň sa rýchlo šíril a ohrozoval okolité lesné porasty aj zastavanú časť obce. Zásah viac než 15 hasičských jednotiek zabránil väčším škodám, no zaujímavosťou bol aj vznik tzv. vzdušného víru. Ide o fenomén, ktorý oheň ešte viac komplikoval.
V sobotu (5. júla) vypukol v blízkosti Reci požiar na poli plnom dozrievajúceho obilia. Plamene sa rýchlo šírili a ohrozovali aj menšie lesné časti.
Požiar zachvátil obilie aj lesné porasty
Vďaka rýchlej reakcii viac než 15 tímov hasičov a pomoci miestnych poľnohospodárov sa však podarilo plamene zastaviť skôr, než dorazili k obytnej zóne a zničili ďalšie hektáre úrody. Kľúčovým opatrením bolo aj preoranie pôdy okolo ohniska, ktoré vytvorilo ochrannú bariéru.
K mimoriadnej situácii prispel aj takzvaný vzdušný vír, ktorý meteorológovia označujú za bežný jav v horúcich, slnečných dňoch na otvorených plochách, informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.
Tento úkaz vzniká, keď sa zo silne rozpáleného povrchu zdvíha teplý vzduch a vytvára špirálovité prúdy. Pokiaľ ich nerozptýli silnejší vietor, dokážu sa vytiahnuť do výšky desiatok metrov a vytvoriť rotujúci „stĺp“ vzduchu, ktorý môže nečakane rozšíriť alebo rozdúchať plamene.
„Ak tieto víry nie sú ovplyvnené, respektíve rozbíjané silnejším vetrom, svojou rotáciou stúpajú nahor a zároveň sa naťahujú, teda otáčajú svojou osou, čím sa postupne vytvorí jednotný vertikálny vír, ktorý môže dosiahnuť výšku aj niekoľko desiatok metrov,“ vysvetlili meteorológovia.
Prečo vznikol „prašný diabol“?
Požiar premenil pôdu na tmavé, extrémne horúce miesto, ktoré absorbovalo ešte viac slnečného žiarenia než okolie. Tento teplotný rozdiel viedol k poklesu tlaku vzduchu, čo spôsobilo, že teplý vzduch začal prudko stúpať.
Práve tento efekt vytvoril „prašného diabla“, ktorého silné prúdy v strede víru dokážu opäť rozfúkať už uhasené ohniská a sťažiť prácu hasičov.
„Výsledkom bol znížený tlak vzduchu v tomto mikroprostredí. Teplý vzduch je ľahší, teda rýchlejšie stúpa nahor. Prašný diabol, respektíve rarášek, je preto veľmi dobre známym javom aj pre hasičov. V strede víru sa vyskytujú celkom silné prúdy, ktoré následne rozdúchavajú už uhasený požiar,“ priblížil SHMÚ.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zdôraznil, že požiare a víry ako tento sú varovaním pred nezodpovedným správaním v prírode. Ústav apeluje na ľudí, aby nevypaľovali porasty, nezakladali otvorený oheň v lesoch a neodhadzovali cigaretové ohorky z áut. Nedbanlivosť môže mať tragické následky nielen pre prírodu, ale aj pre životy a majetok obyvateľov.