V pravidelnej rubrike zameranej na boj proti hoaxom a dezinformáciám sa autori venujú nielen ich odhaľovaniu, ale aj analýze ich šírenia, dopadov na spoločnosť a zmien v ich intenzite v priebehu času.
V jednej z epizód relácie Overovňa sa tejto problematike venoval aj šéfredaktor portálu Infosecurity.sk Martin Hodás, ktorý rozobral jeden z najvýraznejších hoaxov, aký sa objavil na jar roku 2023. Falošná správa tvrdila, že dospelí občania Slovenska budú už na jeseň toho istého roka povolaní do vojny na Ukrajine.

Táto nepravdivá informácia vyvolala medzi ľuďmi masívnu paniku, pričom jej uverilo obrovské množstvo ľudí – podľa odhadov išlo o státisíce. Výsledkom bola bezprecedentná vlna reakcií. Až 60-tisíc Slovákov si samostatne stiahlo, vytlačilo a podpísalo tlačivo o odmietnutí výkonu mimoriadnej služby, ktoré následne osobne doručili do krajských úradov. V porovnaní s obdobím pred začiatkom vojnového konfliktu na Ukrajine je tento nárast alarmujúci – v roku 2021 totiž podobný krok podniklo len 85 ľudí.
Aj keď je šírenie tejto konkrétnej dezinformácie dnes už utlmené, následky sú stále badateľné. Počet podaných tlačív síce klesol oproti vrcholu z roku 2023, no zostáva výrazne vyšší ako pred konfliktom.

Projekt Hoaxy a podvody zverejnil, že v priebehu minulého roka dokument o odmietnutí služby podalo viac než 2 000 mužov a len do polovice júna tohto roka tak urobilo už ďalších 968 osôb.
V čase, keď sa hoax masívne šíril, muselo zasiahnuť aj Ministerstvo vnútra pod vedením Romana Mikulca. Rezort musel verejne dementovať informácie o pripravovanej mobilizácii a zdôrazniť, že nič také nie je v pláne. Za šírením paniky videlo ministerstvo aktivity ruskej propagandy a zároveň aj snahu niektorých politických predstaviteľov vtedajšej opozície vyvolávať obavy a nedôveru medzi občanmi.