Tretia svetová vojna je možno BLIŽŠIE, ako sa zdá. Vypuknutie svetového konfliktu je na SPADNUTIE

Zdroj: TASR/AP, Canva
Reklama

Ukrajina, Rusko, Irán, Izrael, hrozivé konflikty po celom svete a hrozí, že vnikne ďalší, rovnako s útokom na NATO. Rastúce napätie medzi veľmocami ukazuje, že svetový mier už nie je samozrejmosťou. Generálny tajomník NATO Mark Rutte upozorňuje, že situácia v Európe a Ázii je úzko prepojená. Čoraz zreteľnejšie sa ukazuje spolupráca medzi Čínou a Ruskom, ktorá môže mať zásadný vplyv na globálnu bezpečnosť.

Ak by sa Čína rozhodla vojensky zaútočiť na Taiwan, mohla by podľa Rutteho očakávať, že Rusko odvedie pozornosť Západu útokom na územie NATO. Tento scenár by znamenal vážne ohrozenie viacerých krajín Európy a prakticky okamžité zapojenie Severoatlantickej aliancie do globálneho konfliktu.

V tejto súvislosti je čoraz jasnejšie, že izolované konflikty, ako je vojna na Ukrajine, môžu byť len začiatkom omnoho väčšieho stretu medzi Západom a Východom.

Vojna na Ukrajine trvá už roky. Najnovšie údaje hovoria o obrovských stratách na oboch stranách. Ukrajinské ozbrojené sily hlásia, že len za posledných 24 hodín Rusko stratilo takmer 1 200 vojakov.

Denné útoky sú čoraz ničivejšie:

  • Rusko zaútočilo až 157 dronmi v jedinej noci
  • Ukrajina zneškodnila 117 z nich, pričom zvyšné zasiahli civilné oblasti
  • Použité boli aj rakety typu S-300

Tieto útoky naznačujú, že schopnosti protivzdušnej obrany sú preťažené a útoky sa zintenzívňujú. Hovorí sa aj o využívaní návnadových dronov, ktoré majú zmiasť obranu a umožniť zásahy reálnymi zbraňovými systémami.

Čoraz častejšie sa tiež spomína zapojenie severokórejských jednotiek po boku Ruska. Vzniká tak sieť spojenectiev, ktoré môžu v prípade širšieho konfliktu zohrávať kľúčovú rolu.

NATO musí zrýchliť tempo

NATO sa pripravuje na možnosť rozsiahlejšieho konfliktu a podľa Rutteho vyjadrení na Pravda.sk,  musí byť aliancia silná nielen vojensky, ale aj strategicky. Novým cieľom je dosiahnuť výdavky vo výške 3,5 % HDP na obranu do roku 2035.

Aliancia čelí zásadnému problému a tou je výroba munície. Rusi momentálne vyrábajú trikrát viac munície za tri mesiace, ako celé NATO za celý rok. To ukazuje vážny nepomer v pripravenosti.

Americký prezident Donald Trump sa podľa Rutteho silno zasadzuje o obranu nielen Európy, ale aj Arktídy a Atlantiku. Rovnako sa čoraz viac dbá na finančnú rovnováhu medzi USA a európskymi členmi NATO.

Stále však platí, že ak sa globálne veľmoci rozhodnú konať, súčasné opatrenia môžu byť len slabou prevenciou pred vypuknutím rozsiahlej vojny.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Spravodajstvo