Už pár dní malo platiť zjednodušenie pre študentov a seniorov, ktorí cestujú vlakmi. Pred viac než mesiacom avizovaná zmena ale nateraz nevstúpila do platnosti a dopravca termín posúva.
Ako sme v júni informovali, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) avizovala zmeny pre časť cestujúcej verejnosti. Presnejšie by sa dotkla študentov a seniorov, ktorí majú nárok na bezplatnú dopravu.
Stačil by iba preukaz
Hoci neplatia za lístok, v praxi museli mať okrem platného dokladu zakúpený aj takzvaný nulový cestovný lístok. Dopravca chcel odbremeniť túto skupinu od nutnosti kupovať si bezplatný lístok.
V súčasnosti dôchodcovia nepotrebovali lístok napríklad pre trate so samoobslužným výpravným systémom. Týka sa to aj liniek vo Vysokých Tatrách či na trati Prešov – Bardejov, kde ZSSK upustila od prítomnosti vlakvedúcich.
Od júla by už seniorom stačilo nastúpiť bez bezplatného lístka na všetky osobné vlaky a regionálne expresy, vrátane hlavných tratí, ako je Bratislava – Trnava alebo Poprad – Košice. Preukaz o bezplatnej preprave je totiž rovnako platným dokladom, podobne ako v prípade detí či študentov.
Proces prípravy
Táto novinka ale napokon od 1. júla nevstúpila do platnosti, ako mala, a dopravca nezaviedol žiadne zmeny, informuje STVR.
„Platí, že v lete tohto roka plánujeme zaviesť zmeny, ktoré smerujú k zvyšovaniu komfortu cestujúcich, ktorí majú nárok na stopercentnú zľavu. Sme v procese prípravy zavedenia týchto zmien,“ ozrejmil riaditeľ úseku obchodu ZSSK René Kubiš.
O tom, že od leta čaká bezplatnú prepravu, ktorú zaviedla ešte vláda Roberta Fica v roku 2014, zmena v podobe odpadnutej potreby kupovať si cestovný lístok, hovorilo ZSSK so značným predstihom. Seniori či študenti túto zmenu očakávali, keďže podľa ich slov ich byrokracia zbytočne zdržuje a vďaka platnému dokladu by nemuseli v rade blokovať platiacich cestujúcich.
Poplatok pri kúpe lístka
Dopravca nedávno zaviedol manipulačný poplatok pri kúpe cestovného dokladu, čím tlačí na cestujúcich, aby prešli do nákupu cez online priestor. Kým pri kúpe v okienku zaplatíte okrem ceny lístka aj servisný poplatok vo výške jedného eura, vo vlaku si už priplatíte tri eurá. Poplatok sa ale netýka niektorých cestujúcich.
„Všetci ľudia nad 70 rokov, všetci dôchodcovia s nárokom na bezplatnú dopravu nad 62 rokov a držitelia preukazov ŤZP dnes majú výnimku. To znamená že neplatia poplatok za servis,“ dodáva Kubiš.
Avšak naďalej platí, že pri vlakoch kategórie Expres či Eurocity, ktoré sú považované za diaľkové spoje, potrebujú seniori bezplatný cestovný lístok aj naďalej.
Bezplatná doprava je terčom kritiky analytikov už dlhšie. Považujú to za nesystémové opatrenie, pričom vidia aj niekoľko riešení.
„Viem si napríklad predstaviť, ako sme v minulosti navrhovali, aby sme bezplatnú prepravu nastavili len do vlakov, ktoré dnes chodia prázdne. A to aj preto, aby sa nám vyprázdnili vlaky, ktoré máme dnes preplnené a ktoré sú atraktívne pre platiacich cestujúcich,“ hovorí dopravný analytik Rastislav Cenký. Podľa neho nás doprava „zadarmistov“ ročne vyjde na zhruba 40 miliónov eur.