Kedysi slúžil ako bič na nacistov, teraz ho využije proti migrantom. Trump chce OŽIVIŤ nástroj na vyhostenie asimilovaných Američanov

Trump, migranti, nástroj, deportácia
Trump chce oživiť nástroj na deportáciu nelegálnych migrantov, ktorý kedysi slúžil na deportáciu nacistov. Zdroj: X/Reuters Pictures; TASR/AP
Reklama

Americké ministerstvo spravodlivosti už desaťročia používa tento nástroj predovšetkým na jeden účel: na odhalenie a vyhostenie bývalých prisluhovačov nacistického Nemecka. Zabudnutý právny predpis však ožíva vďaka zásahu Donalda Trumpa proti migrantom. Každý, kto predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre národnú bezpečnosť, môže prísť o občianstvo.

Smernica priamo z Bieleho domu nariaďuje úradníkom ministerstva spravodlivosti, aby zvýšili tlak na odoberanie občianstva prisťahovalcom, ktorí akýmkoľvek spôsobom porušujú zákon. Podľa zdrojov CNN by mali byť hlavným cieľom členovia drogových kartelov, členovia gangov a ľudia stíhaní za podvody. Mnohí odborníci však tvrdia, že legislatíva je vystavená riziku zneužitia aj v prípadoch, keď sa naturalizovaní Američania dopustia menších priestupkov.

V Spojených štátoch začala medzičasom Trumpova administratíva zriaďovať detenčné centrá pre nelegálnych migrantov. Jedným z takýchto komplexov je aj Alligator Alcatraz, ktorý môže pojať až 1 000 prisťahovalcov bez dokladov. Tí budú zadržiavaní vo veľkých stanoch bežne používaných pri prírodných katastrofách.

Trump, detenčný komplex, Alligator Alcatraz
Trump v detenčnom komplexe prezývanom Alligator Alcatraz. Zdroj: X/Reuters Pictures

„Politizácia témy občianstva je niečo, čo ma naozaj desí. Vôbec to nezapadá do nášho demokratického systému,“ hovorí Cassandra Burke Robertsonová, profesorka práva na Case Western Reserve University v Ohiu. Zákonodarcovia sa chcú oprieť o donedávna prehliadaný zákon, ktorý pochádza ešte z čias mccarthizmu. Hlavnou motiváciou jeho vzniku bolo prenasledovanie sympatizantov komunizmu, ale v praxi sa využíval skôr na deportáciu vojnových zločincov z druhej svetovej vojny, najmä nacistov, ktorí získali občianstvo v Amerike. V roku 1979 ministerstvo spravodlivosti zriadilo špeciálnu jednotku, ktorú v rokoch 1994 – 2010 viedol Eli Rosenbaum, ktorý počas svojho pôsobenia zbavil občianstva a deportoval viac ako 100 ľudí.

Tento zákon raz využili aj predstavitelia demokratickej administratívy. Počas vlády Baracka Obamu sa zamerali na naturalizovaných občanov, ktorí pri udeľovaní občianstva predložili falošnú identitu. Rosenbaum sa dokonca v roku 2022 vrátil k činnosti s úlohou identifikovať Rusov s americkým občianstvom, ktorí sa podieľali na vojnových zločinoch na Ukrajine, pripomína iDnes.cz.

Tvrdý postoj voči migrácii

Trump by chcel rozšíriť legislatívu na čo najviac naturalizovaných Američanov. Počas svojho prvého funkčného obdobia sa pokúšal vytvoriť na ministerstve spravodlivosti osobitné oddelenie, ale jeho snahy zastavil Joe Biden, keď nastúpil do Bieleho domu. Od svojho návratu do prezidentského úradu sa republikánsky prezident snaží nanovo definovať imigračnú politiku USA. Do zatýkania a deportácií zapojil množstvo federálnych agentúr vrátane FBI. Súčasné usmernenia jeho administratívy vyzývajú na využitie práva na denaturalizáciu vo všetkých prípadoch, kde to ústava umožňuje.

USA, protest
Na snímke demonštrujúci drží transparent počas protestu proti konaniu imigračných úradov a politike amerického prezidenta Donalda Trumpa v Los Angeles 8. júna 2025. Zdroj: TASR/AP

Nie všetky Trumpove kroky v oblasti migrácie však prebiehajú hladko. V stredu (2.7.) federálny sudca Randolph Moss uviedol, že Trumpovo januárové pozastavenie prístupu k azylu na hranici s Mexikom, ktoré oznámil ako súčasť výkonného nariadenia, je nezákonné. Prezident USA 20. januára oznámil, že situácia na južnej hranici predstavuje inváziu do Ameriky a pozastavil fyzický vstup migrantov a ich možnosť požiadať o azyl alebo inú humanitárnu ochranu, kým neurčí, že invázia sa skončila.

Sudca však teraz tvrdí, že Trump prekročil svoje výkonné právomoci a zablokoval príkaz, ktorý nadobudol účinnosť 16. júla. Dal tak Trumpovej administratíve dostatok času na odvolanie.

Naráža na odpor

Vo svojom rozsiahlom stanovisku Moss okrem iného napísal, že ústava ani imigračné zákony neposkytujú prezidentovi mimoústavný a mimoregulatórny systém na repatriáciu alebo odsun ľudí zo Spojených štátov bez toho, aby mali možnosť požiadať o azyl alebo inú humanitárnu ochranu.

Demonštranti Los Angeles
Demonštranti odsudzujú prezidenta Trumpa a ICE, americkú imigračnú a colnú políciu, v pondelok 9. júna 2025 v centre Los Angeles. Zdroj: TASR/(AP Photo Jae Hong)

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti na toto rozhodnutie bezprostredne nereagovalo, no administratíva sa pravdepodobne odvolá. Trump a jeho poradcovia opakovane napadli súdne rozhodnutia, ktoré blokujú prezidentovu politiku a tvrdia, že súdy prekračujú svoje právomoci. Medializovaným krokom v posledných dňoch bolo otvorenie nového záchytného zariadenia pre migrantov na Floride. V komplexe s prezývkou Aligátor Alcatraz bude umiestnených až 1 000 prisťahovalcov bez dokladov, ktorí tam budú zadržiavaní vo veľkých stanoch bežne používaných pri prírodných katastrofách.

„Majú veľa ochrankárov, veľa policajtov v podobe aligátorov. Nemusíte im toľko platiť. Ale nechcel by som dlho behať po Everglades. Udrží to ľudí tam, kde majú byť,“ povedal Trump novinárom počas návštevy centra. Floridský guvernér Ron DeSantis povedal, že zariadenie bude inšpirovať migrantov, ktorí sú v USA nelegálne, aby sa sami deportovali.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia