Európsky parlament bude hlasovať o ODVOLANÍ Ursuly von der Leyen. Ako sa ZACHOVAJÚ slovenskí europoslanci?

Ursula von der Leyen, odvolávanie
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen (v strede) bude tento týždeň v Európskom parlamente čeliť odvolávaniu. Na snímke aj europoslanci zo Slovenska: vľavo hore poslanec za Smer Ľuboš Blaha, vpravo dole poslankyňa za PS Lucia Yar a vpravo hore europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Zdroj: TASR/AP, Martin Baumann, Jakub Kotian
Reklama

Len pred niekoľkými dňami si šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prevzala v nemeckom Aachene významné ocenenie – Cenu Karola Veľkého. Bola ňou poctená za svoj prínos k upevňovaniu európskej jednoty, za spôsob, akým zvládla pandémiu, aj za svoj postoj voči Rusku. Španielsky kráľ Filip VI., ktorý jej ocenenie odovzdával, ju označil za zosobnenie európskeho ideálu.

Už tento štvrtok však bude stáť pred Európskym parlamentom, ktorý bude rozhodovať o vyslovení nedôvery celej Komisii. Podobné hlasovanie sa naposledy konalo pred viac ako desiatimi rokmi v roku 2014, pripomína denník SME.

Vo vzduchu visí aj podpora slovenských europoslancov zo strán Smer, Hlas a Republika, ktorí môžu výrazne ovplyvniť výsledok hlasovania. Hoci odborníci nepovažujú pád Komisie za pravdepodobný, tlak, ktorému Ursula von der Leyenová čelí, je bezprecedentný. Krajne pravicové frakcie ju obviňujú z netransparentnosti a korupčných praktík v súvislosti s aférou okolo firmy Pfizer, zatiaľ čo progresívnejšie tábory jej vyčítajú ústupky v oblasti klimatickej legislatívy.

Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová reční na bezpečnostnej konferencii Globsec Bratislava Forum v Bratislave 2. júna 2022. Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slovenskí poslanci medzi podpísanými

Spočiatku sa predpokladalo, že záverečné plenárne zasadnutie europarlamentu pred letnou prestávkou prebehne pokojne. Situáciu však vyhrotil návrh rumunského krajne pravicového poslanca Gheorgheho Pipereu, ktorý požiadal o hlasovanie o nedôvere v súvislosti s esemeskovou komunikáciou von der Leyenovej s generálnym riaditeľom Pfizeru Albertom Bourlom z roku 2021. Cieľom tejto komunikácie bolo zabezpečenie vakcín pre členské štáty.

Piperea potreboval 72 podpisov, napokon ich získal 84. Medzi signatármi sú aj slovenskí europoslanci zo strán Smer, Hlas (napr. Monika Beňová, Katarína Roth Neveďalová, Erik Kaliňák, Judita Laššáková, Ľuboš Blaha a Branislav Ondruš) a tiež zástupcovia Republiky – Milan Mazurek a Milan Uhrík, ktorí patria do frakcie Európa suverénnych národov (ESN).

Podľa Lucie Yar, europoslankyne z Progresívneho Slovenska a členky liberálnej frakcie Renew, je konanie niektorých slovenských europoslancov nepochopiteľné. „Považujem to za absurdné, že sa pod odvolanie predsedníčky, ale tým aj celej eurokomisie, podpísali aj niektorí slovenskí vládni europoslanci. V praxi sa tak snažia odvolať Maroša Šefčoviča, ktorý je nominantom práve súčasnej vlády,“ povedala.

Aj samotní liberáli, ktorí sú súčasťou parlamentnej väčšiny, však von der Leyenovej vyčítajú nedostatočnú komunikáciu s podporujúcimi frakciami a ústupky extrémistickým skupinám. Kritike čelila aj po tom, čo Komisia stiahla návrh zákona proti tzv. greenwashingu – zavádzajúcim ekologickým tvrdeniam v reklamách.

Lucia Yar
Na snímke slovenská europoslankyňa Lucia Yar (Progresívne Slovensko) pózuje počas ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu v stredu 17. júla 2024. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Yar dodala, že Komisia v posledných rokoch stratila tempo pri presadzovaní klimatickej politiky, obmedzila podporu občianskej spoločnosti, médií a oblasti rovnosti, a navyše zanedbala spoluprácu s europarlamentom.

Aféra Pfizergate a (ne)transparentnosť

Tzv. kauza Pfizergate je stále aktuálnou témou. V máji tohto roka rozhodol Všeobecný súd EÚ, že Komisia pochybila, keď odmietla zverejniť úplné znenie správ medzi predsedníčkou Komisie a šéfom Pfizeru. Tvrdenia niektorých pravicových europoslancov, že sa von der Leyenová obohatila alebo obchodovala s vakcínami, sa však nezakladajú na pravde.

Aj europoslankyňa Miriam Lexmann z KDH, ktorá patrí do rovnakej frakcie ako von der Leyenová (EPP), považuje celú situáciu za vážnu. Podľa nej je dôležité brať boj proti korupcii seriózne a nevyhýbať sa zodpovednosti. Lexmann v pléne vyzvala predsedníčku Komisie, aby zverejnila podrobnosti o zmluvách s Pfizerom.

Na snímke slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) počas ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu po júnových voľbách v utorok 16. júla 2024 v Štrasburgu. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Hoci Komisia sprístupnila europoslancom zmluvy z roku 2021, značná časť ich obsahu bola redigovaná. „Aj pre tieto zlyhania sa nám nezdalo vhodné, aby bola čelnou predstaviteľkou Komisie,“ uviedla Lexmann, pričom naznačila, že by mala zvážiť vlastnú politickú zodpovednosť. Problém s nedostatočnou transparentnosťou sa pritom s Ursulou von der Leyenovou ťahá už z čias jej pôsobenia vo vláde Angely Merkelovej ako ministerky obrany.

Rozhodli by dve tretiny

Hoci hlasovania o nedôvere sú v európskej politike zriedkavé a zriedka úspešné, predsa len už raz viedli k rezignácii. V roku 1999 sa tak stalo pod vedením Jacquesa Santera. Odvtedy sa konali štyri podobné pokusy, všetky bez úspechu. Aby sa podarilo zbaviť von der Leyenovú funkcie, museli by za návrh hlasovať minimálne dve tretiny prítomných poslancov zo 720-členného parlamentu.

Viaceré frakcie sa však už nechali počuť, že predsedníčku Komisie podporia alebo sa minimálne hlasovania zdržia. Ani vo frakciách, ktoré ju bežne kritizujú, nie je situácia jednoznačná. Napríklad hovorca konzervatívnej a euroskeptickej skupiny ECR oznámil, že návrh na odvolanie nepochádza od frakcie ako takej, hoci ho podpísali viacerí jej členovia, hlavne z poľskej strany Právo a spravodlivosť.

Zložitá je situácia aj pre taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, ktorá je považovaná za jednu z kľúčových postáv ECR. Hoci v minulosti kritizovala von der Leyenovú, v súčasnosti s ňou udržiava intenzívne pracovné vzťahy a jej nominant je členom Komisie ako komisár pre kohéziu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia