Vládna konsolidácia vyzerá tak trochu ako paródia. Predražené nákupy vozidiel, oslavy na Devína za 750 tisíc, na druhej strane zalamovanie rukami, že rozpočet krváca a tak treba vybrať od ľudí ďalších 2,3 miliardy. Smutné, že to budú platiť ti najchudobnejší a aj dôchodcovia.
Znížiť deficit štátneho rozpočtu, ktorý má v roku 2026 klesnúť na 4,1 % HDP. Aby sa tento cieľ podarilo splniť, je nevyhnutné nájsť vyše 2,3 miliardy eur. Minister financií Ladislav Kamenický v STVR priznal: “Bezproblémové riešenia sa minuli a konsolidácia bude drahšia, než sa čakalo.“
Konsolidačný plán už obsahuje sériu nepopulárnych opatrení – napríklad zvýšenie DPH na 23 %, zavedenie novej 24 % dane pre veľké firmy a dokonca aj špeciálnu transakčnú daň. Hoci štát plánuje šetriť o 400 miliónov viac, ako je potrebné, odborníci upozorňujú, že takáto rezerva nie je vôbec istá.
Dôchodky pod tlakom
Veľkú časť rozpočtu Slovenska pohlcujú mzdy verejných zamestnancov a dôchodky. Práve tie predstavujú najväčšiu výdavkovú položku. Ako uviedol analytik Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, potom je to sociálna sféra, vrátane dôchodkov. To je jednoznačne najväčšia výdavková položka krajiny. Bez zásahu do týchto oblastí bude podľa odborníkov prakticky nemožné získať potrebné úspory.
Napriek tomu vláda dlhodobo odmieta šetriť na 13. dôchodkoch, ktoré boli len nedávno zvýšené. Odborníci však upozorňujú, že toto rozhodnutie zhoršilo dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Konkrétne o 0,38 % HDP ročne. Tento krok navyše prichádza v čase, keď Slovensko čelí demografickej výzve: populácia starne, čím prirodzene rastú výdavky na dôchodky.
Kritika aj návrhy od sociálnych partnerov
Vláda zatiaľ neukázala jasnú cestu, ako plánuje šetriť. Odbory aj zamestnávatelia však nestrácajú čas a prichádzajú s vlastnými riešeniami. Konfederácia odborových zväzov odporúča zamerať sa na zlepšenie výberu daní, boj proti daňovým únikom a dôraz na majetkové či environmentálne dane. Ich hovorkyňa Martina Nemethová navrhuje “Zamerať sa na efektívnejší výber daní a boj s daňovými únikmi. Skôr sa zamerať na zdanenie majetkových daní a environmentálnych daní. Samozrejme, na ďalšej strane je to progresívne zdaňovanie,“”
Zamestnávatelia dokonca pripúšťajú škrtanie sociálnych výdavkov alebo zrušenie benefitov ako sú vlaky zadarmo. Aj keď ide o nepopulárne návrhy, ukazuje sa, že šetriť sa bude musieť všade:
- Odbory chcú vyššiu efektivitu v daniach
- Zamestnávatelia odmietajú vyššie dane
- Padol návrh na zrušenie vlakov zadarmo
Celý problém sa teda dostáva do štádia, kedy vláda už nemá kam cúvnuť. Konsolidácia verejných financií si vyžiada tvrdé rozhodnutia a zatiaľ sa zdá, že dôchodky aj peňaženky bežných ľudí sú prvé na rane.