Pondelkové popoludnie sa na východnom Slovensku zmenilo na nočnú moru. Extrémne silné búrky s vetrom o sile orkánu lámali stromy, strhávali strechy a zanechali tisíce domácností bez elektriny. Meteorológovia varujú, že podobný scenár sa môže zopakovať už v utorok, kedy hrozí ďalšia vlna nebezpečného počasia.
Po vlne horúčav a sucha zasiahli Slovensko v nedeľu večer silné búrky, ktoré najviac potrápili západ krajiny. Oveľa ničivejšie však boli pondelkové búrky na východe, kde spôsobili značné materiálne škody.
Ani najbližšie dni neprinesú úľavu. Práve naopak, očakáva sa nástup trvalých a intenzívnych zrážok, ktoré potrvajú až do soboty, informuje portál imeteo.sk.
Pršať začne na západe a rozšíri sa na celé Slovensko
Podľa meteorológov sa v utorok (8. júla 2025) očakáva podobný vývoj. Od západu sa začne približovať silná dažďová vlna, ktorá napoludnie zasiahne stredné Slovensko. Tu sa začnú formovať prvé búrky, ktoré môžu byť sprevádzané výdatnými zrážkami a ojedinele aj krúpami.
Numerické modely naznačujú, že mohutný búrkový systém vznikne nad východným Maďarskom a môže čiastočne zasiahnuť aj východné Slovensko, najmä Východoslovenskú nížinu, kde vietor opäť môže spôsobiť plošné škody.
Nad naše územie sa od Talianska cez Balkán presúva výrazná tlaková níž, ktorá sa nad Poľskom ešte prehĺbi. Už počas dneška sa rozprší na západnom Slovensku, postupne aj na severe a v stredných oblastiach.Večer by mali zrážky zosilnieť, čo znamená, že do zajtrajšieho rána môžeme očakávať úhrn 20 až 30 mm, na severozápade a severe až do 60 mm — teda 60 litrov vody na meter štvorcový.
Na juhovýchode Slovenska sa očakáva, že sa situácia môže lokálne zopakovať a prinesie ďalšie výpadky elektriny či poškodenia majetku.
Na utorok meteorológovia predpovedajú prevažne oblačné až zamračené počasie, na východe spočiatku ešte lokálne slnečné. Od juhozápadu však postupne dorazí dážď a prehánky, miestami aj silné búrky.
Denné teploty vystúpia na 17 až 23 stupňov, na východe a juhovýchode až do 29 °C. Na horách v 1500 m sa očakáva okolo 11 °C. Vietor bude prevažne slabý, no pri búrkach môže nárazovo zosilnieť až na 60 km/h.
Hrozia povodne
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na svojej webovej stránke hydrologické výstrahy druhého stupňa pre okresy Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Veľký Krtíš, Krupina a Levice.
Výstraha prvého stupňa platí pre okres Prievidza. Meteorológovia varujú pred výrazným lokálnym vzostupom vodných hladín, ktorý môže spôsobiť rozvodnenie menších tokov.
„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uviedli meteorológovia.
Pre celé Slovensko sú zároveň v platnosti výstrahy prvého a druhého stupňa pred búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav upozornil, že od 12.00 h platia pre viaceré okresy výstrahy prvého alebo druhého stupňa.
Búrky sa môžu vyskytnúť najmä v Prešovskom a Košickom kraji, v niektorých okresoch Banskobystrického kraja a v okrese Liptovský Mikuláš. Očakáva sa, že ich budú sprevádzať prudké lejaky, silný vietor či dokonca krúpy. Pre tieto oblasti platí výstraha prvého stupňa.
Na severe Slovenska, predovšetkým v Žilinskom kraji a v okresoch Považská Bystrica, Kežmarok a Poprad, sa zase očakávajú silnejšie dažde. V týchto lokalitách meteorológovia vyhlásili výstrahu druhého stupňa. „V niektorých okresoch môže za 36 hodín spadnúť 75 až 90 milimetrov zrážok, na náveterných stranách hôr môže byť úhrn ešte vyšší. Takéto množstvo zrážok predstavuje zvýšené riziko pre bežné aktivity obyvateľov,“ upozornili odborníci.
Výdatný dážď zasiahne aj ďalšie oblasti. Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí v Banskobystrickom kraji, vo väčšine Trenčianskeho kraja a v okresoch Topoľčany, Zlaté Moravce, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Senica, Skalica, Turčianske Teplice, Levoča, Sabinov a Stará Ľubovňa.
Do soboty môže spadnúť aj 200 mm
Tlaková níž sa v noci usadí nad Poľskom a zotrvá tam až do víkendu. Opakovane prinesie vlny dažďa, najviac na severe Slovenska, kde môže celkový úhrn do soboty presiahnuť 100 mm, píše imeteo.sk.
Na severe a v stredných horských oblastiach (Kysuce, Liptov, Orava, Tatry) sa môže lokálne vyskytnúť až 200 mm zrážok.