Letné popoludnie, vôňa dymu a praskanie ohníka je pre mnohých Slovákov neodmysliteľná súčasť sezóny. Avšak nie každý vie, že aj nevinné opekanie klobásky môže skončiť vysokou pokutou.
Ak sa rozložíte na nesprávnom mieste, hrozí vám vysoká pokuta. Zákony sú prísne a príroda chránená a to nielen počas suchých dní.
Oheň v Bratislave? Tento rok nie
Bratislavčania si budú musieť svoje pikniky a grilovačky naplánovať inak. Od 26. júna 2025 totiž platí v celom bratislavskom lesoparku úplný zákaz zakladania ohňa. A to aj na miestach, kde boli donedávna oficiálne ohniská – napríklad Partizánska lúka či horáreň Krasňany. Dôvod? Zvýšené riziko požiarov a extrémne sucho.
Na dodržiavanie pravidiel dohliada mestská polícia, lesná stráž aj hasiči. Kto sa rozhodne zákaz ignorovať, môže zaplatiť pokutu:
- až 331 eur, ak ide o bežného návštevníka,
- až 16 596 eur, ak ide o firmu alebo podnikateľa.
Zákaz sa vzťahuje aj na grily a ohniská, ktoré boli predtým povolené. V lete, kedy je riziko požiarov najvyššie, ide o nevyhnutné preventívne opatrenie.
„V čase zvýšeného rizika nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. Zakázané je najmä vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru a tiež spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve,“ uviedol hovorca KR HaZZ v Bratislave Štefan Koči pre LESmedium.
Chránené územia: pravidlá platia celý rok
Oheň je v prírode neželaný hosť aj mimo Bratislavy. Ako píše Prevda.sk, slovenský zákon o ochrane prírody presne určuje, kde je zakladanie ohňa zakázané. Platí to najmä pre chránené územia, ktoré sú rozdelené do stupňov ochrany:
- 3. stupeň ochrany – zákaz zakladania ohňa, stanovania a táborenia mimo uzavretých objektov,
- 4. a 5. stupeň ochrany – ešte prísnejšie pravidlá, pohyb len na vyznačených chodníkoch a akékoľvek aktivity len s výnimkou od správcu územia.
Medzi takéto miesta patrí napríklad CHKO Malé Karpaty či Devínska Kobyla. Aj keď tam nie sú tabule so zákazom, zákon platí. Mnoho návštevníkov ani netuší, že sa nachádzajú v území s vyšším stupňom ochrany – a to je problém.
Ak si nie ste istí, či môžete niekde opekať, overte si to online – napríklad pomocou mapy chránených území od Ministerstva životného prostredia. Nájdete tam aj informáciu o tom, aký stupeň ochrany platí pre danú lokalitu.
Aj keď sa vám zdá, že malý ohník v prírode nič nezmení, zákon to vidí inak. Na lesných pozemkoch a v ich okolí (v pásme 50 metrov) je zakladanie ohňa zakázané celoročne – pokiaľ sa nenachádzate v presne určenom a vyznačenom priestore. Navyše:
- Zakázané je aj fajčiť alebo odhadzovať horiace predmety (napr. ohorky),
- Bloková pokuta môže dosiahnuť 100 eur,
- Pri vážnejšom priestupku až 331 eur,
A ak ide o podnikateľský subjekt, suma sa môže vyšplhať na tisíce eur.
Hliadky hasičov a polície najmä v suchých obdobiach pravidelne kontrolujú dodržiavanie týchto pravidiel. V prípade spôsobenia požiaru môže ísť dokonca o trestný čin. Opekanie v prírode môže byť krásnym zážitkom , ale len vtedy, keď neohrozí prírodu ani vašu peňaženku.