Výrazné zvýšenie colných kvót na dovoz agropotravinárskych výrobkov z Ukrajiny do Európskej únie dôrazne odmieta Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Masívne zvýšenie kvót z Ukrajiny podľa nej vážne ohrozuje slovenských aj európskych poľnohospodárov.
Podľa SPPK ide o návrh Európskej komisie, ktorý je bez vyhodnotenia dosahov na vnútorný trh EÚ a bez mechanizmov k štandardom, ktoré platia pre poľnohospodárov v EÚ. „Solidaritu s Ukrajinou podporujeme, ale nesmie znamenať likvidáciu slovenských fariem. Potrebujeme férové pravidlá a ochranu pred neprimeraným dovozom,“ uviedol jej prvý podpredseda Emil Macho.
Veľké navýšenie kvót z Ukrajiny vážne ohrozuje slovenský agrosektor. Dochádza k prepadu cien obilnín, hydiny a cukrovej repy. Priamo je ohrozená výroba a zamestnanosť v potravinárskom priemysle, destabilizujú sa príjmy poľnohospodárov a potravinárov a dochádza k vytláčaniu domácich producentov z trhu.
Extrémne sucho zhoršuje výnosy
Tento rok ničí sektor poľnohospodárstva a výroby extrémne sucho na celom Slovensku aj v Európe. Nedostatok zrážok trápi presušenú poľnohospodársku pôdu a plodiny od jesene a slovenskí poľnohospodári to pocítia na výnosoch.
„Jediná záchranná brzda pre našich poľnohospodárov mohli byť prijateľnejšie ceny, ktoré by ‚vďaka‘ suchu v celej Európe mohli byť vyššie. Povolením exportu z Ukrajiny sa však predpokladá, že ceny poľnohospodárskej produkcie sa zrazia dole. Slovenskí poľnohospodári tak nebudú mať ani rekordné výnosy, ani prijateľné ceny komodít,“ zdôraznil predseda SPPK Andrej Gajdoš.
Zamietnutie kvót a zavedenie pravidiel aj pre Ukrajinu
SPPK požaduje zamietnutie návrhu na navýšenie kvót v tejto podobe. A tiež zavedenie jasných limitov a kontrolných mechanizmov. Komora žiada reciprocitu pravidiel v bezpečnosti potravín, ochrany pôdy, práce a životného prostredia a uplatnenie ochranných klauzúl pri nadmernom dovoze. Absolútne nevyhnutné je podľa nej zachovanie sebestačnosti a konkurencieschopnosti poľnohospodárskej výroby v EÚ.
SPPK žiada podporu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, slovenských europoslancov aj zástupcov v Rade EÚ, aby vystúpili proti prijatiu návrhu EK v plánovanom hlasovaní počas júla. Tvrdí, že EÚ si nemôže dovoliť vymeniť solidaritu za deštrukciu vlastného agropotravinárskeho systému. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč už vyjadril znepokojenie nad týmto návrhom EK na revíziu obchodnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou.