Jeden z najlepších svetových šéfkuchárov čelí vlne kritiky za kontroverznú reklamu zverejnenú na sociálnych médiách. Paolo Cappuccio v ňom hľadá zamestnancov do novootvoreného hotela. Má však niekoľko podmienok: nesmú to byť komunisti, narkomani ani homosexuáli.
„Hľadám tím kuchárov do štvorhviezdičkového hotela v Trentine,“ napísal na svojom profile na Facebooku jeden z najlepších svetových šéfkuchárov Paolo Cappuccio. Rodený Talian má však na svojich budúcich zamestnancov celkom špecifické kritériá. Na pozície s platom od dvoch do štyroch tisíc eur nechce predovšetkým komunistov a fanatikov. Vylúči aj ľudí, ktorí majú problém s drogami alebo alkoholom alebo majú menšinovú sexuálnu orientáciu. „Takže ak tu zostal niekto viac-menej normálny, nech sa ozve,“ ukončil ponuku.
Pod príspevkom sa okamžite zdvihla vlna kritiky, ktorá viedla k jeho vymazaniu. „Ospravedlňujem sa, ak som niekoho urazil,“ povedal Cappuccio podľa denníka Corriere del Trentino.
„Ľudia mi písali urážky a nadávky. Nazvali ma fašistom, čo sa mi zdá úplne nevhodné v týchto časoch, keď je svet vo vojne,“ dodal. „Na druhej strane sa týmito komentármi veľmi nezaoberám, všetko sú to len ľudia, ktorí ani poriadne nepracujú a majú len príliš veľa voľného času. Nikto normálny by takýto komentár nenapísal.“
35-ročná kariéra rodáka z Neapola zahŕňa prácu v najexkluzívnejších talianskych rezortoch vrátane reštaurácie Stube Hermitage v Madonna di Campiglio, ktorá pod jeho vedením získala v roku 2009 michelinskú hviezdu. Povedal, že inzerátom odradil ľudí, ktorí o túto prácu nemali skutočný záujem. Po niekoľkých sklamaniach chcel nájsť poctivých zamestnancov s jasnou predstavou o ich postavení v tíme, ktorí sa budú správať slušne. „Mal som dosť ľudí, ktorí mrhali mojím časom, neustále chodili na nemocenskú a neplnili si svoje povinnosti. Sú to len ľudia, ktorí nepracujú, ale chcú byť platení,“ sťažuje sa šéfkuchár.
Nikto nie je dokonalý
S hľadaním zamestnancov má problémy od covidu. „V Taliansku sú štyri milióny nezamestnaných, ale my nemôžeme nikoho nájsť. A keď nájdeme, sú to alkoholici, narkomani alebo ľudia s inými problémami. Náš priemysel sa pomaly mení na tragédiu,“ hovorí. Podľa Cappuccia sú komunisti a fanatici to isté. Opisuje ich ako extrémistov, ktorí sa objavia s gitarou, psom, ľavicovými myšlienkami a nakoniec sa z nich vykľujú „stroskotanci“. Poukazuje na to, že prostredie, ktoré u neho nachádzajú, nezodpovedá ich požiadavkám.
Zazneli aj nesúhlasné poznámky o Talianovom postoji k sexuálnej orientácii. „Stávalo sa mi, že ľudia, ktorí neboli heterosexuálni, to veľmi preháňali a nebolo to príjemné. V tíme to často spôsobovalo problémy, hádky a urážky.“ Bráni sa však tým, že každý môže byť, aký chce, len to nesmie preháňať. „Mám homosexuálnych priateľov a trávim s nimi voľný čas. Ale ak mi niekto v práci vnucuje svoj životný štýl, vadí mi to,“ komentuje. Ospravedlnil sa za svoj inzerát a poznamenal, že cieľom správy bolo hľadať spolupracovníkov, nie vytvárať politiku.