Po tom, čo sa Európa musela vyrovnávať s ochoreniami ako slintačka a krívačka, čelí teraz ďalšiemu závažnému problému v oblasti živočíšnej výroby. Novou hrozbou sa stáva nodulárna dermatitída – vírusová infekcia, ktorá napáda hovädzí dobytok a domáce byvoly. Choroba prináša nielen veľké hospodárske škody, ale aj výrazne komplikuje situáciu na farmách naprieč kontinentom.
Za posledné týždne boli nové ohniská infekcie zaznamenané v krajinách ako Taliansko, konkrétne na Sardínii, a vo Francúzsku v oblasti Auvergne-Rhône-Alpes. Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky sa k 1. júlu 2025 potvrdilo až deväť výskytov na Sardínii, z toho dva primárne a sedem sekundárnych.

Ďalšie prípady boli identifikované na talianskej pevnine v Lombardii a vo Francúzsku. Situáciu pozorne sleduje aj Európska komisia, ktorá na ňu reaguje prijímaním legislatívnych opatrení zameraných na zabránenie šírenia tejto choroby.
V rámci reakcie na alarmujúci vývoj vyslala Európska komisia v dňoch 25. a 26. júna na Sardíniu špeciálny tím EUVET, ktorý poskytol odbornú pomoc. Experti tohto tímu upozorňujú, že jediným skutočne účinným spôsobom, ako ochorenie zastaviť, je vakcinácia zvierat. Súčasne odporúčajú, aby boli farmy s potvrdeným výskytom čo najrýchlejšie vyprázdnené, zvyšky zvierat zlikvidované neškodným spôsobom a následne dôkladne vyčistené a dezinfikované. Dôležité je aj dohľadanie všetkých potenciálne infikovaných chovov, dodržiavanie biologických bezpečnostných zásad a zastavenie premiestňovania ohrozených zvierat v rámci kontrolovaných oblastí.

Nodulárna dermatitída predstavuje nebezpečnú vírusovú infekciu, ktorá spôsobuje rozsiahle škody na hospodárskych zvieratách. Pôvodne sa vyskytovala v Afrike, no v období rokov 2015 až 2018 sa rýchlo rozšírila do juhovýchodnej Európy, Blízkeho východu a niektorých častí Ruska. V reakcii na túto situáciu zaviedli európske štáty rozsiahle očkovacie a kontrolné opatrenia, ktoré výrazne prispeli k zníženiu výskytu infekcie v regióne.
Od roku 2019 sa však nákaza presunula ďalej na východ a zasiahla Áziu, kde postihla viaceré krajiny s rozvinutým živočíšnym sektorom, ako India, Bangladéš, Čína a Nepál.

Ohniská sa neskôr objavili aj v Indonézii, Singapure, Pakistane a Afganistane. Tento vývoj poukazuje na nebezpečenstvo rýchleho a nekontrolovaného šírenia vírusu, ktoré presahuje hranice jednotlivých štátov. Potvrdenie nových prípadov v Taliansku a Francúzsku len umocňuje naliehavosť potreby systematickej pripravenosti a rýchlej reakcie.
Za najdôležitejšie opatrenie sa považuje schopnosť čo najskôr identifikovať nákazu a bezodkladne konať
Včasná diagnostika, podložená presnými laboratórnymi výsledkami, zohráva zásadnú úlohu pri zabránení ďalšiemu prenosu. Úrady preto kladú dôraz na posilnenie kontrolných mechanizmov a na zvyšovanie informovanosti medzi odborníkmi aj chovateľmi.
Podľa odborníkov môže inkubačná doba nodulárnej dermatitídy trvať jeden až päť týždňov. Choroba sa prenáša najmä cez bodavý hmyz, no u teliat sa môže infekcia rozšíriť aj prostredníctvom materského mlieka alebo pri kontakte s infikovanými léziami na vemene.
Prvotné prejavy ochorenia sa môžu objaviť ešte pred viditeľnými zmenami na koži. Zvieratá začínajú byť apatické, trpia horúčkou, odmietajú pohyb, strácajú chuť do jedla a môže dôjsť k prudkému poklesu produkcie mlieka. V ďalšej fáze dochádza k vzniku kožných lézií, ktoré sa objavujú zhruba dva dni po nástupe horúčky.

Postihnuté bývajú oblasti hlavy, krku, vemena, nôh a pohlavných orgánov. Výtoky z nosa a sliny sú infekčné, čím zvyšujú riziko prenosu. U kráv sa môžu objaviť potraty alebo zníženie plodnosti, u býkov zápaly semenníkov, ktoré môžu viesť k dočasnej či trvalej neplodnosti.
„Kožné lézie sa začínajú objavovať 48 hodín po nástupe horúčky a často sa nachádzajú okolo hlavy, krku, vemena, končatín a genitálií. Môžu byť prítomné aj lézie v ústnej dutine, ktoré spôsobujú slinenie a výtok z nosa. Tieto výlučky sú infekčné. Genitálne lézie u samíc sa zvyčajne nachádzajú vo vulve. U gravidných kráv boli popísané potraty vrátane zníženej plodnosti. U samcov sa môže vyvinúť zápal semenníkov, ktorý vedie k dočasnej alebo trvalej sterilite,“ informuje ŠVPS SR.
Vnútorné orgány tiež nebývajú ušetrené – vírus môže spôsobiť zápaly slizníc v ústach, hrdle, priedušnici, pažeráku či sleze. V ťažších prípadoch sa infekcia rozšíri do dýchacieho systému, čo môže vyvolať zápal pľúc. Ak zasiahne oči, môžu sa objaviť bolestivé vredy na rohovke.
Vzhľadom na vysokú infekčnosť a rozsiahle následky je nevyhnutné, aby štátne inštitúcie aj farmári zostávali v maximálnej pohotovosti a včas reagovali na akékoľvek podozrivé prejavy u zvierat. Nodulárna dermatitída sa stáva výzvou, ktorej čelí celý európsky agrosektor.