Dlh Slovenska je v nelichotivom stave. Tento rok možno kabinet Roberta Fica bude čeliť vyjadreniu dôvery.
V poradí štvrtá vláda Roberta Fica bude zrejme čeliť hlasovaniu o vyslovení dôvery. Tento rok na jeseň končí kabinetu ústavná dlhová brzda, ktorá dva roky strážia dlh Slovenska, píše STVR.
Najprísnejšie sankcie pre vládu
Podľa informácií Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) je dlh Slovenska v „neutešenom stave“, z čoho môžu vyplynúť najprísnejšie sankcie. Jednou z nich je aj žiadosť parlamentu o vyslovenie dôvery.
Ficovu vládu ťaží aj časová tieseň, pretože do konca novembra musí schváliť štátny rozpočet na budúci rok. Ak sa jej to nepodarí, musí predložiť jeho vyrovnanú verziu.
„Toto vláda bude musieť spraviť, čiže niekedy po 21. novembri bude musieť vláda podľa najprísnejšej sankcie ústavného zákona požiadať parlament o vyslovenie dôvery,“ vysvetlil člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Schuster.
Tento scenár by nastal, pokiaľ vláda neschváli rozpočet a zároveň sa pravidlo uplatňuje pri neúmerne vysokom dlhu a deficite.
Overia si vlastnou analýzou
Aj keď sa vláda podľa Martina Schustera bude snažiť prijať rozpočet na budúci rok ešte pred 21. novembrom, nevyhne sa už hlasovaniu v parlamente o vyjadrení dôvery vláde.
Marián Viskupič z opozičnej SaS vyjadril obavy, že hlasovanie o dôvere sa môže odsúvať podobne, ako sa tak deje už niekoľko mesiacov v súvislosti s odvolávaním viacerých ministrov. „Je, samozrejme, nejaký primeraný čas a po uplynutí tohto času budeme určite žiadať, aby vláda požiadala parlament o vyslovenie dôvery,“ ozrejmil Viskupič.
Šéf finančného výboru v parlamente a poslanec za Hlas-SD, Ján Blcháč, dodáva, že vládny trojlístok preverí stanovisko RRZ. Domnieva sa, že pristúpenie k hlasovaniu o dôvere vlády po prípadnom schválení štátneho rozpočtu je podľa neho otázne.
„Rada pre rozpočtovú zodpovednosť môže mať analýzy. Predpokladám, že potom si urobí analýzy aj vláda Slovenskej republiky. Tie sa porovnajú, pretože platí, že dvaja právnici majú tri názory,“ tvrdí Blcháč.
Vláda Roberta Fica chce proces schvaľovania rozpočtu na budúci rok riešiť na konci leta. Dovtedy avizuje prijatie ďalšieho konsolidačného balíčka, ktorý má obsahovať takmer 70 opatrení za vyše tri miliardy eur.