Silné búrky a vytrvalé dažde zasiahli východné Slovensko takou silou, že v mnohých obciach naďalej platí mimoriadna situácia. Viaceré miesta bojujú s povodňami a zaplavenými cestami, úradníci preto varujú obyvateľov, aby dodržiavali prísne bezpečnostné pokyny.
Po intenzívnych búrkach zostáva v desiatkach obcí východného Slovenska vyhlásená mimoriadna situácia, najmä v Prešovskom a Košickom kraji. Niekoľkým obciam v Prešovskom kraji sa však podarilo situáciu stabilizovať, a tak už mimoriadny stav zrušili.
Búrlivé počasie ochromilo desiatky obcí
„Po veternej smršti na východnom Slovensku pretrváva mimoriadna situácia v 39 obciach a v celom okrese Gelnica. V 4 obciach Prešovského kraja (Kochanovce, Fintice, Záhradné, Kručov) bola mimoriadna situácia odvolaná,“ uviedlo Ministerstva vnútra (MV) SR na sociálnej sieti.
Výdatné dažde spôsobili výrazné zvýšenie hladín riek a potokov. Povodňové výstrahy platia v 18 obciach, pričom druhý stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený v obciach ako Koprivnica, Bardejov, Zborov, Kračúnovce či Svidník.
„Stupne povodňovej aktivity sú aktuálne vyhlásené v 18 obciach, z toho 2x III. stupeň PA a 17x II. stupeň PA,“ priblížil rezort. Najkritickejší tretí stupeň platí momentálne v obciach Svinia a Hubice, kde je situácia obzvlášť napätá.
Mimoriadna situácia pretrváva v mnohých ďalších obciach, medzi nimi Lužany pri Topli, Kračúnovce, Lúčka, Radoma, Svidník, Vyšný Mirošov, Bukovce, Župčany, Veľký Šariš, Drienica, Dubinné, Beloveža či Vranov nad Topľou a mnohé ďalšie. V Košickom kraji sú zasiahnuté aj obce ako Kluknava, Margecany, Prakovce, Jaklovce či Gelnica.
Úrady varujú pred podceňovaním rizika
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že v prípade rýchlej evakuácie je potrebné okamžite ukončiť všetky činnosti a presunúť sa na bezpečné miesto. Ak je k dispozícii viac času, odporúča sa vypnúť elektrinu, plyn a vodu, zabezpečiť okná a pripraviť si núdzový batoh, píše TASR.
Obyvatelia by mali informovať susedov, pomôcť zraniteľným osobám a necestovať do postihnutých oblastí.
Motoristom sa dôrazne odporúča neprechádzať zaplavenými úsekmi ciest, ak nepoznajú hĺbku vody. Ak sa vozidlo začne zaplavovať, treba ho okamžite opustiť a vyhľadať bezpečné miesto. V prípade ohrozenia je nutné čo najskôr zavolať na tiesňovú linku.
Rezort apeluje na obyvateľov, aby sledovali aktuálne počasie a výstrahy. „Dodržiavajte pokyny záchranných zložiek a riaďte sa zásadami správania počas mimoriadnych udalostí. Sledujte aktuálne informácie a v prípade núdze volajte 112,“ dodalo ministerstvo v príspevku.
Zároveň je potrebné odstrániť chemikálie či iné nebezpečné látky, ktoré by mohli v kontakte s vodou spôsobiť škody. V tejto náročnej situácii je kľúčové dodržiavať pokyny úradov a nehazardovať so zdravím či životom.