PS podáva na Šimkovičovú TRESTNÉ OZNÁMENIE za bustu Donatella. Prezidentovi sľúbila, že ju vráti

Šimkovičová prevoz
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Dano Veselský, SNM
Reklama

Hnutie Progresívne Slovensko podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie, ktoré sa týka prevozu busty Cecílie Gonzagovej. Podpredsedníčka výboru pre kultúru a médiá Zora Jaurová za PS hovorí o podozreniach z krádeže, zatajenia veci a zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. Od prevozu busty z Levoče prešlo 41 dní a verejnosť stále nevie, čo bude so vzácnym umeleckým dielom, ktoré mal vytvoriť sochár Donatello v polovici 15. storočia. Aj keď ministerka kultúry Martina Šimkovičová na stretnutí s prezidentom prisľúbila, že bustu do Levoče vráti. 

O trestnom oznámení informovala v stredu na tlačovej konferencii PS Zora Jaurová. Uviedla, že trestné oznámenie podávajú až teraz pre to, lebo sme ešte čakali na doplňujúce informácie od príslušných orgánov.

V prípade busty poslankyňa namieta, že verejnosť doteraz nemá bližšie informácie o jej uložení alebo o tom, čo sa s ňou bude diať. Informovanie z ministerstva kultúry označila poslankyňa za sporadické a neúplné. Vzhľadom na hodnotu busty a spôsob, akým sa ňou narábalo, to považuje za „mimoriadne závažný problém“ a „prekročenie viacerých zákonných aj mysliteľných hraníc“. Odvolala sa pritom aj na podklady, ktoré jej na základe infožiadosti poskytlo ministerstvo vnútra.

Vrátim ju do Levoče

Podľa ministerky Martiny Šimkovičovej  v utorok v Prezidentskom paláci na stretnutí s prezidentom Petrom Pellegrinim hovorili aj o buste Cecílie Gonzagovej. „Prebrali sme aj budúcnosť busty Cecilie Gonzagy. Pánovi Petrovi Pellegrinimu som osobne vysvetlila môj postoj – jej návrat do Spišského múzea podporím, ak budú dodržané všetky bezpečnostné štandardy,“ uviedla ministerka kultúry na svojom FB profile.

Od prevozu busty z Levoče prešlo 42 dní a verejnosť stále nevie, čo bude so vzácnym umeleckým dielom, ktoré mal vytvoriť Donatello v polovici 15. storočia. Na konci mája tohto roka prišiel generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala do Levoče v sprievode policajtov a ľudí z firmy IGH – HS Art Service, s.r.o. a významnú bustu Cecilie Gonzaga od renesančného umelca Donatella odviezli zo Spišského múzea.

Za transport zaplatili zhruba 8-tisíc eur

Na webe ministerstva kultúry pribudli faktúry za služby spoločnosti IGH – HS Art Service, ktorá sa venuje prevozu umeleckých diel. Rezort ich mal zaplatiť tri dni pred presunom busty. Ministerstvo uvádza, že za „transport sochy“ zaplatilo spomínanej firme 1 168,50 eur. Rovnaká firma sa na konci mája – teda v čase, keď došlo k prevozu busty – spomína ešte raz, pri „výrobe a zapožičaní transportnej debny“ za 6 998,70 eur uviedli Aktuality.sk. Svoje výdavky rezort zverejňuje povinne. Ako objednávateľ sa pri oboch je uvedený bývalý obchodný partner Lukáša Machalu – Peter Grutka, ktorý dnes na ministerstve kultúry pracuje ako generálny riaditeľ sekcie verejného obstarávania a správy majetku. Na pozíciu nastúpil po príchode Martiny Šimkovičovej.

Nepoznáme ani hodnotu Donatellovej busty

Hodnotu samotného diela nechce vedenie ministerstva verejne vysloviť či odhadovať. Verejnosť doteraz nepozná ani detaily zmluvy o výpožičke, ani to, prečo nebolo dielo riadne poistené. O ďalšom osude Donatellovej busty totiž ministerstvo kultúry informuje len sporadicky. Za viac než mesiac sa zatiaľ verejnosť dozvedela, že o prevoze diela z 15. storočia rozhodol úzky tím ľudí z ministerstva kultúry bez externých expertov. Protokol k prevozu podpísali riaditeľ Spišského múzea Ján Pavlov, zamestnanec ministerstva kultúry Martin Šugar a dvaja reštaurátori, ktorých rezort nemenuje. Dodáva však, že nie sú členmi Komory reštaurátorov.

Levočskí poslanci žiadajú návrat busty Cecílie Gonzagovej do Spišského múzea. Mestské zastupiteľstvo 12. 6. k tomu prijalo uznesenie, ktorým vyzvalo ministerstvo kultúry na jej vrátenie do priestorov Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči. Bustu previezli z Levoče 29. mája.
„Ide o výnimočné umelecké dielo pripisované slávnemu renesančnému sochárovi Donatellovi, ktoré má hlbokú historickú i regionálnu väzbu na Spiš. Vystavenie umeleckého diela tak výnimočnej hodnoty je obrovským potenciálom pre rozvoj cestovného ruchu v regióne,“ uviedla Novotná Čujová z mestského úradu.

Z odborných posudkov vyplýva, že ide o výnimočný artefakt z polovice 15. storočia, jeden z desiatich signovaných originálov Donatellovej tvorby. Busta bola pôvodne súčasťou zbierky rodu Csákyovcov v Spišskom Hrhove a od roku 1975 bola v správe Spišského múzea, ktoré v meste pôsobí už 140 rokov. Až nedávny výskum historičky umenia SAV Marty Herucovej, iniciovaný práve múzeom, potvrdil jej výnimočný pôvod, keď bola identifikovaná ako dielo renesančného majstra Donatella.

Mesto zapísane v Zozname svetového dedičstva UNESCO

„Mesto Levoča, zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO a Spišské múzeum, ako špičkovú zbierkovú inštitúciu spravujúcu nevyčísliteľné umelecké a kultúrne hodnoty, viaže desaťročia trvajúca úzka spolupráca pri správe a ochrane kultúrneho dedičstva a rozvoji cestovného ruchu v regióne. Sprístupnenie busty Cecílie Gonzagovej v Spišskom múzeu v Levoči by väzbu oboch inštitúcií pozdvihlo na novú úroveň s bezprostredným pozitívnym dosahom na rozvoj cestovného ruchu a ekonomický rast múzea, mesta i celého regiónu,“ uvádza sa v dôvodovej správe uznesenia, ktorú  predkladal primátor mesta Miroslav Vilkovský.

Samospráva pripomína, že vo svete existuje viacero príkladov, kde sa vzácne umelecké diela po potvrdení autenticity vrátili do regiónov svojho pôvodu. „Inšpiráciou môže byť napríklad talianske mesto Fabriano alebo Kroměříž s Tizianovým obrazom, ktoré ukazujú, že aj menšie mestá môžu byť dôstojným a profesionálnym hostiteľom svetového umeleckého dedičstva,“ pripomína mesto.

Hodnotia odborníci z Talianska a Švajčiarska

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová už predtým tvrdila, že je v jej záujme vrátiť bustu späť do múzea v Levoči. Uviedla, že komunikujú s odborníkmi, ktorí ju majú ohodnotiť. „Ja som tá, ktorá tlačí na čas, aby to bolo vyhodnotené čo najskôr,“ zdôraznila pred časom, s tým, že bustu budú hodnotiť odborníci z Talianska a Švajčiarska a aj preto je proces zdĺhavejší. „Môj záujem je, aby sme vrátili bustu do múzea, teda odkiaľ bola vzatá, ale nie samozrejme dolu do tých priestorov, ale tak, aby bola videná,“ ubezpečila ministerka.

Komunikovala o tom aj s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerský, ktorý jej prezentoval reakcie samotných Levočanov. „Moja otázka bola, či vedeli všetci o tom, že tá busta existuje? Nie, nevedeli, ako som aj spomínala a dokonca ani niektorí zamestnanci nevedeli. Dnes už o tom vie celé Slovensko, a preto busta má taký záujem. Ja som veľmi rada, že sme to takto urobili. A že sme možno predišli niečomu, čo by sme potom asi nevedeli nejak ani komunikovať, či by sa ukradla, či by sa neukradla, či by zmizla, či by sa zamenila, neviem,“ podotkla Šimkovičová a potvrdila, že verí orgánom, ktoré zabezpečili prevoz busty a urobili to podľa nej v súlade so zákonom.

Teraz má špeciálne podmienky

Dielo, akým je busta Cecilie Gonzagovej, nemôže byť uchovávané v štandardnom depozitári. Potrebuje komplexný bezpečnostný režim na úrovni, ktorú v súčasnosti nespĺňa ani jedno múzeum či galéria na Slovensku. Čo sa týka samotných podmienok uloženia zbierkového predmetu, sú dodržané štandardy bežne uplatňované pri artefaktoch vyhotovených z prírodného kameňa – v tomto prípade z kararského mramoru. Takéto dielo by nemalo byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, relatívna vlhkosť by sa mala pohybovať okolo 50 % a teplota v rozmedzí 18 až 20 °C.

Tieto podmienky sú aj v súčasnosti dodržané. Odborná starostlivosť a režim ochrany sú preto primerané a zodpovedajú charakteru a hodnote zbierkového predmetu, vysvetlilo ministerstvo kultúry. Busta je uložená v zariadení ministerstva vnútra. Ministerstvo tiež upozornilo verejnosť a médiá, že vzhľadom na zavedený režim utajenia uloženia zbierkového predmetu, aby zvážili akékoľvek zverejňovanie bližších informácií o jeho lokalizácii.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis