Neznáma tropická choroba, ktorá sa predtým spájala hlavne s exotickými krajinami, sa nebezpečne rozšírila do Európy. Vo Francúzsku potvrdili prípad nákazy vírusom chikungunya, ktorý prenáša tigrí komár. Alarmujúce je, že pacient sa nakazil priamo na území krajiny, bez cestovania do tropických oblastí. Odborníci už varujú pred šírením tohto nebezpečného ochorenia a vyzývajú k zvýšenej opatrnosti.
Po dlhých rokoch, kedy bol vírus chikungunya známy najmä ako tropické ochorenie, sa v máji 2025 objavil alarmujúci prípad vo Francúzsku. Pacient z regiónu neďaleko Štrasburgu, konkrétne z obcí Lipsheim a Fegersheim, bol infikovaný bez toho, aby cestoval do zahraničia. Podľa nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI) ho nakazil miestny tigrí komár, ktorý prenáša vírus bodnutím.
Vírus prekročil hranice trópov
Kým vo Francúzsku sa vírus doteraz vyskytoval najmä u ľudí vracajúcich sa zo zahraničia, tento nový prípad naznačuje, že sa infekcia už začína šíriť aj miestne.
„To znamená, že pacient sa nakazil vo Francúzsku, nie počas cesty do tropických oblastí,“ upozornil portál France Blue. Ide už o deviaty zaznamenaný prípad od začiatku roka 2025.
Regionálne zdravotné úrady okamžite reagovali a vyhlásili opatrenia na kontrolu a likvidáciu komárov v postihnutých oblastiach, aby zabránili ďalšiemu rozširovaniu ochorenia, informuje televízia France 3.
Ako vírus napáda a koho ohrozuje?
Chikungunya prenáša predovšetkým tigrí komár, ktorý sa za posledné roky rozšíril do väčšiny územia Francúzska a tiež do ďalších európskych krajín, ako je Taliansko. Inkubačná doba vírusu trvá päť až sedem dní.
Medzi príznaky patrí vysoká horúčka, bolesti kĺbov, svalov a hlavy, niekedy aj vyrážky či krvácanie z nosa a ďasien. Najviac ohrozené sú staršie osoby, chronicky chorí pacienti a tehotné ženy, u ktorých môže vírus spôsobiť závažné komplikácie vrátane prenesenia nákazy na nenarodené dieťa.
Vzrastajúce riziko pre Európu
Podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha bolo od apríla do júna 2025 vo Francúzsku potvrdených 75 prípadov ochorenia, pričom väčšina pacientov sa nakazila počas ciest do exotických destinácií.
„Ide predovšetkým o návratových cestujúcich z Maurícia, Réunionu a Srí Lanky,“ upresnil inštitút.
Nové domáce prípady však signalizujú zvýšené riziko miestneho šírenia. S príchodom teplejších mesiacov a rozšírením tigrieho komára po celej Európe môžeme očakávať nárast infekcií, preto odborníci odporúčajú zvýšiť opatrnosť pri ochrane pred komármi a monitorovať príznaky ochorenia.