Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) dospel k záveru, že Rusko má na svedomí početné porušenia ľudských práv v konflikte na Ukrajine. Rovnako rozhodol, že Rusko stojí za zostrelením letu MH17.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu v stredu rozhodol, že Rusko nesie zodpovednosť za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínii (let MH17) a porušilo tiež medzinárodné právo na Ukrajine. Medzinárodný súd prvýkrát označil Moskvu za vinníka tragédie z roku 2014, ktorá si vyžiadala 298 obetí, píše iDnes.cz.
Rusko odmieta rozhodnutie
Verdikt je predovšetkým symbolický, pretože Moskva verdikty ESĽP neuznáva. Súd bol zriadený pri Rade Európy, z ktorej bolo Rusko v marci 2022 vylúčené kvôli svojej invázii na Ukrajinu.
Ukrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha rozhodnutie súdu privítal a označil ich za historické. „Najmä oceňujeme jasný záver Európskeho súdu pre ľudské práva, že cieľom Ruska je zničiť ukrajinskú štátnosť a podmaniť si ukrajinský ľud. To je ďalší dôkaz genocídnych cieľov Ruska,“ uviedol na sociálnej sieti šéf ukrajinskej diplomacie.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa ruskej štátnej agentúry TASS ešte pred vynesením verdiktu uviedol, že Moskva považuje rozhodnutie ESĽP za neplatné a nemieni sa nimi riadiť.
Porušenie základný práv
Rozhodnutie prijal veľký senát ESĽP zložený zo 17 sudcov. Rusko síce 16. septembra 2022 opustilo Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, z pohľadu súdu však zostáva zodpovedné za porušovanie základných práv spáchané pred týmto dátumom. Je to tiež prvýkrát, keď medzinárodný súd zistil Moskvu zodpovednú za porušovanie ľudských práv na Ukrajine.
Sudcovia rozhodli o žalobách podaných Ukrajinou a Holandskom, ktoré zahŕňajú širokú škálu porušenia ľudských práv počas ruských operácií v ukrajinskom Donbase od roku 2014 a počas vojny, ktorá začala vo februári 2022 plnohodnotnou ruskou inváziou a pri ktorej došlo aj k únosom ukrajinských detí do Ruska.
Súd uznal Rusko vinným z popráv ukrajinských civilistov a vojenského personálu, aktov mučenia, neoprávneného vysídlenia civilistov a „ničenia, drancovania a vyvlastňovania“, uviedol predseda súdu Francúz Mattias Guyomar.
Súd sídliaci v Štrasburgu uvádza, že „žalovaný štát musí bezodkladne prepustiť alebo vrátiť do bezpečia všetky osoby, ktoré boli na ukrajinskom území okupovanom ruskými silami alebo pod ruskou kontrolou zbavené slobody (…) a ktoré sú stále zadržiavané ruskými orgánmi“.
Rovnako sa domnieva, že Rusko musí bezodkladne spolupracovať pri vytváraní medzinárodného a nezávislého mechanizmu, ktorý čo najskôr a s náležitým ohľadom na najlepší záujem detí zabezpečí identifikáciu všetkých detí premiestnených z Ukrajiny do Ruska alebo na území kontrolované Ruskom.
Zostrelenie lietadla nad Donbasom
Súd tiež rozhodoval v prípade letu MH17. Lietadlo spoločnosti Malaysian Airlines, ktoré mierilo 17. júla 2014 z Amsterdamu do Malajzie, bolo zostrelené raketou Buk ruskej výroby v Doneckej oblasti Donbasu, ktorú v lete 2014 ovládali proruskí separatisti. Zahynulo všetkých 298 ľudí na palube, z toho 196 boli Holanďania.
Rodiny obetí katastrofy letu MH17 považujú rozhodnutie ESĽP za dôležitý míľnik vo svojom jedenásťročnom úsilí o spravodlivosť. „Je to skutočný krok k pochopeniu toho, kto je skutočne zodpovedný,“ povedal agentúre AP Thomas Schansman, ktorý pri tragédii prišiel o svojho osemnásťročného syna Quinna.
V roku 2023 sa sudcovia postavili na stranu Ukrajiny a Holandska v spore o jurisdikciu a zistili, že existuje dostatok dôkazov o tom, že oblasti na východe Ukrajiny kontrolované separatistickými povstalcami „spadajú pod jurisdikciu Ruskej federácie“, vrátane poskytovania zbraní a politickej a ekonomickej podpory.
Minulý mesiac ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil plány na zriadenie nového medzinárodného súdu, ktorý by stíhal vysokých ruských predstaviteľov za rozsiahlu inváziu na Ukrajinu.
ESĽP rozhoduje o sťažnostiach jednotlivcov alebo štátov týkajúcich sa porušenia občianskych a ľudských práv a politických práv stanovených v Európskom dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd z roku 1950. Európsky súd pre ľudské práva má 46 sudcov, čo zodpovedá počtu zmluvných štátov.