Slovensko je v mnohých oblastiach na chvoste európskych rebríčkov, no v jednej štatistike sa ocitá medzi najlepšími. Prekvapivo ide o finančnú situáciu dôchodcov. Podľa najnovších údajov sú slovenskí penzisti v porovnaní so zvyškom populácie na tom lepšie než väčšina pracujúcich, aspoň pokiaľ ide o výšku príjmov a ich stabilitu.
Dáta OECD ukazujú, že priemerný príjem slovenského dôchodcu dosahuje až 95,9 % príjmu bežného obyvateľa. Pre porovnanie v susednom Česku je to len 76,7 %, v Litve dokonca len 66,5 %. Viac ako na Slovensku zarábajú dôchodcovia v pomere k zvyšku populácie len v Taliansku, Portugalsku, Španielsku a Luxembursku. „Tieto čísla neznamenajú, že slovenskí dôchodcovia majú v porovnaní so zahraničnými vždy vyšší príjem – sú na tom však dobre v porovnaní s ľuďmi, ktorí na Slovensku pracujú,“ upozorňuje Marek Malina, analytik online investičnej platformy Portu v tlačovej správe.
Zároveň je u slovenských dôchodcov výrazne nižšie riziko chudoby než v iných krajinách strednej a východnej Európy. Iba 7,2 % dôchodcov žije pod hranicou príjmovej chudoby, čo znamená, že ich mesačný príjem je nižší ako 50 % mediánu bežnej domácnosti. Pre lepšiu predstavu, v Rumunsku sa tento podiel pohybuje na úrovni 12,1 %, v Litve je to takmer 25 % a v Estónsku dokonca až 37,4 %.
Prečo sa slovenským seniorom darí?
Situácia slovenských dôchodcov sa zlepšila ešte výraznejšie po zavedení plnohodnotného 13. dôchodku, ktorý štát vyplatil všetkým poberateľom penzií. Špecifická spotreba tejto skupiny obyvateľov im zároveň pomohla lepšie zvládnuť infláciu. Dôchodcovská inflácia bola stabilne nižšia než celková inflácia v krajine, často až o 0,7 percentuálneho bodu.
Hlavné dôvody priaznivej situácie:
- Zastropovanie cien energií, ktoré tvoria veľkú časť dôchodcovského rozpočtu.
- Znížená DPH na potraviny a lieky, ktoré patria medzi kľúčové položky v ich nákupnom koši.
- Vlastné bývanie bez hypotéky, ktoré eliminuje vplyv rastúcich cien nehnuteľností.
„Vďaka špecifickému spotrebnému košu a opatreniam štátu zasiahol rast spotrebiteľských cien dôchodcov menej ako väčšinu Slovenska,“ hovorí Marek Malina. Navyše, niektoré novopriznané dôchodky dosahujú aj vyššiu hodnotu než tie staršie – napríklad predčasné dôchodky v máji 2024 dosahovali priemerne až 743,98 eur mesačne.
Udržateľnosť systému je otázna
Aj keď sa seniori momentálne tešia výhodám, odborníci bijú na poplach. Súčasný dôchodkový systém zo Sociálnej poisťovne je veľkorysý, no nákladný. Ročná strata Sociálnej poisťovne presahuje 3 miliardy eur, pričom štátny rozpočet vykazuje deficit cez 5 % HDP.
Zamestnanosť dosahuje okolo 2,62 milióna ľudí, no dôchodcov poberajúcich dávky je až 1,47 milióna. Tento pomer môže byť v budúcnosti neudržateľný, najmä vzhľadom na starnutie populácie. Ak sa k tomu pridá nízka miera úspor Slovákov (len 4,7 %, oproti 15 % priemeru EÚ) a slabá životná úroveň (75 % priemeru EÚ), otázniky nad budúcnosťou dôchodkov sú na mieste.
Zvlášť znepokojujúce sú aj signály o klesajúcej motivácii pracovať. Mnohí ľudia odchádzajú do predčasného dôchodku, ktorý je neraz vyšší ako klasická penzia. Navyše, niektorí zamestnanci si uvedomujú, že život dôchodcu na Slovensku môže byť v istých prípadoch menej stresujúci aj finančne výhodnejší ako pracujúceho človeka.
Kým penzisti dnes profitujú z priaznivej politiky štátu, iné skupiny obyvateľstva – najmä neúplné rodiny a domácnosti s viacerými deťmi – zápasia s rizikom chudoby. Až 38 % ľudí žijúcich v domácnosti s jedným rodičom a deťmi čelí hrozbe chudoby. Celkovo je pod jej hranicou takmer milión Slovákov.