Von der Leyenová ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery, TAKTO volili slovenskí europoslanci (aktualizované)

leyenová
Európska komisia (EK) na čele s predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou vo štvrtok v Štrasburgu podľa očakávaní ustála hlasovanie o nedôvere v Európskom parlamente (EP). Foto: TASR/AP
Reklama

Európska komisia (EK) na čele s predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou vo štvrtok v Štrasburgu podľa očakávaní ustála hlasovanie o nedôvere v Európskom parlamente (EP).

  • AKTUALIZOVANÉ: 10.7.2025, 15:30

Ursula von der Leyenová prežila hlasovanie o nedôvere vo svojom vedení Európskej komisie, píše Politico. Väčšina členov Európskeho parlamentu, ktorí hlasovali o návrhu predloženom krajnou pravicou, podporila predsedníčku Komisie.

Odmieta zverejniť správy s riaditeľom Pfizeru

Ak by hlasovanie prehrala, von der Leyenová a zvyšok jej Komisie by museli odstúpiť, čo by uvrhlo EÚ do chaosu. Proti návrhu hlasovalo 360 poslancov Európskeho parlamentu, 175 bolo za a 18 sa zdržalo hlasovania. Zo 720 poslancov Európskeho parlamentu sa ich 553 dostavilo na hlasovanie. Na schválenie návrhu by bolo potrebných 357 hlasov.

Hlavným dôvodom boli obvinenia z netransparentného konania predsedníčky počas pandémie COVID-19, a to najmä v prípade utajovaných rokovaní o miliardových nákupoch vakcín. Kritici jej vyčítajú, že odmieta zverejniť správy, ktoré si v tom čase vymieňala s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Hoci Súdny dvor EÚ v máji uznal právo novinárky z denníka The New York Times na prístup k týmto správam, EK ich doposiaľ nezverejnila. Europoslanci ju vinia aj zo zneužívania finančných prostriedkov EÚ či zasahovania do volieb v Nemecku a Rumunsku. Šéfka EK považuje návrh za snahu destabilizovať inštitúcie EÚ falošnými obvineniami. Tvrdenia o zlom hospodárení pri riadení pandémie a utajovania rokovaní so šéfom Pfizeru označila za lži.

Von der Leyenovú jednoznačne podporila jej frakcia Európska ľudová strana (EPP). Hoci poslanci zo skupín socialistov a demokratov (S&D), liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) a Zelených/EFA kritizovali niektoré aspekty jej vedenia (napríklad oslabenie klimatických ambícií či centralizáciu moci v jej rukách), návrh na nedôveru odmietli alebo sa zdržali hlasovania. Argumentovali napríklad tým, že nechcú nahrávať krajne pravicovým silám.
Podporu pre vyslovenie nedôvery avizovali pred hlasovaním skupiny ESN, PfE a časť poslancov z ECR, Ľavice a nezaradených.

Problémy sa zďaleka nekončia

Napriek podpore vlastnej Európskej ľudovej strany, ako aj socialistov, liberálov z Obnovme Európu a Zelených, mnohí poslanci Európskeho parlamentu z týchto skupín sa na hlasovanie nedostavili.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová sa raduje po jej opätovnom zvolení, v pozadí vľavo tlieska podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič vo štvrtok 18. júla 2024 v Štrasburgu. Európsky parlament (EP) vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodol o tom, že Ursula von der Leyenová zostane predsedníčkou Európskej komisie (EK) aj v druhom funkčnom období. Zo 707 hlasujúcich europoslancov získala 401 hlasov, 284 bolo proti a 16 poslancov sa zdržalo hlasovania. Na zvolenie jej stačilo 360 hlasov. Zdroj: FOTO TASR/AP

Hoci von der Leyenová, ako sa očakávalo, bude bojovať ešte dlho, ale jej problémy sa zďaleka nekončia. Hlasovanie – prvý takýto pokus o vyslovenie nedôvery od roku 2014 – odhaľuje rastúcu politickú opozíciu voči predsedníčke Komisie, ktorá sa, podobne ako väčšina Európy, zrejme posunula vpravo, čo ju postavilo do rozporu s dvoma hlavnými stranami, ktoré ju priviedli k moci.

Von der Leyenová síce prežila hlasovanie, ale politické rodiny z celého spektra využili tento postup na vyjadrenie svojich sťažností voči Komisii, či už ide o transparentnosť a nadmernú centralizáciu moci, ustupovanie od Zelenej dohody alebo obvinenia z porušovania inštitucionálnych postupov EÚ.

Ďalšie snahy o vyslovenie nedôvery

Otriaslo to aj koalíciou strán, ktoré podporujú druhé funkčné obdobie von der Leyenovej, pričom socialisti a liberáli sú čoraz viac v rozpore s predsedníčkou Komisie. V období pred hlasovaním obe skupiny pohrozili, že sa zdržia hlasovania kvôli obavám, že Komisia sa posúva smerom doprava. Liberáli však podľa hovorcu strany Renew ustúpili s tým, že sa nechcú zúčastňovať na „hrách“ extrémnej pravice so stabilitou Európy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia