Tichý zabijak, ktorý ohrozuje ZDRAVIE MLADÝCH. Prevencia je našou najsilnejšou zbraňou: Vírusom je infikovaných viac než 80 % sexuálne aktívnej populácie

Ilustračný obrázok. Zdroj: Getty Images/Manjurul, Africa images, Facebook/VšZP
Reklama

Všeobecná zdravotná poisťovňa, najväčší hráč v oblasti zdravotného poistenia na Slovensku, zaznamenala od roku 2020 viac ako 14 000 nových prípadov rakovinových ochorení spojených s ľudským papilomavírusom (HPV), píše Pravda. Tento vírus, schopný vyvolať niekoľko druhov nádorov, neohrozuje len ženy, ale rovnako aj mužov – a teda chlapcov aj dievčatá.

Štatistiky hovoria jasne: viac než 80 % sexuálne aktívnych osôb sa počas života stretne s infekciou HPV. Alarmujúce je, že prítomnosť vírusu sa zistila aj u mladistvých, ktorí ešte nezačali sexuálny život – vírus sa totiž prenáša aj obyčajným kontaktom slizníc, bez pohlavného styku. „HPV si väčšina spája najmä s rakovinou krčka maternice, no realita je omnoho širšia,“ upozorňuje onkourológ MUDr. Jozef Dubravický. „Niektoré typy vírusu spôsobujú zhubné zmeny aj v oblasti penisu, konečníka či hrdla. Okrem toho môže HPV vyvolať nezhubné ochorenia ako bradavice na genitáliách.

Prevencia zachraňuje životy aj peniaze

Kľúčovým nástrojom v boji proti HPV je prevencia – kombinácia očkovania a pravidelného skríningu. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dlhodobo angažuje v osvete a prevencii. Od roku 2022 prostredníctvom mobilnej aplikácie informuje rodičov detí vo veku 12 až 15 rokov o možnosti bezplatného očkovania proti HPV. „Prevencia je nielen medicínsky efektívna, ale aj ekonomicky výhodná. Zatiaľ čo liečba pokročilého rakovinového ochorenia môže stáť desaťtisíce eur ročne, očkovanie predstavuje len zlomok tejto sumy,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových.

V súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskej komisie sa Slovensko zaviazalo, že do roku 2030 výrazne zníži výskyt rakovín súvisiacich s HPV. Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Ladislav Slobodník preto apeluje na školy, zdravotníkov, poisťovne i rodičov: „Potrebujeme spolupracovať a zvýšiť povedomie o rizikách HPV a možnostiach ochrany.

Očkovanie – najúčinnejšia obrana

HPV je jediný známy onkogénny vírus, proti ktorému máme účinnú vakcínu. Mladý organizmus si po očkovaní vytvára silnú imunitnú reakciu, ktorá ho chráni ešte pred vstupom do obdobia sexuálnej aktivity. Vakcína však má zmysel aj neskôr – znižuje riziko viacerých druhov rakoviny a bráni opätovnej infekcii. Od roku 2020 dostalo aspoň jednu dávku vakcíny vyše 45 000 detí do 18 rokov. Napriek tomu je to len každý štvrtý mladý poistenec, pričom v tejto vekovej skupine je dnes takmer 177 000 poistencov. Na očkovanie bolo vynaložených 8,72 milióna eur, čo je stále výrazne menej než by stála liečba týchto ochorení.

Očkovanie proti HPV je plne hradené z verejného zdravotného poistenia pre deti vo veku 12 až 15 rokov. Rodičia sa môžu o možnosti očkovania informovať u pediatrov alebo využiť pravidelne organizované očkovacie dni. VšZP však myslí aj na starších tínedžerov – pre poistencov vo veku 15 až 17 rokov ponúka v rámci programu „Peňaženka zdravia MINI a MAXI“ príspevok na trojdávkovú schému očkovania.

Od 1. januára 2025 prichádza VšZP s ďalšou inováciou – možnosťou samodiagnostiky HPV infekcie v domácom prostredí. Poistencom preplatí polovicu z ceny testu, maximálne 45 € na každý test. Rozšírený samoodberový test odhalí prítomnosť rizikových typov HPV, ktoré sú najčastejším spúšťačom rakoviny krčka maternice a ďalších nádorových ochorení.

Čo je to HPV vírus?

HPV, čiže ľudský papilomavírus, je rozšírený vírus, ktorý postihuje pokožku a sliznice človeka. Existuje viac než 200 typov tohto vírusu, pričom niektoré z nich môžu spôsobiť neškodné kožné bradavice, no iné predstavujú vážne zdravotné riziko. Najnebezpečnejšie sú tzv. vysokorizikové typy HPV, ktoré môžu vyvolať zmeny v bunkách a viesť k vzniku rakovinových ochorení, ako je napríklad rakovina krčka maternice, konečníka, penisu či oblasti hrdla. HPV sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom, no na nákazu často stačí aj kontakt slizníc – preto sa vírus môže objaviť aj u sexuálne neaktívnych osôb. Dôležité je vedieť, že infekcia HPV často prebieha bez príznakov, čo z nej robí nenápadného, no nebezpečného protivníka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie