Americkí výskumníci dosiahli významný pokrok v oblasti onkologickej liečby, keď sa im podarilo úspešne otestovať nový liek určený na boj s rakovinou. Ide o inovatívny prípravok typu tzv. cielenej chemoterapie, ktorý má schopnosť zničiť všetky typy pevných nádorov bez toho, aby poškodil okolité zdravé bunky. Tento liek obsahuje špeciálnu molekulu navrhnutú tak, aby zasiahla konkrétny rakovinotvorný proteín, ktorý bol doposiaľ považovaný za prakticky nedosiahnuteľný.
Po dlhých dvoch desaťročiach výskumu sa tímu vedcov z prestížnej nemocnice City of Hope v Los Angeles podarilo dosiahnuť prelom, ktorý odborná verejnosť prirovnáva k objaveniu „svätého grálu“ v liečbe rakoviny. Nový liek s označením AOH1996 sa podľa dostupných informácií zameriava na všetky formy rakoviny bez ohľadu na ich pôvod, napísal web The Independent.
Základom tohto prípravku je molekula, ktorá v rakovinových bunkách cielene napáda špecifický proteín známy ako proliferačný bunkový jadrový antigén (PCNA). Tento proteín zohráva zásadnú úlohu pri replikácii DNA a priamo podporuje rast a množenie solídnych nádorov. Doteraz sa vedci tomuto proteínu vyhýbali, keďže sa domnievali, že je príliš stabilný a neliečiteľný.

AOH1996 bol testovaný na viac ako 70 druhoch rakovinových buniek. Výsledky, ktoré boli publikované v odbornom časopise Cell Chemical Biology, naznačujú, že ide o formu chemoterapie s vysokou presnosťou. Tento liek narúša reprodukčný cyklus rakovinových buniek, pričom zdravé bunky zostávajú nedotknuté. Tým sa otvára nová nádej v liečbe viacerých typov rakoviny, vrátane nádorov prsníka, prostaty, mozgu, vaječníkov, krčka maternice, kože a pľúc.
Mechanizmus účinku tejto liečby pripomína situáciu, keď snehová búrka paralyzuje letecký uzol – ale len pre vybrané lietadlá. V tomto prípade sú „uzemnené“ výhradne rakovinové bunky, pričom ostatné procesy v tele nie sú ovplyvnené. Kým bežná chemoterapia často spôsobuje množstvo vedľajších účinkov, AOH1996 by ich mohol výrazne minimalizovať.
„Naša pilulka zabíjajúca rakovinu je ako snehová búrka, ktorá uzavrie kľúčový letecký uzol a zastaví všetky prílety a odlety iba v lietadlách prepravujúcich rakovinové bunky,“ vysvetlila profesorka Linda Malkas.
Ďalším krokom je dôkladné preskúmanie tohto mechanizmu, aby mohol byť prípravok posunutý do fázy klinického testovania na ľuďoch.
Tieto objavy prichádzajú v čase, keď americký prezident Joe Biden vyhlásil, že jeho administratíva „skoncovala s rakovinou, ako ju poznáme“, napísal denník Express.
Toto odvážne vyjadrenie však v spoločnosti vyvolalo rozporuplné reakcie. Niektorí ho kritizovali ako nepresné a zavádzajúce, pričom si niektorí ľudia nesprávne vyložili, že prezident tvrdí, že osobne objavil liek. Na sociálnych sieťach sa dokonca objavili posmešné komentáre, ktoré spochybňovali prezidentov duševný stav.
„Jeho demencia je taká závažná, že si Joe Biden myslí, že našiel liek na rakovinu,“ napísal podľa agentúry Reuters jeden používateľ na Instagrame.
Boj proti rakovine však zostáva jednou z hlavných priorít Bidenovej vlády. Minulý rok odštartovala iniciatívu s názvom Cancer Moonshot Operation, ktorej ambicióznym cieľom je v priebehu nasledujúcich 25 rokov znížiť úmrtnosť na rakovinu o polovicu. Aj samotný prezident sa s týmto ochorením stretol osobne – začiatkom tohto roka mu lekári odstránili zhubný nádor z kože.