Frekvenčný súboj OPERÁTOROV priniesol štátu jackpot. Poznáme víťazov, porazených aj to, čo za milióny získali

operátori, mobil
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/nensuria, macrovector
Reklama

Na slovenskom telekomunikačnom trhu nenastalo žiadne prekvapenie. Do očakávanej aukcie frekvencií sa nepripojil žiadny nový subjekt, a tak sa o lukratívne pásma uchádzali výlučne etablovaní mobilní operátori – Orange, O2, Telekom a 4ka. Tí sa po viac než mesačnom zápolení postarali o ostrý konkurenčný súboj, ktorý vyústil do rozdelenia všetkých dostupných frekvenčných blokov.

Aukcia, označovaná za jednu z najvýznamnejších v poslednom desaťročí, skončila s prekvapivo vysokým finančným efektom pre štát. Hoci vyvolávacia cena za celé spektrum bola stanovená na 363 miliónov eur, konečná suma sa vyšplhala až na 506,07 milióna. Ide o mimoriadne pozitívny výsledok z pohľadu verejných financií, keďže rozdiel predstavuje viac než 140 miliónov eur navyše oproti pôvodným očakávaniam. Informuje portál Zive.sk.

Záujem verejnosti a odbornej sféry bol veľký nielen kvôli samotnej hodnote spektra, ale najmä kvôli tomu, že išlo o strategické frekvencie, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v budovaní a rozvoji moderných mobilných sietí.

Zdroj: Freepik

Práve tieto pásma môžu zásadne ovplyvniť kvalitu mobilných služieb, najmä v ťažšie dostupných vidieckych oblastiach, kde býva signál problémom.

Záujem štyroch konkurentov o každé dostupné pásmo vyústil do mimoriadne intenzívnej súťaže, čo sa prejavilo aj na vysokej výslednej cene. Podľa predsedu regulačného úradu Ivana Martáka je síce pozitívne, že štát takto výrazne posilní svoj rozpočet, no zároveň upozornil, že až príliš vysoká cena môže pre niektorých operátorov predstavovať riziko pri plánovaní ďalších investícií do infraštruktúry a digitálnych inovácií.

Dominancia veľkej trojky, zmiešaný výsledok 4ky

Najsilnejší operátori – Orange, O2 a Telekom – si obhájili prístup k najcennejším pásmam, ktoré sú rozhodujúce pre pokrytie aj kvalitu siete. Menší hráč, spoločnosť 4ka, si síce uchmatla niekoľko hodnotných blokov, no zároveň sa jej nepodarilo získať veľmi žiadané pásmo 800 MHz. To je mimoriadne dôležité pre pokrytie vnútorných priestorov a riedko osídlených oblastí.

Zdroj: Freepik

Na druhej strane si 4ka po prvýkrát zabezpečila prístup k pásmu 900 MHz, hoci len v obmedzenom objeme. Tento krok by však mohol otvoriť nové možnosti jej rozvoja, najmä ak by sa rozhodla pre spoluprácu s väčším hráčom pri budovaní siete. Spolupráca s Orangeom sa v tejto súvislosti javí ako logická alternatíva.

Napriek neúspechu v najžiadanejšom pásme si 4ka polepšila v iných častiach spektra. Uspela v súbojoch o bloky, ktoré sú vhodné na hustejšie obývané mestské územia. Vďaka nim môže budovať kapacitne silnejšiu a výkonnejšiu sieť, čo je dôležité najmä v oblastiach s vysokou koncentráciou užívateľov.

Získané frekvencie by mali všetkým operátorom umožniť rozšírenie pokrytia, zrýchlenie mobilného internetu a zvýšenie celkovej kvality pripojenia. To by sa malo prejaviť lepšou používateľskou skúsenosťou pre bežných ľudí v mestách aj na vidieku.

Novinka v aukcii: pásmo 1500 MHz

Po prvýkrát sa do aukcie dostalo úplne nové frekvenčné pásmo 1500 MHz, ktoré doposiaľ na Slovensku nebolo komerčne využívané. Všetci štyria operátori oň prejavili záujem, aj keď má zatiaľ obmedzenú podporu v koncových zariadeniach. Slúži najmä ako doplnok na zvyšovanie kapacity sietí pri prenose dát smerom k používateľom.

Koľko zaplatili operátori:

  • Telekom: 164,84 milióna eur
  • O2: 149,41 milióna eur
  • Orange: 146,38 milióna eur
  • 4ka: 45,43 milióna eur

Čo nasleduje po aukcii?

Väčšina frekvenčných blokov bude operátorom pridelená až od 1. januára 2029 a ich platnosť potrvá do konca roka 2048. Výnimkou je pásmo 1500 MHz, ktoré môžu využívať okamžite, a pásmo 2100 MHz, ktoré bude prístupné od septembra 2026. V praxi to znamená, že niektoré frekvencie začnú slúžiť už v blízkej budúcnosti, iné neskôr.

Účastníci aukcie najskôr zložili peňažnú zábezpeku, ktorou sa preukazovali ako vážni záujemcovia. Zvyšok sumy zaplatia v štyroch rovnakých splátkach – posledná z nich pripadne na rok 2028.

Celý proces ukázal, že frekvenčné pásma majú naďalej strategickú hodnotu. Zároveň odhalil, aké je medzi operátormi silné konkurenčné napätie, ktoré ich núti investovať nemalé prostriedky do spektra. Napriek tomu 4ka nezískala taký objem pásiem, ktorý by jej umožnil vytvoriť porovnateľne silnú celoplošnú sieť ako majú jej konkurenti.

Frekvenčné pásma ako 800 MHz a 900 MHz sú neoceniteľné pre šírenie signálu na veľké vzdialenosti a do budov – a sú ideálne na budovanie 4G aj 5G infraštruktúry. Vyššie pásma ako 2100 MHz a 2600 MHz zase slúžia na zvyšovanie dátovej kapacity v preťažených mestských oblastiach. Práve kombináciou viacerých pásiem možno dosiahnuť stabilnú, rýchlu a spoľahlivú mobilnú sieť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac