Choroba, ktorá kedysi zdecimovala celé kontinenty, si po stáročiach vyžiadala ďalšiu obeť. V americkej Arizone podľahol pľúcnemu moru pacient, ktorého život sa skončil v priebehu jediného dňa. Napriek tomu, že moderná medicína dnes dokáže túto infekciu úspešne liečiť, tento prípad pripomína, aká nebezpečná táto starobylá nákaza stále je.
Na oddelení intenzívnej starostlivosti v meste Flagstaff v štáte Arizona prišiel o život pacient s raritnou infekciou. Do nemocnice ho priviezli vo vážnom stave a jeho boj so zákernou chorobou skončil ešte v ten istý deň, informuje portál NBC.
Pitevné výsledky potvrdili najhoršie obavy lekárov, príčinou smrti bola infekcia baktériou Yersinia pestis, známou ako pôvodca moru.
Najnebezpečnejšia forma
Prípad z Arizony je prvým úmrtím na mor v USA od roku 2007. Ročne sa v krajine nakazí približne sedem ľudí, väčšinou v juhozápadných štátoch. Najčastejším zdrojom nákazy sú hlodavce ako potkany či sysle, ktoré môžu chorobu preniesť na človeka.
Pľúcny mor je považovaný za najagresívnejšiu formu ochorenia. Vyvoláva ťažký zápal pľúc, ktorý sa šíri mimoriadne rýchlo, bez liečby umiera až 90 % pacientov už na druhý deň od nástupu príznakov.
Ďalšie nebezpečné podoby moru
Okrem pľúcnej formy existuje aj bubonický (dymienový) mor, ktorý spôsobuje bolestivé hnisavé zápaly lymfatických uzlín. Bez antibiotickej liečby môže byť smrteľný v 60 % prípadov. Ďalšou formou je septický mor, ktorý napadá krvný obeh, vedie k gangrénam a zlyhaniu orgánov. Aj ten je bez včasného zásahu fatálny.
Dobrou správou je, že pri včasnej diagnostike a podaní antibiotík sú šance na vyliečenie vysoké.
Choroba, ktorá ešte nevymizla
Mor patrí medzi najznámejšie a najničivejšie choroby histórie. Najväčšie tragédie spôsobili čierna smrť v 14. storočí, ktorá pripravila o život viac ako 75 miliónov ľudí v Európe, Ázii a Afrike, a justiniánsky mor v 6. storočí, ktorý zasiahol Byzantskú ríšu a dokonca sa ním nakazil aj cisár Justinián I.
Hoci je mor vo väčšine sveta dnes prakticky eradikovaný, stále sa sporadicky objavuje. Okrem niektorých oblastí západu USA sa vyskytuje aj v strednej Ázii, rovníkovej Afrike, na Madagaskare či v Peru. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) preto zostáva pod dôkladným dohľadom odborníkov.