Nie je obvinený, neporušil žiaden zákon a predsa strávil viac ako 100 dní v americkom detenčnom zariadení. Palestínsky študent a aktivista Mahmoud Khalil opisuje obdobie, ktoré ho odrezalo od rodiny, čeľil hrozbe deportácie a nesmel sa zúceastniť narodenia vlastného syna. Dnes hovorí o traume, ktorá nebola len fyzická, ale hlboko osobná a ponižujúce.
Marcový večer na kampuse Columbijskej univerzity sa zmenil na nočnú moru. Khalila zadržali civilne oblečení agenti pri vchode do jeho bytu v New Yorku. Práve sa vracal z veĎre so svojou ženou, keď ho v budove konfrontovali a varovali, že ak sa od neho manželka neoddelí, zatknú aj ju. Zásah prebehol bez príkazu na zadržanie. Píše o tom CNN.
Po zatknutí nasledovalo putovanie cez tri štáty. Najprv bol premiestnený do New Jersey, neskôr do Texasu a napokon skončil v detenčnom stredisku v Louisiane. Tisíc kilometrov od svojej manželky, občianky USA, ktorá bola v tom čase v osmom mesiaci tehotenstva. „Doslova ma presúvalu ako vec,“ spomína. „Počas celej doby som bol spútaný.“
Protesty a deportačný tlak
Jeho zadržanie vyvolalo silnú vlnu nesúhlasu po celých Spojených štátoch. Mahmoud bol medzi prvými verejne známymi študentmi podporujúcimi Palestínu, ktorých Trumpova administratíva chcela odstrániť z univerzitných kampusov. Narodil sa v sýrskom utečeneckom tábore a neskôr vyštudoval Columbiu, kde zastupoval palestínskych demonštrantov.
Vo štvrtok jeho právni zaregistrovali žalobu voči americkému štátu. Od údradov žiada 20 mil. dolárov ako odškodenie za neopodstatnené uveznenie, nespravodlivé obvinenie a vykresľovanie ako antisemitistu. Ministerstvo vnutra USA reagovalo: „Tvrdenia Mahmouda Khalila sú absurdné.“
Život v chlade a v tichu
Podmienky v zariadení ICE v Louisiane boli kruté. Strava bola podľa Khalila takmer nepožívateľná, po mäse mu bývalo zle, preto prešiel na vegetariánsku stravu. „V centre bola neskutočná zima, ale žiadosti o deky nikto nebral vážne,“ spomína. Vysvetľuje, že v momente, ako prekročil prah zariadenia, zostali jeho práva vonku: „Od tej chvíle vaše práva ostanú za dverami.“
ICE aj firma GEO Group, ktorá zariadenie prevádzkuje, popierajú akékoľvek porušenie predpisov. Tvrdia, že ich prax je neúlinčná a v súlue s pravidlami.
Neprítomný pri narodení syna
Najhoršia bola však pre Khalila iná bolesť. Žiadosti, aby mohol byť prítomný pri narodení svojho dieťaťa, zamietli. Zariadenie sa odvolalo na „štandardné bezkontaktné pravidlo“ a bližšie nešpecifikované bezpečnostné riziká. „Zmeškať narodenie svojho dieťaťa bol najťažší moment v mojom živote,“ povedal. „Nikdy im neodpustím, že mi ten moment vzali.“
Svojho syna prvý raz videl len cez sklo. „Bol odo mňa doslova päť centimetrov, ale nemohol som sa ho dotknúť,“ opísal. Až po rozhodnutí súdu dostal možnosť stráviť s ním hodinu.
Zadržaný za protest proti vojne v Gaze
Khalil odmieta akékoľvek spojenectvo s Hamasom a tvrdí, že jeho jedinou vinou bola úzčasť na protestoch. „Čo som urobil? Protestoval som proti genocíde,“ povedal. Trumpova administratíva sa ho podľa jeho právnikov snažila umlčať obvinením, že neuviedol isté organizácie v svojej prihláške na pobyt.
„Chcú zameniť akýkoľvek hlas za palestínske práva za podporu terorizmu, čo je absolútne nesprávne,“ povedal. „Je to odkaz: aj keď ste legálnym rezidentom, ak poviete niečo, čo sa im nepáči, prídu si pre vás.“
Ak žaloba uspeje, plánuje sa o akékoľvek odškodenie podeliť s Ďalšími cieľmi Trumpovej politiky proti palestínskym hlasom. Alternatívne by prijal aj oficiálne ospravedlnenie a úzčinnú zmenu deportačných pravidiel.