Aj keď sa vám môže zdať, že vaša banka si za výber hotovosti v zahraničí nestrhne žiadny poplatok, nemusí to automaticky znamenať, že ste vyhrali. Skutočnosť je oveľa zložitejšia – do hry vstupujú aj ďalší prevádzkovatelia bankomatov, ktorí môžu výber peňazí výrazne predražiť.
Redakcia Živé.sk aktualizovala starší materiál, ktorý si v čase letných dovoleniek opäť získava pozornosť čitateľov. Doplnili ho o nové poznatky, opravy a tiež upozornenia, ktoré reflektujú aktuálne podmienky výberu hotovosti mimo Slovenska.

Slováci cestujúci do zahraničia sa aj počas tohtoročnej dovolenkovej sezóny stretávajú s nepríjemnosťami pri výberoch z bankomatov. Hoci si svoju kartu priniesli v dobrej viere, že sa k hotovosti dostanú rýchlo a výhodne, realita býva iná. Prevádzkovatelia zahraničných bankomatov totiž využívajú rôzne stratégie, ako z turistov vytiahnuť viac peňazí – cez nečakané poplatky až po nevýhodné výmenné kurzy.
Najlepšia voľba? Platiť bezhotovostne
Základným odporúčaním je minimalizovať výbery z bankomatov a uprednostniť platbu kartou, smartfónom či hodinkami. Vďaka tomu môžete získať výhodnejší kurz a vyhnete sa priamym poplatkom. Platba kartou je čoraz dostupnejšia aj v menších podnikoch či turistických oblastiach a najmä pri drobných nákupoch sa tak môžete vyhnúť stratám, ktoré by vznikli pri výbere hotovosti.
V niektorých krajinách sa dokonca stáva, že v prípade núdze môžete zaplatiť aj v eurách, čo sa pri drobných nákupoch môže oplatiť viac ako výber cudzej meny – treba si však všímať aktuálny výmenný kurz a celkovú sumu.
Pozor na bankomaty, ktoré si pýtajú viac
Niektoré slovenské banky sú súčasťou medzinárodných bankových skupín a umožňujú výber z bankomatov partnerských bánk v zahraničí bez poplatku. No spoliehať sa len na farby loga či dizajn bankomatu sa neodporúča – vždy si overte konkrétne podmienky ešte pred odchodom.

Ak aj použijete bankomat mimo svojej siete, ten vás zväčša pred výberom upozorní na výšku poplatku. Poplatky si môžu účtovať nielen slovenské banky, ale aj samotní správcovia zahraničných bankomatov. Preto je dobré vyskúšať viac bankomatov – už len o pár metrov ďalej môže byť stroj, ktorý bude výhodnejší.
Zmeny podmienok výberov sú časté. To, čo platilo vlani, nemusí platiť tento rok. Výhodné dohody, ako napríklad tá medzi Raiffeisen bankou a sieťou Euronet v Chorvátsku, už neplatia – a aj keď ste kedysi vyberali bez poplatku, dnes za tú istú službu zaplatíte niekoľko eur.
Súkromné siete bankomatov
V mnohých krajinách bankomaty už neprevádzkujú len banky. Do biznisu vstúpili aj súkromné firmy ako Euronet alebo Planet Cash. Tieto siete cielene umiestňujú bankomaty do turisticky atraktívnych lokalít, kde si môžu dovoliť účtovať vysoké poplatky. Poplatky sa pohybujú medzi 2 až 5 eurami, niekedy aj viac – a to bez ohľadu na výšku vyberanej sumy.
Aj keď Euronet pôsobí aj na Slovensku, tunajším klientom si za výber navyše neúčtuje – stačí však, že prekročíte hranice, a podmienky sa radikálne zmenia. A pozor: ak zvolíte na displeji bankomatu možnosť „Výber a zostatok“, môže vám byť účtovaný poplatok aj za zobrazenie zostatku na účte. Lacnejšia je voľba „Iné“ a následný výber.

Viaceré online banky lákajú klientov na bezplatné výbery v zahraničí. Pravdou však je, že aj keď vaša banka sľubuje nulové poplatky, výber môže byť spoplatnený zo strany prevádzkovateľa bankomatu. Nie je teda jedno, aký stroj si zvolíte. Vyhľadajte bankomaty, ktoré si poplatky neúčtujú, a sledujte aj drobné písmená na obrazovke.
Najväčšia chyba, výber v eurách
Zásadná chyba, ktorú robí veľa dovolenkárov, je potvrdenie výberu v eurách namiesto lokálnej meny. Ak sa rozhodnete, že chcete mať sumu prepočítanú ihneď do eur, bankomat použije svoj vlastný – nevýhodný – kurz. Takto môžete prísť o 10 až 15 percent z vyberanej sumy.
Vždy preto odmietnite prepočet a vyberajte v domácej mene krajiny, kde sa nachádzate. Vtedy sa totiž použije kurz vašej banky, ktorý je vo väčšine prípadov výhodnejší.
Finta s vysokými sumami
Ďalšou pascou, ktorú zahraničné bankomaty používajú, je ponuka extrémne vysokých súm na výber. Turista, ktorý nie je zvyknutý na cudziu menu, sa môže pomýliť a vybrať omylom násobne viac, než plánoval. V krajinách ako Turecko sa napríklad pri bežnom výbere 1 400 lír môže automaticky zobraziť možnosť vybrať až 15 000 lír – čo je viac než desaťnásobok.
Ak sa tak stane, najlepšie je navoliť požadovanú sumu manuálne. V opačnom prípade vás môže čakať nielen nepríjemné prekvapenie, ale aj strata pri spätnom zmenení meny v zmenárni.
Dovolenkové výbery môžu vyzerať jednoducho, no skrývajú sa v nich nástrahy, ktoré vás môžu pripraviť o desiatky až stovky eur. Najlepšou ochranou je dobrá príprava, informovanosť o poplatkoch vašej banky, pozornosť pri obrazovke bankomatu a čo najčastejšie využívanie bezhotovostnej platby.