Temné proroctvo vedcov: Hrozí cunami súdneho dňa? USA sa môže pripraviť na katastrofu gigantických rozmerov

Cunami
Cunami. Zdroj: Unsplash/ Markus Kammermann,Ray Harrington, Pexels/Michail Nilov
Reklama

Vedci bijú na poplach. V najnovšej štúdii varujú pred možným scenárom, ktorý pripomína apokalypsu – západné pobrežie Spojených štátov by už v priebehu tohto storočia mohla zasiahnuť ničivá prírodná pohroma.

Podľa výskumu publikovaného v prestížnom vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences hrozí, že do roku 2100 dôjde v oblasti známej ako Subdukčná zóna Cascadia k silnému zemetraseniu, ktoré môže vyvolať gigantické cunami. Výška vĺn by podľa výpočtov mohla presiahnuť až 100 metrov. Takáto prírodná katastrofa by si vyžiadala obrovské straty na životoch aj majetku a jej následky by boli citeľné ešte desaťročia. Píše Daily Mail.

Nebezpečenstvo sa ukrýva hlboko pod oceánom v oblasti, kde sa stretávajú dve tektonické dosky – juan de fucská a severoamerická. Táto zlomová línia, dlhá približne 1100 kilometrov, patrí medzi najnebezpečnejšie seizmické oblasti sveta. Odborníci už dlhodobo upozorňujú, že v tejto lokalite môže dôjsť ku katastrofe monumentálnych rozmerov, pričom najnovšie simulácie a geologické údaje túto hrozbu len potvrdzujú.

Vlna skazy môže doraziť už v tomto storočí

Riziko sa podľa vedcov neustále zvyšuje aj v dôsledku klimatických zmien – predpokladá sa, že do konca storočia stúpne hladina svetových morí o približne dva metre.

Zdroj: Unsplash/Alex Beattie

Ak by k mohutnému zemetraseniu skutočne došlo, okolie Subdukčnej zóny by čelilo doslova cunami súdneho dňa. Americká agentúra pre núdzové situácie FEMA odhaduje, že by mohlo prísť o život až 15-tisíc ľudí, a viac než 600-tisíc budov by bolo zničených alebo ťažko poškodených. Ekonomické škody by dosiahli sumu okolo 130 miliárd dolárov.

Katastrofa by zasiahla štáty Washington, Oregon a Kaliforniu, kde by sa dramaticky rozšírili záplavové oblasti – o približne 300 kilometrov štvorcových. Pod vodou by mohli skončiť celé pobrežné mestá a dediny, dopravná infraštruktúra, nemocnice aj kritické energetické zdroje. Následky by boli dlhodobé a krajina by sa z podobného úderu spamätávala celé generácie.

Vedci varujú, že podobný scenár nie je len výplodom fantázie, ale reálnym opakovaním minulosti. V januári roku 1700 zasiahlo túto oblasť zemetrasenie s magnitúdou 9,0, ktoré vyvolalo obrovské cunami. Vlny dosahovali výšku až 100 metrov a zničili všetko, čo im stálo v ceste. Podľa geologických záznamov dochádza k takýmto udalostiam v Subdukčnej zóne Cascadia zhruba každých 400 až 600 rokov. Keďže od poslednej veľkej seizmickej aktivity uplynulo už 325 rokov, odborníci varujú, že ďalší „deň zúčtovania“ môže byť oveľa bližšie, než si myslíme.

Odborníci sa zhodujú v tom, že ide o tichú hrozbu, na ktorú USA nie je dostatočne pripravené. Ak sa nič nezmení, západné pobrežie môže zasiahnuť udalosť, ktorá zmení nielen geografiu krajiny, ale aj životy miliónov ľudí. Vedci preto apelujú na vládu aj verejnosť, aby sa venovali prevencii, budovaniu odolnej infraštruktúry a vytváraniu plánov evakuácie. Čas tiká.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti