Utajené plány z interného dokumentu Európy vyšli na povrch. Štáty EÚ plánujú utajiť koniec dovozu ruského plynu

Európsky parlament Putin ropovod
Ilustračné fotografie. Zdroj: FOTO TASR/AP, FOTO TASR/DPA, koláž: istream
Reklama

Pod povrchom verejných vyhlásení o energetickej nezávislosti sa skrýva hra o dôveru a bezpečnosť. Členské štáty EÚ nechcú, aby sa verejnosť dozvedela, ako konkrétne plánujú ukončiť dovoz ruskej ropy a plynu. Uniknutý dokument odhaľuje zákulisnú snahu udržať tieto kroky v tajnosti až do poslednej chvíle.

Podľa interného materiálu, ktorý získala agentúra Reuters, väčšina vlád EÚ žiada, aby Brusel nezverejňoval ich stratégie na odstavenie ruských fosílnych palív. Tieto plány majú zostať utajené minimálne do konca roka 2027, kedy sa očakáva definitívne ukončenie dovozu, píše portál Pravda.sk.

Služobné tajomstvo ako nástroj ochrany

Každý členský štát musí pripraviť vlastný národný plán s presnými krokmi, ako znížiť závislosť od ruských dodávok. Európskej komisii ich majú odovzdať najneskôr do marca 2026.

Z dokumentu vyplýva, že štáty žiadajú, aby tieto stratégie podliehali prísnemu režimu služobného tajomstva. Bez súhlasu konkrétnej krajiny nesmie Brusel nič zverejniť ani poskytnúť inej inštitúcii či orgánu.

„Tieto plány by mali podliehať pravidlám služobného tajomstva a nemali by sa zverejňovať bez súhlasu príslušného členského štátu,“ uvádza sa v dokumente, ktorý vypracovalo Dánsko.

„Služobné tajomstvo“ by znamenalo, že Brusel informácie nemôže zverejniť ani odovzdať inej osobe či orgánu.

Plány by mali obsahovať opatrenia na zníženie dopytu po plyne a rope, podporu obnoviteľných zdrojov a zabezpečenie alternatívnych dodávok. Zároveň upozorňujú na možné právne či technické prekážky, ktoré by mohli proces spomaliť alebo skomplikovať.

Politické napätie a odpor v strednej Európe

Rokovania o tejto citlivej téme sa zatiaľ nachádzajú v počiatočnej fáze. Už teraz však narazili na odpor zo strany Maďarska a Slovenska.

Bratislava dokonca blokuje schválenie osemnásteho balíka sankcií proti Rusku, kým sa nevyriešia jej obavy ohľadom cien energií či možných sankcií za nedodržanie dlhodobých zmlúv s Moskvou.

Oficiálne sa Európa netají zámerom oslobodiť sa od ruských energetických zdrojov, no pod povrchom vidieť strach z hospodárskych dôsledkov a politických otrasov. Zákulisné hry o tajné plány ukazujú, že cesta k energetickej slobode bude dlhšia a komplikovanejšia, než sa zdalo.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia