Nová nádej pre ľudí s reumou: Tréning, ktorý funguje aj bez bolesti

Ilustračné foto. Zdroj: Canva/@robertkneschke, @maridav, @carina-tocmeleas-images
Reklama

Zabudnite na predstavu, že pri reumatoidnej artritíde je pohyb nemožný. Vedci totiž vyvinuli špeciálny tréning, ktorý dokáže výrazne zmierniť bolesť a zároveň posilniť svaly – a to už po dvoch mesiacoch pravidelného cvičenia. Výsledky sú také presvedčivé, že odborníci volajú po jeho nasadení aj v rámci bežnej liečby v NHS.

Výskumný tím z University of South Australia postavil svoj experiment na metóde, ktorá na prvý pohľad pôsobí zvláštne – pacienti počas posilňovania nosili na končatinách sťahovacie manžety, ktoré im dočasne obmedzovali prietok krvi. Vďaka tomu boli ich svaly nútené pracovať intenzívnejšie, aj keď zdvíhali len ľahké váhy. Píše o tom dailymail.co.uk.

Za normálnych okolností by takáto záťaž nebola pre telo veľkou výzvou. No keď sa svaly ocitnú bez dostatku kyslíka, musia siahnuť po núdzových zdrojoch energie, čo vedie k ich rastu a spevneniu. Navyše sa tak minimalizuje riziko zranení alebo zhoršenia zápalu, čo je u pacientov s artritídou kľúčové.

Pozitívne zmeny už po pár týždňoch

Na výskume sa zúčastnilo približne sto ľudí s reumatoidnou artritídou. V priebehu ôsmich týždňov sa zúčastňovali hodinových cvičení dvakrát do týždňa, pričom záťaž sa postupne zvyšovala. Na konci štúdie vedci zaznamenali citeľné zlepšenie vo viacerých oblastiach – od pohyblivosti a svalovej sily až po ústup bolesti.

Podľa vedúceho výskumu, odborníka na športovú vedu Dr. Huntera Bennetta, môže byť tento prístup prelomový: „Reumatoidná artritída často vedie k úbytku svalstva a oslabeniu, čo zvyšuje riziko pádov a znižuje samostatnosť. Sila sa však dá opäť vybudovať – a tento typ tréningu to umožňuje bez toho, aby ľudí nútil ísť cez bolesť. Pre mnohých je to oslobodzujúce.

Bolesť ako brzda pohybu? Nový prístup to môže zmeniť

Reumatoidná artritída postihuje len v Spojenom kráľovstve viac než 1,3 milióna ľudí. Prejavuje sa bolesťou, opuchmi a stuhnutosťou najmä na rukách a nohách. Niektorí pacienti trpia aj únavou, nechutenstvom či úbytkom hmotnosti. Hoci presná príčina ochorenia nie je známa, častejšie postihuje ženy a často sa vyskytuje v rodinách.

Základ liečby tvoria lieky, predovšetkým tzv. biologiká, ktoré tlmia autoimunitný útok na kĺby – najpoužívanejším je adalimumab podávaný formou injekcií. No bez pohybu sa liečba nezaobíde: výskumy opakovane potvrdzujú, že pravidelné cvičenie pomáha zmierňovať príznaky a zlepšuje funkčnosť postihnutých kĺbov.

Problém je v tom, že bolesť pacientov často odrádza od akejkoľvek fyzickej aktivity. Postupne tak strácajú silu, kondíciu a sebavedomie. Reumatológ Dr. Mark Russell z King’s College London situáciu zhrnul jednoducho: „Od pacientov často počúvam, že sa boja, že im cvičenie ublíži. Preto ho radšej úplne vynechajú. Ale vieme, že to je presný opak toho, čo potrebujú.

Silnejšie svaly, menej bolesti

Nedostatok svalovej sily nie je len estetický problém. U starších ľudí priamo zvyšuje riziko pádov, zlomenín a zhoršenia kvality života. Odborníci už roky zdôrazňujú, že najúčinnejšou prevenciou je silový tréning a nový výskum ukazuje, že aj pre reumatických pacientov je to bezpečné a účinné.

Tento prístup si zaslúži seriózne preverenie. Je to úplne nový spôsob, ako pomôcť pacientom s artritídou zaradiť cvičenie do každodenného života,“ povedal Dr. Russell. Výskumníci teraz dúfajú, že sa program podarí rozšíriť aj do bežnej klinickej praxe.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie