Letecká tragédia v Indii. Predbežné vyšetrovanie NAZNAČUJE ľudskú chybu, nie technické zlyhanie!

Zdroj: Canva, TASR
Reklama

Letecká tragédia z 12. júna, ktorá otriasla Indiou, má podľa predbežných zistení koreň skôr v ľudskej chybe ako v technickej poruche. Podľa zahraničných médií sa vyšetrovatelia zameriavajú na manipuláciu s palivovými prepínačmi a konanie pilotov. 

Stroj spoločnosti Air India sa zrútil krátko po štarte v oblasti západoindického Ahmadábádu a zabil 241 ľudí na palube a ďalších 19 osôb na zemi. O tragédii, ktorá zasiahla stovky rodín, zatiaľ indický úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd (AAIB) nezverejnil predbežnú správu. Médiá ako The Wall Street Journal (WSJ) a Hindustan Times však priniesli viacero závažných indícií. Informuje o tom portál novinky.cz.

Vypnuté palivové prepínače ako kľúčový faktor

Ako uvádza WSJ, vyšetrovanie naznačuje, že mohli byť pred pádom lietadla vypnuté prepínače riadiace tok paliva do motorov. Tie sa za bežných okolností nesmú deaktivovať – zabezpečujú štart, chod a v niektorých prípadoch aj núdzové reštartovanie motorov.

Podľa webu boli prepínače, ktoré kontrolujú prietok paliva, vypnuté, čo mohlo viesť k strate ťahu potrebného na udržanie stroja vo vzduchu.

Vyšetrovatelia zatiaľ nezistili, či išlo o vedomý čin, omyl, alebo snahu o opätovné spustenie motorov. Podľa WSJ môže práve táto skutočnosť vysvetľovať aj aktiváciu tzv. núdzového zdroja energie – malej turbíny poháňanej prúdom vzduchu.

Zlyhanie oboch motorov je výnimočné

Leteckí experti sa zhodujú, že na prípade je momoriadne práve zlyhanie oboch motorov. Boeing 787-8 a Dreamliner, ktorý mal dovtedy bezproblémovú prevádzku, skončil v troskách. Nehodu prežil len jeden z pasažierov.

Kapitán letu AI 171 mal podľa dostupných zdrojov nalietaných viac než 10 000 hodín, druhý pilot vyše 3 400 hodín. Rodiny oboch pilotov sa k situácii odmietli vyjadriť.

Technická porucha je zatiaľ vylúčená

Aj keď vyšetrovanie ešte nie je uzavreté, americké úrady, ktoré sa na ňom podieľajú, uvádzajú, že nehodu nezapríčinila technická porucha Boeingu 787-8 Dreamliner ani motory spoločnosti GE Aviation.

Závery sa však môžu zmeniť s pribúdajúcimi dôkazmi a konečná správa môže byť vydaná až o rok alebo neskôr. Indickí vyšetrovatelia však zatiaľ poskytli len minimum informácií a nie je jasné, čo všetko sa objaví v predbežnej správe.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Krimi