Osobné BANKROTY sú na vzostupe. Slováci nemajú z čoho platiť DLHY. Na vine je aj KONSOLIDÁCIA

Zdroj: Canva
Reklama

Osobné bankroty sa čoraz viac dotýkajú celých rodín. Ľuďom dochádza optimizmus, že sa im bude dariť a aj penaize na splátky.  V júni vyhlásilo bankrot až 25 manželských párov, medzi nimi aj pár v pokročilom veku nad 70 rokov.

Znepokojujúcim trendom je aj vysoký podiel ľudí bez domova – v júni ich bolo až 124, čo tvorí 12 % všetkých bankrotov. Ako uvádza sita.sk, Viacerí z nich, konkrétne piati, mali uvedený trvalý pobyt na rovnakej virtuálnej adrese v Bratislave, Karpatské námestie 7770/10A. Zvláštne koncentrácie dlžníkov sa objavili aj inde – v Poprade si až 14 ľudí uviedlo ako trvalé bydlisko tú istú ulicu.

Aj tieto prípady poukazujú na to, že mnohí dlžníci nemajú stabilné zázemie a čoraz častejšie ide o ľudí, ktorí sa dostali na úplný spoločenský okraj.

  • 30 % zbankrotovaných bolo vo veku 30–39 rokov
  • 81 prípadov sa týkalo seniorov nad 60 rokov
  • 15 seniorov malo viac než 70 rokov

Tento vývoj ukazuje, že finančné problémy zasahujú všetky vekové kategórie, no najohrozenejšie sú osoby v produktívnom veku a nízkopríjmové skupiny.

Vzdelanie, nepoctivé úmysly a rozhodnutia súdov

Väčšina zbankrotovaných má len základné alebo stredoškolské vzdelanie bez maturity. V júni ich bolo až 1 023, čo predstavuje viac ako 98 % všetkých prípadov. Znamená to, že vzdelanostná úroveň zohráva významnú úlohu v schopnosti zvládať finančné výzvy.

„Na vysoký počet bankrotov vplýva okrem nízkej finančnej gramotnosti aj nepriaznivá ekonomická situácia a viaceré konsolidačné opatrenia, ktoré padli na plecia bežných ľudí,“ komentuje hlavná analytička CRIF Jana Marková pre sita.sk.

Nie každý bankrot je však uznaný. Súd v júni zrušil šesť oddlžení kvôli nepoctivému zámeru. Štyria ľudia skončili v Registri diskvalifikácií, pričom jeden z neho bol po ukončení trestu vymazaný.

Ďalších 779 konkurzov, ktoré boli vyhlásené skôr, súdy zrušili. Až 721 z nich pre nedostatok majetku a 58 po tom, čo sa splnil konečný plán výplaty výťažku.

Z týchto údajov vyplýva, že osobné bankroty už dávno nie sú výnimkou. Stávajú sa súčasťou života tisícok Slovákov, ktorí sa prepadávajú do dlhovej pasce.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis