Východné Slovensko v pondelok popoludní čelilo sérii extrémnych búrok, ktoré priniesli silné lejakové zrážky, nebezpečné krúpy a prudký vietor. Okrem toho boli potvrdené aj supercely, teda mimoriadne nebezpečný jav, ktorý môže spôsobiť rozsiahle škody. Situácia si vyžiadala vydanie hydrologických a meteorologických výstrah.
Už okolo poludnia sa nad východným Slovenskom začali vytvárať prvé búrkové systémy. Krátko po 12:30 vznikla intenzívna búrka v okolí Gelnice, ktorá sa následne presúvala smerom na východ. Tento rýchly rozvoj naznačoval, že atmosféra je mimoriadne nestabilná a pripravená na ďalšie prudké prejavy počasia.
Husté mraky a dusno vytvorili ideálne podmienky
S príchodom prvých búrok sa začala rýchlo zhusťovať oblačnosť, najmä na východnom Slovensku a v horských oblastiach stredného Slovenska, píše portál imeteo.sk.
Vzduch bol veľmi teplý a miestami až ťaživý, čo je typický znak pre vznik letných búrok s prudkou konvekciou. Do tejto chvíle bolo na Slovensku zaznamenaných až 326 bleskov, čo svedčí o mimoriadne aktívnej elektrickej činnosti v atmosfére.
Silné supercely zasiahli Košice aj Prešov
Najvýraznejšia búrka sa krátko po 13. hodine sformovala severne od Košíc a pokračovala smerom na juhovýchod. Zasiahla aj severné časti mesta, kde spôsobila prívalové dažde a miestami hrozili krúpy s priemerom cez dva centimetre.
Ďalšia supercela sa objavila južne od Prešova a rovnako smerovala na východ. Tento typ búrky patrí medzi najnebezpečnejšie, pretože môže okrem veľkých krúp a lejakov priniesť aj extrémne silné nárazy vetra.
Podmienky v atmosfére vrátane vysokých teplôt, vlhkosti a členitého terénu naznačujú, že ďalšie búrky sa môžu objaviť počas celého popoludnia a večera. Najvyššie riziko pretrváva najmä na východnom Slovensku.
Búrky trápia aj iné krajiny Európy
Tieto búrky sú súčasťou rozsiahleho búrkového pásma, ktoré momentálne ovplyvňuje viaceré európske krajiny. Podľa odhadov Estofexu platia výstrahy 1. a 2. stupňa v Poľsku, Rakúsku, Litve, Rumunsku či na juhu Fínska.
Hoci Slovensko nebolo pôvodne zahrnuté v týchto výstrahách, aktuálny vývoj dokazuje, že riziko nebezpečných javov je veľmi reálne aj u nás.
Platia výstrahy
Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke vydal výstrahu druhého stupňa pred búrkami, ktorá platí do 15.00 h v okresoch Košice mesto, Košice okolie, Trebišov, Stropkov a Svidník. Od 15.00 h bude platiť miernejšia, prvostupňová výstraha do 20.00 h.

Hydrologické varovanie druhého stupňa pred povodňami platí pre Košice a Košice okolie (povodie Hornádu) do 16.00 h. V ďalších okresoch, ako sú Prešov, Bardejov, Svidník, Vranov nad Topľou a Trebišov, platí prvostupňová výstraha taktiež do 16.00 h.
Meteorológovia odporúčajú priebežne sledovať radarové zábery a aktuálne výstrahy.