Plánovaná výstavba baterkárne v Šuranoch vyvolala ostré reakcie nielen medzi obyvateľmi, ale aj v politických kruhoch. Opozičné hnutie Slovensko tvrdí, že projekt predstavuje závažné ekologické riziko a dokonca hovorí o pokuse o podvod. Žiada preto okamžité mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Hnutie Slovensko vyzýva na mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktoré by sa malo uskutočniť v stredu (16. 7.). Podľa poslanca NR SR Rastislava Krátkeho (Slovensko, Za ľudí, KÚ) sa projekt výstavby baterkárne stáva vážnou hrozbou pre životné prostredie v regióne aj zdravie miestnych obyvateľov.
Opozícia žiada zásah parlamentného výboru
Krátky tvrdí, že projekt nespĺňa základné európske štandardy a porušuje legislatívu. Zároveň uviedol, že sa analyzuje aj trestnoprávna rovina prípadu, píše TASR.
„Neviem, či sa pokúšajú oklamať Tarabu, alebo zblbnúť úradníkov na ministerstve, hovorím to tak ľudovo, aby to pochopil každý. Toto tu je pokus o podvod,“ vyhlásil poslanec.

Nezrovnalosti v dokumentoch: Podvod alebo nedbanlivosť?
Poslanec upozornil na vážne rozpory v dokumentoch, ktoré sa viažu k projektu. Kľúčovými sú technická správa pre stavebné konanie a dokumentácia pre proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Hoci obe verzie uvádzajú ročnú spracovateľskú kapacitu do 390-tisíc ton materiálu, výrazne sa líšia údaje o produkcii odpadu. V dokumente EIA je uvedených približne 8 000 ton, zatiaľ čo technická správa pracuje s hodnotou až 75 000 ton.
Krátky tvrdí, že na základe údajov z technickej správy by mala baterkáreň spadať do prísnejšie regulovanej kategórie zariadení, čo by znamenalo tvrdšie kontroly. Naopak, podľa EIA do tejto kategórie nespadá. Dokument EIA označil za „potemkinovu dedinu“, ktorou sa vraj snažia oklamať verejnosť a obísť ochranné zákony.
Ministerstvá pod paľbou kritiky
Zároveň Krátky ostro kritizoval Ministerstvo hospodárstva a Ministerstvo životného prostredia za zavádzanie verejnosti a podkopávanie dôveryhodnosti inštitúcií. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) by podľa neho mali zverejniť vierohodné podklady a prestať „klamať ľudí v Šuranoch, Bánove a Nových Zámkoch.“
Ministerstvo: Projekt chráni verejný záujem
Rezort životného prostredia v reakcii pre TASR uviedol, že pri posudzovaní projektu háji verejný záujem a na investora kladie prísne požiadavky. V rámci EIA musí investor predložiť viac ako 40 podmienok vrátane detailného posúdenia emisií a vplyvov na ovzdušie.
„Celkovo ide o vyše 40 podmienok, vrátane imisno-prenosového posúdenia, rovnako aj identifikovať všetky emisie z technologických zariadení, spaľovacích procesov, ktoré musí investor dopracovať a doložiť. Všetky informácie budú priebežne zverejňované, pretože verejnosť má absolútne právo byť plne informovaná o dosahoch investície baterkárne v Šuranoch na životné prostredie,“ priblížil rezort.
Ministerstvo zdôraznilo, že všetky dokumenty budú postupne zverejňované, aby verejnosť mala prístup k úplným informáciám o potenciálnych dopadoch projektu.
Obavy miestnych
(Článok pokračuje na ďalšej strane)