Ľahké lietadlo Shark slovenskej výroby sa po úpravách stáva súčasťou ukrajinskej protivzdušnej obrany. Stroj, vyvinutý firmou Shark Aero zo Senice, bol predstavený na aerosalóne v Paríži ako inovatívne riešenie rádioelektronického boja proti dronovým hrozbám.
Ukrajinská armáda nasadzuje do boja so stále častejšími útokmi bezpilotných lietadiel nový prostriedok – upravený slovenský Shark. Lietadlo, ktoré za normálnych okolností slúži na športové či rekreačné lietanie, bolo modifikované pre účely rádioelektronického boja (REB) a v súčasnosti testované ako súčasť obrany proti iránskym šáhidom či ruským dronom Orlan. Informuje o tom portál Aktuality.
Ruší signály z výšky
Jedinečnosť tohto riešenia spočíva v inštalácii rušiacich zariadení priamo na trup lietadla. Modifikovaný Shark je vybavený anténami schopnými detekovať elektromagnetické profily rôznych typov dronov a rušiť ich komunikačné signály. Ide najmä o rušenie satelitnej navigácie, prenosu videa a ovládacích systémov. Tým síce nedôjde k fyzickému zničeniu dronov, ale lietadlo dokáže vyviesť z rovnováhy či odkloniť od plánovanej trasy.
Alterantíva k veľkým lietadlám REB
Shark sa vďaka svojej ľahkej konštrukcii, nízkej spotrebe a jednoduchej údržbe javí ako efektívna a lacná alternatíva k veľkým lietadlám REB ako EA-18G Growler či Tornado ECR. Nejde o plnohodnotný bojový systém – Shark nemá vlastné senzory na vyhľadávanie cieľov ani výzbroj. Je však schopný operovať v úzkej spolupráci so systémami protivzdušnej obrany a slúžiť ako mobilný rušiaci prvok z výšky.
Slovenský vývoj, ukrajinská adaptácia
Firma Shark Aero zo Senice vyvinula tento typ lietadla primárne pre civilné účely, no jeho technické parametre umožnili relatívne rýchlu adaptáciu pre vojenské využitie. Ukrajinská verzia je vybavená silnejším generátorom a systémom rušičiek. Ľahké lietadlo s dvojčlennou posádkou dokáže zostať vo vzuchu dlhé hodiny a jeho konštrukcia umožňuje jednoduchú prepravu a montáž aj v teréne.
Zatiaľ ide len o jeden kus, ktorý je v testovacej fáze. Nie je známe, či ide o komerčný predaj, vojenskú pomoc alebo dar od partnerov. V prípade, že sa prototyp osvedčí, môžu nasledovať ďalšie dodávky.
Výhody a limity riešenia
Nasadenie rušičiek do vzduchu má výhodu najmä v tom, že umožňuje účinné pokrytie väčšieho územia a rušenie z výšky, čo je efektívnejšie na pozemné systémy. Výhodou je aj rýchla mobilita. Na druhej strane, systém je závislý od počasia, nemá výzbroj a musí spolupracovať s ďalšími zložkami obrany.