Sága okolo osemnásteho balíka protiruských sankcií sa naďalej komplikuje a jej riešenie sa odkladá. Slovensko na utorňajšom zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli oficiálne požiadalo o odklad hlasovania. Podľa premiéra Roberta Fica tento krok zohľadňuje aktuálnu politickú situáciu doma a rôzne postoje slovenských politických strán.
Predseda vlády zároveň zverejnil list od Európskej komisie, ktorý reagoval na slovenské výhrady k návrhu ukončiť dodávky ruského plynu do členských štátov EÚ od 1. januára 2028. Informuje TA3.
Tento dokument bol doručený aj lídrom relevantných politických strán na Slovensku. Reakcie opozície však boli odmietavé – garancie ponúkané Bruselom označili za nedostatočné a prakticky bezcenné. Vládna koalícia tak odmieta návrh Európskej komisie zastaviť dodávky plynu z Ruska od roku 2028, hoci pripúšťa možnosť rokovať o ústupkoch, ktoré by krajine zabezpečili aspoň čiastočný komfort v dodávkach energií po tomto termíne.
Najideálnejším riešením podľa slovenskej strany by bolo udelenie výnimky, ktorá by umožnila pokračovať v kontrakte so spoločnosťou Gazprom až do roku 2034. Tento návrh však Brusel odmieta, pretože by popieral podstatu samotných protiruských sankcií. Fico tak upozorňuje, že otázka plynu je pre Slovensko kľúčová, a preto nie je možné oddeliť ju od rozhodovania o ďalšom balíku sankcií.
Situáciu ďalej komplikuje vnútropolitický rozmer. Premiér sa snaží vtiahnuť do riešenia aj opozičné strany, pričom tvrdí, že namiesto podpory garancií sa opozícia zameriava na vlastný politický program a vedome škodí. Jeho koaličný partner Hlas pozitívne prijal posun v rokovaniach s Európskou komisiou, zatiaľ čo SNS zostáva ticho.
Odklad hlasovania oficiálne potvrdila po zasadnutí ministrov šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová, píše Denník N. Podľa nej bola dohoda už veľmi blízko, keďže Komisia doručila Slovensku požadované záruky. Napriek tomu však Bratislava odkladá rozhodnutie, a tak sa rokovania presúvajú na stredu.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský uviedol, že na Slovensko bol vyvíjaný výrazný tlak a verí, že nasledujúci deň môže priniesť určitý posun. Podľa jeho informácií balík sankcií neblokujú ďalšie členské štáty, pričom Maďarsko sa skôr pridalo k podpore slovenského postoja.
Celý spor sa vyhrotil len deň po tom, čo americký prezident adresoval Moskve ultimátum – ak Vladimir Putin neuzavrie prímerie s Ukrajinou do päťdesiatich dní, Spojené štáty uvalia na Rusko stopercentné clá. Do hry vstupujú aj ďalšie aspekty, keďže osemnásty balík sankcií pripravený Európskou komisiou má zasiahnuť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského priemyslu. Okrem zníženia cenového stropu na ruskú ropu sa v ňom navrhuje zákaz obchodovania so spoločnosťami spravujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a s bankami, ktoré obchádzajú existujúce sankcie.

V pondelok večer Fico priznal, že telefonické hádky a tvrdé rokovania s predstaviteľmi EÚ sa blížia k záveru a že na stole je konkrétny písomný návrh garancií pre Slovensko. Avšak ani tento návrh nedokázal presvedčiť všetkých hráčov na slovenskej politickej scéne, čo viedlo k aktuálnemu odkladu. Kým Brusel aj viaceré členské krajiny veria v rýchlu dohodu, slovenské rozhodnutie zostáva otvorené a celý proces sa posúva na ďalšie rokovania.
Fico reaguje na sociálnej sieti
Robert Fico zverejnil na sociálnych sieťach svoj postoj k aktuálnej situácii okolo osemnásteho balíka sankcií proti Rusku a otázky budúcich dodávok ruského plynu. Uviedol, že verejnosti predkladá list, v ktorom Európska komisia reaguje na slovenské výhrady k návrhu ukončiť od 1. januára 2028 tok ruského plynu do členských krajín Európskej únie. Zdôraznil, že Komisia má možnosť presadiť tento návrh aj bez súhlasu Slovenska, keďže sa naň nevzťahuje právo veta. Určité záruky ponúkla len preto, že Slovensko odmieta podporiť 18. sankčný balík, na ktorého schválenie je potrebná jednomyseľnosť všetkých členských štátov.
Podľa Fica bol list s ponúknutými garanciami doručený aj predsedom všetkých relevantných politických strán na Slovensku. Ich odpoveď však bola zamietavá – garancie označili za nedostatočné, dokonca ich spochybnili ako bezcenné. Premiér tento postoj opozície vníma ako očakávaný a tvrdí, že podporovať súčasne 18. sankčný balík aj zastavenie ruského plynu po roku 2028 znamená len slepo napĺňať politický program, ktorý má podľa neho jediné heslo – škodiť za každú cenu.

Vládna koalícia podľa jeho slov odmieta „nezmyselný“ návrh Bruselu, ktorým by sa úplne zastavili dodávky ruského plynu po roku 2028. Zároveň však vyjadruje ochotu rokovať o zárukách, ktoré by Slovensku po tomto termíne zabezpečili aspoň určitý komfort pri dodávkach energií.
Premiér zároveň avizoval, že spolu s vyjadrením zverejní aj oficiálny preklad listu od predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorý je súčasťou aktuálnej komunikácie medzi Slovenskom a Bruselom.



Celá situácia tak zostáva otvorená a rozhodnutie o ďalšom postupe bude závisieť od nasledujúcich rokovaní. Na druhej strane vám prinášame oficiálny preklad listu predsedníčky EK.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)