Prešovský projekt ZÁZRAČNÉHO lietadla patrí medzi TOP riešenia v Európe. Mieri na REVOLÚCIU v letectve

Zdroj:Tomark Proton, Canva
Reklama

Na východe Slovenska sa rodí technologický míľnik, ktorý môže zásadne ovplyvniť budúcnosť letectva nielen v Európe, ale aj globálne.

V Prešove vyvíja spoločnosť Tomark Proton jedno z prvých vodíkových lietadiel s vertikálnym vzletom a pristávaním – H2 VTOL. Tento ambiciózny projekt zaujal aj Európsku komisiu, ktorá ho zaradila medzi desať najinovatívnejších vodíkových projektov v rámci Európskej únie. Informoval portál openiazoch.

Lietadlo novej éry: vertikálny štart, nulové emisie

Projekt H2 VTOL kombinuje dve technologické revolúcie – vodíkový pohon a vertikálny vzlet a pristátie (VTOL). Výsledkom má byť tichý, bezemisný a vysoko flexibilný dopravný prostriedok budúcnosti, ktorý môže nájsť uplatnenie v mestách, logistike či záchranných službách. Podľa spolumajiteľa a riaditeľa Tomark Proton Martina Sedláka má lietadlo potenciál ekologicky nahradiť vrtuľníky a úplne predefinovať spôsob, akým sa prepravujeme.

Lietadlo môže poslúžiť na viaceré účely, Zdroj: Tomark Proton
Lietadlo môže poslúžiť na viaceré účely, Zdroj: Tomark Proton

„S vývojom sme začali minulý rok. H2 VTOL má potenciál nielen ekologicky nahradiť vrtuľníky, ale aj predefinovať dopravu v mestách či logistike, čo vzbudilo pozornosť viacerých investorov,“ uviedol Sedlák na konferencii o ekosystéme vodíkovej mobility, kde bol projekt predstavený.

Slovensko na mape leteckých inovácií

To, čo začalo ako vízia malej slovenskej firmy, dnes naberá reálne kontúry globálneho technologického projektu. Ak sa H2 VTOL podarí dotiahnuť do sériovej výroby, Slovensko by sa mohlo zaradiť medzi lídrov v oblasti udržateľnej leteckej dopravy. Prešov sa tak môže stať európskym centrom leteckej revolúcie postavenej na vodíku.

A hoci je zatiaľ k dispozícii len vizualizácia konceptu, prvý let prototypu by mohol byť len otázkou niekoľkých rokov. Do tej doby bude tím slovenských vývojárov pracovať na tom, aby sa zo slovenského sna o vodíkovom lietadle stala reálna ekologická budúcnosť.

Projekt má mať podľa portálu pravda aj silný spoločenský a hospodársky dopad:

  • vytvorí viac ako 16 výskumných pozícií
  • takmer 5000 nepriamych pracovných miest
  • zapojí sa 9 univerzít
  • očakáva sa vznik 20 nových patentov
  • posilní sa energetická bezpečnosť
  • prispeje k zníženiu uhlíkovej stopy Slovenska.

Európska podpora a medzinárodné partnerstvá

H2 VTOL je súčasťou európskeho balíka v hodnote 1,4 miliardy eur, ktorý podporuje výskum, inovácie a priemyselné využitie vodíka. Slovenský projekt sa tak ocitol v spoločnosti gigantov ako Airbus, BMW či Michelin – z celej Európy bolo vybraných iba 11 podnikov. Zároveň má projekt notifikáciu Európskej komisie ako TOP 10 inovatívny projekt v oblasti vodíkovej mobility.

Vývoj potrvá šesť rokov a celkové oprávnené náklady dosahujú 64,8 milióna eur. So sériovou výrobou sa počíta v roku 2031. Tomark Proton už dnes spolupracuje s významnými technologickými firmami ako BMW, Neuman & Esser, HDF Energy, EVO či Skeleton Technologies, pričom projekt vzbudil záujem aj na Blízkom východe.

Ekosystém vodíkovej mobility aj nová pracovná sila

Projekt H2 VTOL však nie je len o lietadle. V Prešove paralelne vzniká pilotný ekosystém vodíkovej mobility – od zelenej výroby vodíka, cez skladovanie, tankovanie, až po jeho využitie vo vodíkových lietadlách a autonómnych dronoch. Tomark Proton zároveň vyvíja odľahčené a recyklovateľné vodíkové nádrže a ventily pre letectvo aj ďalšie dopravné segmenty.

Podľa profesora Juraja Sinaya, odborníka na vodíkové technológie a poradcu štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva, ide o „významný technologický krok“, ktorý môže znamenať revolúciu vo vodíkovom letectve. „Veľmi jasne vnímam vo svete trend uberať sa cestou nových nízkoemisných mobilných technológií,“ zdôraznil Sinay.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac