Nová strana Zoroslava Kollára môže osloviť nespokojných voličov. S kým by vedel spolupracovať?

S kým bude spolupracovať Zoroslav Kollár?
S kým bude spolupracovať Zoroslav Kollár? Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Hernich Mišovič, Martin Baumann
Reklama

Zoroslav Kollár by so svojím novým politickým projektom Právo na pravdu mohol osloviť predovšetkým voličov, ktorí sú nespokojní so súčasnou vládnou koalíciou. Podľa politológa Tomáša Koziaka nie je pochýb o tom, že sa mu podarí zozbierať dostatočný počet podpisov na registráciu strany. Tvrdí, že ľudia sa vo všeobecnosti nemajú problém podpísať pod petičné hárky, a keďže Kollár disponuje značnými finančnými prostriedkami a organizačnými schopnosťami, tento proces by nemal byť problémom.

Politológ predpokladá, že hodnotovo sa Kollárova strana priblíži k stranám, akými sú Smer-SD alebo SNS, pričom by išlo o konzervatívne a nacionalisticky orientované hnutie. Keďže je projekt stále len v počiatočnej fáze, zatiaľ nie je možné presne určiť jeho definitívne smerovanie. Z doterajšej komunikácie a videí, ktoré Kollár zverejňuje, však vyplýva, že by mohol odobrať časť voličov stranám ako Smer-SD, Hlas-SD či SNS. Opozičné strany by podľa Koziaka pravdepodobne neboli tým, komu by nová strana brala podporu, skôr by sa sústredila na voličov koalície. Píše STVR.

Politológ ďalej vysvetľuje, že každá nová politická strana potrebuje päť základných pilierov, takzvaných päť P – program, politiku, personálne obsadenie, predsedu a peniaze. Z týchto podmienok zatiaľ Kollárov projekt napĺňa len finančnú stránku a čiastočne aj postavenie predsedu. Strane chýba jasný program a hodnotová identifikácia, ako aj systematická politická činnosť. Videá na sociálnych sieťach podľa odborníka nestačia na to, aby sa strana etablovala na politickej scéne. Rovnako zatiaľ chýba širší tím spolupracovníkov a odborníkov, na ktorých by sa nový líder mohol spoliehať. Stranu založenú len na jednej osobnosti považuje politológ za nedostatočnú, ak má mať dlhodobejší úspech.

Kollár síce dokázal svojimi videami osloviť veľký počet ľudí a vytvoriť si istú základňu sledovateľov, no podľa Koziaka to samo o sebe nestačí na získanie piatich percent hlasov potrebných na vstup do parlamentu. Nové politické subjekty potrebujú čas na budovanie svojej pozície a získavanie dôvery voličov, preto by pre Kollára bolo výhodnejšie, ak by sa voľby konali v riadnom termíne a nie predčasne.

Okrem toho musí každá strana vedieť nadviazať aj spoluprácu s potenciálnymi partnermi. V súčasnosti nie je zrejmé, s kým by Kollárova strana mohla spolupracovať. Ak by sa predsa len dostala do parlamentu, mohla by nájsť spoločnú reč s politikmi ako Robert Fico či Andrej Danko, zatiaľ čo spoluprácu s opozičnými subjektmi Koziak vylučuje, keďže Kollárove videá obsahovali ostrú kritiku práve voči opozícii, neraz až na úrovni osobných útokov.

Zoroslav Kollár sa pritom dlhodobo prezentuje ako kritik aktuálnej vládnej koalície a jeho verejné vystúpenia podľa politológa naznačujú, že nejde len o samoúčelnú kritiku, ale o systematickú prípravu na vstup do politiky. Do budúcnosti bude podľa Koziaka zrejmé, s kým by mohol vytvoriť hodnotovo blízke spojenectvo, no zatiaľ nie je dôvod predpokladať, že by nová strana dokázala v najbližších voľbách prekročiť päťpercentnú hranicu. Projekt je totiž len na začiatku a k jeho úspechu bude potrebné splniť ešte viacero kľúčových podmienok.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Politika