Letná noc sa rozžiari o NAJKRAJŠÍ meteorický roj roka. NEBESKÁ šou bude veľkolepá, no TOTO môže kaziť výhľad!

obloha mesiac
Zdroj: Canva
Reklama

Obloha v auguste opäť ožije ohnivými čiarami. Prichádza totiž Perzeidový meteorický roj, jeden z najpozoruhodnejších astronomických úkazov leta. Hoci spln Mesiaca naruší ideálne podmienky počas jeho vrcholu, nočné nebo má stále čo ponúknuť. Stačí si nájsť tmavé miesto, pozrieť hore… a čakať na zázrak.

Každý rok v lete obloha patrí Perzeidám, teda meteorickému roju, ktorý je vďaka svojej pravidelnosti, vysokému počtu meteorov a ideálnemu letnému termínu najpopulárnejší medzi milovníkmi nočného neba. Tento nebeský úkaz je aktívny od 17. júla do 24. augusta, pričom svoj vrchol dosiahne v noci z 11. na 12. augusta 2025, informuje portál imeteo.sk.

Za ideálnych okolností by pozorovatelia mohli vidieť až 80 až 100 meteorov za hodinu. Tento rok však Mesiac zamieša karty – spln 9. augusta znamená, že obloha bude jasne osvetlená a menej meteoritov bude voľným okom viditeľných.

Odkiaľ prichádzajú „padajúce hviezdy“?

Perzeidy vznikajú zo zvyškov kométy Swift-Tuttle, ktorá obieha okolo Slnka raz za 133 rokov. Zem sa každoročne v lete ocitá v prúde drobných častíc, ktoré po sebe kométa zanechala.

Keď tieto úlomky preniknú do atmosféry rýchlosťou okolo 59 km za sekundu, zohrejú sa trením o vzduch a rozžiaria sa ako meteory – „padajúce hviezdy“, ktoré často zanechávajú dlhotrvajúce svetelné stopy a občas aj tiché zvukové efekty.

Ako a kedy pozorovať nočnú šou?

Najlepší čas na sledovanie meteorov je po polnoci, keď sa súhvezdie Perzea, tzv. radiant roja, nachádza vysoko na oblohe. Na pozorovanie nepotrebujete ďalekohľad ani špeciálnu výbavu. Dôležité je len vyhnúť sa mestskému svetelnému smogu a prispôsobiť si zrak tme.

Ak to počasie dovolí, aj napriek splnu Mesiaca sa oplatí skúsiť šťastie a pozrieť sa hore. Perzeidy patria k najspoľahlivejším rojom, a tak je vysoká šanca, že nejakú hviezdu padať predsa len uvidíte.

Chcete si meteor odfotiť? Takto na to

Fotografovanie meteorov si vyžaduje širokouhlý objektív a dlhé expozičné časy. Najlepšie je namieriť fotoaparát mimo radiantu, teda mimo súhvezdie Perzea – vtedy budú meteorické stopy dlhšie a vizuálne pôsobivejšie. Pri tak vysokej frekvencii meteorov sa spravidla netrvá dlho, kým sa na záber podarí zachytiť aspoň jeden.

Slzy svätého Vavrinca – mýtus aj realita

Perzeidy sú niekedy poeticky nazývané „slzami svätého Vavrinca“, keďže ich maximum často pripadá na 10. augusta, sviatok tohto svätca. Nie všetky meteory, ktoré počas tohto obdobia uvidíte, však patria výhradne Perzeidám – v rovnakom čase môžu byť aktívne aj menej výrazné roje, ako Kappa Cygnidy či Alfa Capricornidy, no Perzeidy si udržujú prvenstvo v jase aj intenzite.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti