Deti CUDZINCOV dostanú POMOC. Vznikajú ŠPECIÁLNE triedy na učenie slovenčiny

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák, FB:Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Canva
Reklama

Od školského roka 2025/2026 sa na Slovensku rozbieha dôležitý pilotný projekt, ktorý má pomôcť deťom, ktoré prichádzajú do škôl bez znalosti slovenčiny. Ministerstvo školstva spúšťa prvé tzv. adaptačné triedy, kde sa deti naučia jazyk a pripravia sa na plnohodnotné zapojenie do vyučovania.

Prvým miestom, kde si tento model vyskúšajú v praxi, bude Základná škola s materskou školou na Odborárskej ulici v Bratislave. Práve táto škola dlhodobo vzdeláva deti z rôznych národnostných menšín, najmä z vietnamskej komunity, ktorá tvorí výraznú časť žiakov. Informuje pluska.

„Naša škola sa dlhodobo stretáva s jazykovou bariérou u detí cudzincov. Doterajšie jazykové kurzy boli užitočné, no adaptačné triedy poskytnú komplexnejšiu podporu,“ vysvetlila riaditeľka školy Jana Ondrigová. Prípravy zahŕňajú aj úpravu školského programu, personálne zabezpečenie a vytvorenie vhodného prostredia.

Menšie skupiny, viac pozornosti

Adaptačné triedy umožní legislatíva platná od januára 2025. Deti tu budú pracovať v menších skupinách, s dôrazom na rozvoj jazykových zručností, prepojených s inými predmetmi. Cieľom je, aby sa čo najrýchlejšie mohli zaradiť do bežného vyučovania.

Minister školstva Tomáš Drucker zdôrazňuje, že ide o reakciu na meniacu sa spoločnosť „Týmto projektom pomáhame prekonať jazykovú bariéru v prístupe ku kvalitnému vzdelávaniu. Slovenská spoločnosť je rozmanitá a vzdelávací systém na túto skutočnosť musí reagovať,“ uvádza.

Minister Drucker so zástupcami vietnamskej komunity a Základnej školy na Odborárskej ulici, Zdroj: FB/Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR
Minister Drucker so zástupcami vietnamskej komunity a Základnej školy na Odborárskej ulici, Zdroj: FB/Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

Projekt vznikol v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto, školou, mimovládnou organizáciou Vietnamské korene a členom Rady vlády SR pre národnostné menšiny Vietom Nguyenom. Spoločne podpísali memorandum o spolupráci.

Je to veľký krok pre našu komunitu, ale najmä pre deti, ktoré si zaslúžia šancu naplno rozvíjať svoj potenciál,“ uviedla Claudia Alner, predsedníčka združenia Vietnamské korene. Organizácia bude pôsobiť ako koordinátor projektu a poskytne terénnu aj sociálnu podporu.

Príklad pre celé Slovensko?

Projekt bude starostlivo sledovaný a vyhodnocovaný. Ak sa osvedčí, môže slúžiť ako vzor pre ďalšie školy naprieč Slovenskom. Potenciál pilotu oceňuje aj starosta mestskej časti Matúš Čupka. „Pilotný projekt napĺňa naše priority – inováciu a spoluprácu. Má potenciál pomôcť nielen našej škole, ale aj ďalším v rámci celého Slovenska.“

Adaptačné triedy nebudú výhradne určené len pre vietnamské deti. Prístupné budú všetkým žiakom, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Slovensko