Z plánovaného oddychového výletu sa stal tragický zážitok. Skupina seniorov z Pezinka strávila na konci mája štyri dni v Nízkych Tatrách a ako sme vás informovali, len niekoľko dní po návrate však došlo k nečakanému úmrtiu 65-ročnej ženy v dôsledku záhadnej infekcie pľúc.
Až následné testy odhalili, že pravdepodobnou príčinou bola nebezpečná baktéria legionela. Celkovo sa zdravotné problémy objavili u šiestich účastníkov, pričom u štyroch z nich bola infekcia laboratórne potvrdená. Hygienici okamžite začali vyšetrovanie a ako najpravdepodobnejší zdroj nákazy identifikovali vírivku, informuje denník SME.
Pani Mária z Pezinka po návrate domov pociťovala príznaky, ktoré pôvodne považovala za obyčajnú virózu. Jej zdravotný stav sa však rýchlo zhoršoval a infekcii napokon podľahla. Až pitva a laboratórne analýzy ukázali, že za smrťou stojí baktéria Legionella pneumophila. O prípade informoval denník Nový čas ešte koncom júna.

Podobné zdravotné ťažkosti sa začali prejavovať aj u ďalších účastníkov výletu. Šesť ľudí ochorelo a vo štyroch prípadoch sa potvrdila prítomnosť baktérie. Po nahlásení úmrtia a viacerých podozrivých symptómoch začal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Liptovskom Mikuláši rozsiahle šetrenie. Hygienici odobrali desiatky vzoriek z rôznych častí hotelového vodovodného systému, vrátane sprchových hlavíc, bazéna a vírivky. Práve vírivkové zariadenie vykazovalo nadmerné množstvo baktérií druhu Legionella species, čím sa potvrdila jej úloha ako pravdepodobného zdroja nákazy.
Na tieto zistenia hotel reagoval promptne – celý wellness vrátane vírivky, bazéna a rehabilitačných priestorov bol dočasne uzavretý. Všetky priestory prešli dôkladnou dezinfekciou, ozónovou dekontamináciou a technickou kontrolou. Podľa najnovších meraní sú voda v bazéne aj pitná voda už v poriadku, no vírivka zostáva mimo prevádzky až do ukončenia doplňujúcich testov.
Baktéria legionela sa prirodzene vyskytuje vo vodnom prostredí, no za určitých podmienok, ako sú vyššia teplota a stagnácia vody, sa môže nebezpečne premnožiť. Rizikovým prostredím sú napríklad vírivky, klimatizačné systémy či zle udržiavané potrubia. Infekcia sa šíri vdýchnutím aerosólu, ktorý vzniká pri rozprášení kontaminovanej vody, nie jej prehltnutím. Prvé príznaky sa zvyčajne objavia v rozmedzí 2 až 10 dní po vystavení baktérii a môžu zahŕňať horúčku, bolesti svalov a suchý kašeľ. V ťažších prípadoch môže dôjsť až k zápalu pľúc. Najviac ohrozené sú osoby vyššieho veku, fajčiari, pacienti s oslabenou imunitou alebo chronickými ochoreniami.